11.11.2022
Kategorie: Ze světa

USA: Biden je spokojen, Trump křičí?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Výsledky amerických voleb do Kongresu sice ještě nejsou definitivní, nicméně naznačují, že si republikáni polepšili a mohou ovládnout Sněmovnu reprezentantů. V Senátu je situace vyrovnaná.

Ten, kdo sleduje průběh sčítání hlasů odevzdaných ve volbách do Kongresu (volila se celá Sněmovna reprezentantů a třetina Senátu), mi jistě dá za pravdu, že komentáře v amerických médiích jsou rozpolcené přesně tak, jako celá americká společnost. Média stranící demokratům (CNN, The Washington Post – jen namátkou) hovoří o tom, že demokraté sice zřejmě ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale jen „málo“. Situace před dokončením sčítání je v současné chvíli, co píši tento článek, taková, že republikáni mají 211 křesel, demokraté 192 a k získání většiny je třeba 218 mandátů. Není ještě rozděleno 32 mandátů, z těchto nerozdělených mandátů potřebují republikáni získat ještě alespoň 7.

Česká média opisují od médií stranících demokratům, a tak jsme se například mohli i u nás dozvědět, že prezident Joe Biden je s výsledkem voleb „spokojen“, protože americká demokracie byla „zachráněna“. Faktem ale je, že se Sněmovnou reprezentantů, kterou by měla v moci Republikánská strana, už bude pro jeho administrativu velmi obtížné další pumpování peněz do ekonomiky, protože se tato politika tak zvaného „kvantitativního uvolňování“ podepsala na neobvykle vysoké inflaci a vysokých cenách pohonných hmot.

Kromě toho, podpora politice Joea Bidena (approval rating) podle většiny zdrojů (například FiveThirtyEight) v průběhu volebního týdne (od 7.-10.11.2022) klesla o více než jeden procentní bod a podporuje ho podle všeho jen 41,2% Američanů, 53,5% Američanů s jeho politikou nesouhlasí.

Další „zajímavostí“,kterou vytěžila česká média, jsou zprávy o reakcích Joea Bidena a Donalda Trumpa na průběžné výsledky. Tak jsme se mohli dozvědět, že Biden je s výsledkem spokojen (i když zřejmě ztratí Sněmovnu reprezentantů) , zatímco Trump křičí a dokonce si otvírá ústa i na svou ženu??? Prodemokratická média škodolibě poznamenávají, že kandidáti podporovaní Trumpem propadli. Podle Foxnews je ale situace přeci jenom jiná. Trump podle tohoto konzervativního média podpořil osobně více než 200 republikánských kandidátů a pouze jenom necelá dvacítka Trumpem podpořených kandidátů neuspěla. Senátorský duel v Pensylvánii, kde vyhrál demokratický kandidát, ale byl velmi těsný – rozhodovaly desetiny procenta.

Navíc je potřeba vědět, že Demokratická strana ovládala po roce 2020 Sněmovnu reprezentantů také velmi těsnou většinou, a to 222 hlasů. V roce 2020 média psala o tom, že se nekonala „modrá vlna“, letos se tedy nekonala „červená vlna“ a většina republikánů bude zřejmě těsná tak, jako většina demokratů po minulých volbách.

Stejně mi ale nejde do hlavy, že je Biden podle médií s výsledkem voleb „spokojen“, když jeho strana ztrácí pozice. Asi čekal porážku mnohem větší? Uvidíme, jak to všechno dopadne po definitivním sečtení všech hlasů. Je mi ale divné, že to sčítání trvá tak dlouho přes všechny sčítací „automaty“ a další technologické výdobytky. Že by se opět rozhodovalo sčítáním korespondenčních hlasů? To opět problematizuje tento způsob volby, který se i u nás snaží někteří pokrokáři prosadit. Jen to ne.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)