7.12.2017
Kategorie: Politika

Blíží se zavedení ,,firemní demokracie”?

Sdílejte článek:

PETR DUCHOSLAV

Andrej Babiš se bude pokoušet během svého funkčního období prosadit většinový systém a další prvky, které by usnadnily zavedení ,,firemní” demokracie.

[ad#textova1]

Není pochyb o tom, kdo je dominantní postavou současné politické scény. Moc, kterou koncentruje budoucí premiér české vlády Andrej Babiš ve svých rukách, se ovšem vymyká všemu, co jsme měli možnost vidět po roce 1989.

Pokud Babiš disponuje takovou mocí, není pochyb o tom, že bude usilovat o nastolení jakéhosi firemního ,,modelu” demokracie, kdy má podle jeho představ dojít k výraznému osekání tradičních atributů zastupitelské demokracie. Ruku v ruce s tím bude chtít oslabit a postupně rozložit současné politické strany, jež jsou s tímto systémem trvale spojeny.

Babiš není Sobotka a vládu se tak bude snažit řídit autokraticky, jako byl zvyklý v Agrofertu. Předseda hnutí ANO minimálně jednou zkusí prosadit většinový systém, který by v podstatě ,,vyhnal” z parlamentu ty strany, které to mají nahnuté s preferencemi a zbavil se tak politické konkurence. Týkalo by se to nyní sociální demokracie, hnutí STAN, TOP 09 i dalších zavedených stran, jež by výrazně oslabily. Většinový systém by jasně zvýhodňoval vítěze voleb, kterému by mohl dát nad svými soupeřemi velmi značnou převahu.

,,Firemní demokracie” by podle Andreje Babiše a jeho spojencům měla zajistit ideálně takový stav, aby se do vládnutí až tak moc ,,nekecalo” a byly trvale oslabovány pojistné demokratické ventily a kontrolní funkce. To by s možnou změnou české ústavy v krajním případě znamenalo postupný zánik zastupitelské demokracie a nastolení jakési manažerské vlády v čele s ,,osvíceným” diktátorem, která by se nemusela v podstatě nikomu zodpovídat.

Vzletné heslo řídit stát jako firmu zní sice na první pohled hezky, na straně druhé jeho obsah by znamenal přímé ohrožení základů a principů zastupitelské demokracie, která zde přes všechny problémy s ní spojené funguje. 

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Mgr. Petr Duchoslav

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...