26.8.2018
Kategorie: Historie

Dík demonstrantům v Moskvě

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

V roce 1968 jich proti naší okupaci demonstrovalo 8. Všichni skončili špatně. Vězení, psychiatrické léčebny, perzekuce. V roce 2018 jich na památku demonstrovalo asi 30. A zatýkalo se opět.

[ad#textova1]

Těch osm v roce 1968 bylo neuvěřitelně statečných. Obdivovat, smeknout, děkovat, uctívat. Jiná slova k tomu nenalézám. Když dnes někdo kritizuje komunisty, tak se většinou od jejich zastánců pohrdavě dozví, že se to dnes kritizuje, když nic nehrozí. Obvykle jsou to ti, kteří tenkrát tyli z výhod nedemokratického režimu a dnes se umí jen posmívat. Ale na možné zlo je potřeba upozorňovat pořád.

V Moskvě si ten hrdinský čin osmi statečných z roku 1968 připomněli mimo jiné i jejich příbuzní. Rozvinuli stejný transparent jako tenkrát „Za vaši a naši svobodu“. A policie hned vystartovala. Nějaká záminka o nepovolené demonstraci, nebo o tom, že poblíž probíhal hudební festival, se v dnešním Rusku najde vždy. A to je právě ten rozdíl proti nám. Nesvoboda, nedemokracie, útlak. Nic se v Rusku nezměnilo. A tím více je potřeba nejen obdivovat čin těch osmi před padesáti lety, ale poděkovat i těm, co demonstrovali dnes i s ohledem na riziko postihu. Demonstrovali opět za nás, byť bychom jim mohli být ukradeni.

U nás demonstrovalo několik stovek lidí před ruskou ambasádou. Bez rizika jakéhokoliv postihu, jak by určitě posměšně řekli zastánci starých pořádků. Jediné, co jim hrozilo, byla pohrdající slova od prezidenta republiky (naší republiky, nikoliv Ruska): „...Stejně tak nám nehrozí sovětská okupace, protože Sovětský svaz se rozpadl. Demonstranti, kteří protestovali před ruskou ambasádou, si tento fakt zřejmě neuvědomili, což odpovídá celkové úrovni jejich znalostí.

Možná bych mohl doplnit znalost pana prezidenta tím, že mu sdělím pro něj asi utajovanou skutečnost: Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu. A zjevně se k tradicím Sovětského svazu i hrdě hlásí, když se bojí několika desítek demonstrantů, kteří chtěli jen připomenout padesát let staré události.

Asi nejlépe to vyjádřil předák krymských Tatarů Mustafa Džemilev, který si odseděl pár let v sovětských kriminálech právě za to, že protestoval proti naší okupaci v roce 1968. Našemu (českému, nikoliv ruskému) prezidentovi vzkázal:

Když tvou zemi okupovali protestoval jsem a odseděl jsem si za to tři roky. Kdyby sis alespoň na své svědomí vzpomněl, že když byla tvá země okupovaná, jiní se za tebe postavili! A ty místo toho, aby si něco řekl, když okupují druhé, domluvíš se s okupanty.

 [ad#pp-clanek-ctverec]
FLASKA
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 3,19 out of 5)
Loading...