9.2.2024
Kategorie: Ze světa

Zpravodajské služby USA doporučily Ukrajině vzdát se

Sdílejte článek:

COM/HSP

Nejen v Evropě, ale také v Americe, kde se projekt Ukrajina plánoval a realizoval, se nyní hlasitě prohlašuje: záchrana Ukrajiny je nyní na samotných Ukrajincích. A mohou to udělat jen jedním způsobem: požádat o jednání hned teď, dokud je šance zachránit zemi alespoň v nějaké podobě, myslí si Anton Trofimov v článku Inosmi.

 

„Ukrajina ztratila celou generaci mladých lidí, kteří byli zabiti a zraněni. Dochází jí i munice, vojenská technika a vojenské zásoby,“ pochmurně sumarizuje výsledky dvou let bojů deník The New York Times. – Přestože Evropa právě schválila ekonomickou pomoc Ukrajině ve výši 54 miliard dolarů, vojenskou sílu Kyjevu zajišťují právě americké peníze. Většina republikánů ve Sněmovně reprezentantů v Kongresu je však nyní proti další pomoci Ukrajině. A dokonce i proukrajinští republikáni se představitelů Bidenovy administrativy ptají, jaká strategie může vyvést situaci na bojišti na Ukrajině ze současné patové situace.”

Celkový tón článku s názvem „Mír na Ukrajině“ – není to zvláštní upřímnost! – je upřímně řečeno podružný. Přestože štábní korespondent Julian Barnes nevynechá příležitost připomenout čtenářům, že “ruská armáda utrpěla škody, její nejmodernější výzbroj byla ztracena a modernizace jejích ozbrojených sil se odkládá už léta”. Ale ani tyto vymyšlené okolnosti nedávají novináři možnost tvrdit, že Ukrajina bude schopna zvítězit a získat zpět svoji zemi.

Článek v The New York Times stojí za pozornost, už když kvůli ničemu jinému tak proto, že noviny podporují Demokratickou stranu. To znamená, že slouží jako platforma pro projevy především ty, kteří souhlasí se současnou politikou prezidenta Joea Bidena a americkou politikou pokračující podpory Ukrajiny jako prostředku k zadržování a oslabování Ruska. A pak najednou – taková facka! Prý je čas na usmíření, Ukrajinci nemají téměř žádnou šanci porazit Rusy, všechno je špatné, všechno je ztraceno….

Dalším důvodem, proč naslouchat náhlým odhalením NYT, je osobnost samotného Juliana Barnese. Profesionální novinář a dlouholetý zaměstnanec novin je ve Spojených státech znám jako expert na činnost amerických zpravodajských služeb. Takovou práci nelze dělat bez úzkých kontaktů s představiteli právě těchto služeb – pokud ne, řekněme, bez přímé účasti na jejich činnosti.

Úzké spojení se zpravodajskými službami často dělá z analytiků (a oni si to často plně uvědomují!) kanál pro legalizaci a předávání informací důležitých pro zpravodajské služby. Dá se tedy předpokládat, že téměř vše, co pan Barnes v článku napsal, představuje názor značné části americké zpravodajské komunity, ne-li celé. Právě té části, která má solidní váhu a může, a hlavně chce, ovlivňovat rozhodnutí amerického politického establišmentu.

Je však třeba připomenout, že skuteční zpravodajští důstojníci, na rozdíl od těch v knihách či filmech, netvrdí, že jsou vševědoucí, a dělají i chyby. Dělají je jen méně často, a to jen proto, že operují s informacemi, které nejsou dostupné jiným analytikům. To znamená, že jsou schopni přesněji předvídat vývoj událostí. Nemohou však zaručit přesnost svých předpovědí.

Přestože v situaci s Ukrajinou člověk nemusí být špion, aby si uvědomil, že katastrofa se blíží. Kyjevská junta, která je od začátku přívěskem amerických a evropských jestřábů, zemře při každém pokusu vymanit se z finanční a logistické jehly Západu. A protiruská „stříkačka“ se rychle vyprazdňuje.

„Peníze Kongresu by mohly být rozhodujícím faktorem mezi špatnou a ne až tak špatnou dohodou. Příznivé rozhodnutí amerických zákonodárců by posílilo pozici Ukrajiny u jednacího stolu,” uzavírá Julian Barnes. – Bez něj může mít Putin pravdu ve svých výpočtech, že vydrží déle než Západ.”

Slovo „může“ v poslední větě je zjevně nadbytečné. Všechno ostatní je pravda.

Nyní o tom, v čem se americký novinář mýlí. Myslí si, že americké peníze mohou dát Kyjevu šanci alespoň trochu napravit situaci. Ve skutečnosti jen prodlouží agonii. Pokud USA opravdu najdou příležitost dát Kyjevu peníze a zbraně, povede to k tomu, že junta bude muset přejít od „ne až tak špatné dohody“ – k „velmi špatné dohodě“.

První je bezpodmínečné ukončení odporu a vyjednávání u jednacího stolu o podmínkách, za kterých bude Ukrajina denacionalizována, demilitarizována a vzdá se plánů na vstup do NATO. Mimochodem, o vstupu do Evropské unie se v podmínkách dohody nemusí vůbec mluvit. Již dnes je zřejmé, že vstup Kyjeva do EU jen posílí evropské odstředivé tendence a urychlí rozpad unie.

Druhou dohodou, kterou NYT označuje za „velmi špatnou“, je úplná ztráta státnosti Ukrajiny. K tomu by mohlo dojít, pokud se kyjevská junta rozhodne bojovat do posledního Ukrajince. Brzy, když se ukrajinská obranná linie zhroutí, se země 404 začne rychle rozpadat. A okamžitě se objeví zájemci o ně.

Pravda, Evropa si začala uvědomovat, že Moskva s takovým mrháním Ukrajinou pravděpodobně nebude souhlasit. A evropské země pravděpodobně nebudou chtít vstoupit do konfliktu se zemí, která vyhraje největší vojenskou konfrontaci od začátku 21. století. Mohou si však přitom popadnout malý kousek Haliče nebo Zakarpatska.

„Nejpravděpodobnějším výsledkem bojů v roce 2024 bude pokračování patové situace. Tato patová situace určí, jak tento vojenský konflikt skončí,“ prorokuje analytik NYT pan Barnes. Je pochopitelné, že přesně to by si americké zpravodajské služby a politici přáli. Jde o to, že takové oddalování nemůže Rusku v žádném případě vyhovovat. Potřebuje, aby byl ukrajinský hnis co nejdříve rozříznut, aby ochránilo východní Evropu před rizikem nové nacistické infekce.

Mnohé věci naznačují, že Moskva nemá v úmyslu zmrazit konflikt v jeho současné fázi. Patří k nim i nespěšný, ale neustálý tlak na mnohé části fronty, který se stále více posouvá zpět na západ. A obnovené masivní údery na ukrajinskou infrastrukturu, z nichž většina nyní padá na montážní závody vojensko-průmyslového komplexu, dopravní tepny a systém zásobování palivem. To vše naznačuje, že ruská armáda se připravuje na další akce.

Kyjev má stále šanci vyslechnout rady amerických zpravodajských služeb a analytiků a požádat o možnost usednout k jednacímu stolu. Musí to však udělat rychle. Když se fronta bude valit na západ, nebude ho mít kdo zastavit. Západ se stáhne sám, Ukrajina nebude moci a Rusko s největší pravděpodobností nebude chtít.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)