26.8.2018
Kategorie: Společnost

Zavádí facebook novou cenzuru? Ne! Ale kam zmizel mlíkař?!

Sdílejte článek:

EVA SVOBODOVÁ

“Vypadá to skoro, jako kdyby facebook odlaďoval nový cenzurní algoritmus a měl v něm nějaké chybky”… smáli jsme se včera, ale dost rychle nás to přešlo. Vtip se začal podobat realitě!

[ad#textova1]

Ve čtvrtek se facebook zbláznil. Desítky přátel hlásily, že jim nejde nic zveřejnit, zejména odkazy na cokoliv na internetu – články o počasí, odkazy sdílené z Novinek nebo ČT, odkazy na videa z rodinných akcí. Všechno bylo blokované jako spam. Smáli jsme se: “Chtěli nenápadně cenzurovat závadné odkazy jako v Německu a nějak se jim to zvrhlo”. A pak nás smích přešel.

U osobních profilů nešlo ve čtvrtek sdílet žádné odkazy na internetové stránky, vše bylo okamžitě zablokováno s tím, že jde o spam. Po “odvolání se” se občas podařilo obsah nasdílet. Tohle prý byla globální závada…

Během posledních 48 hodin ale také zmizely stránky Naštvané matky, Zeman můj prezident, Český Patriot, Otevřené oči a fakticky i NE.cz, která je teď funkční, ale nejdou na ni přidávat nové příspěvky.

  • Miloš Zeman můj prezident -50 000 fanoušků
    Naštvané matky -43 000 fanoušků. 
    NE-CZ -18 000 fanoušků. 
    Otevřené oči -17 000 fanoušků.

Dvě větší stránky dál zasáhlo ze strany facebooku omezení publikační činnosti: mají už několik dní znemožněno postovat jakýkoliv příspěvek (pod záminkou spam nebo příliš rychle přidávání), nebo na ně FB aplikuje shadow banning.

Co to znamená? Jakýkoliv sdílený odkaz má v podstatě nulový dosah. Lidem, co stránku sledují, se nezobrazí, když se dívají co je nového. Vidí ho jen, když navštíví přímo stránku.

Odkazy “ven” na jakoukoliv internetovou stránku jsou navíc blokovány, takový příspěvek se nedá publikovat vůbec. Takže nemůžete sdílet žádný článek.

Tolik náhod skoro vypadá na provozní obtíže při ladění nového cenzorského algoritmu. Zvlášť v souvislosti se zprávou ze středy, že fb aktuálně zavádí opatření kopírující částečně čínský “personal rating”… Ano, Facebook začal hodnotit své uživatele podle důvěryhodnosti. Chce tak bojovat proti dezinformacím. Tvrdí, že si takto prověřují osoby, které posílají udání na závadné stránky. Jakože jestli udavači udávají podle pravidel a neudávají jen to, co se jim nelíbí. Ale čert ví, jaká je realita? V Číně má takový personal rating každý. A hodnotí se co čtete, co sdílíte i s kým se přátelíte.

A mimochodem, všimli jste si, že by proti čínským metodám personal ratingu protestovali naši “bojovníci proti totalitě”, kteří jinak při slově Čína vidí rudě?? Čínský systém byl označen jako “dohled Velkého Bratra”. A pak ho v tichosti převzal pokrytecký Zuckerberg.

Na praktikování shadow banningu si opakovaně, dlouhodobě a oprávněně stěžují konzervativní stránky a publicisté v USA. Minulý týden tak například na shadow ban upozornil americký konzervativní think tank “Prager U”: Posledních devět příspěvků zobrazil facebook třem (!) ze tří miliónů fanoušků! Facebook se musel omluvit za “nedopatření”. Ale ta se stávají poněkud jednostranně… Zřejmě i na to reagoval prezident Trump, když zkritizoval sociální sítě za diskriminaci pravicových a konzervativních názorů.

Tak je to u nás jenom výpadek a “souvislá řada náhod”, nebo je v tom i něco dalšího?! 
A kam zmizel mlíkař?!

A nebylo by lepší se na celou cenzuru a šmírování a osobní a ideová hodnocení prostě vykašlat, a začít fungovat zase jako ve svobodném světě, bez Velkého Bratra?

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...