22.1.2018
Kategorie: Společnost

Vlna cenzury pokračuje, připojuje se i Instagram a Google Plus

Sdílejte článek:

SV

Podle zprávy portálu EU Observer , k iniciativě Evropské komise na boj s “nenávistnými” zprávami se připojil i Google Plus a Instagram. Instituce Instagram a Google Plus vstupují do řad s dalšími IT firmami jako součást širšího úsilí Evropské komise odstranit nenávistné projevy na internetu.

[ad#textova1]

V pátek v Bruselu řekla komisařka EU pro spravedlnost Věra Jourová, že obě společnosti se nyní připojují ke společnostem Facebook, Twitter, YouTube a Microsoft. Souhlasí s iniciativou, že budou odstraňovat urážlivý materiál.

Podle Jourové firmy na konci roku 2017 do jednoho dne odstraňovali 70% všech nenávistných komentářů.

Tento výsledek je prudký nárůst oproti roku 2016, kdy odstraňovali “jen” 28%. Avšak během léta 2017 IT firmy přistoupili na kodex chování komise EU. Podle tohoto kodexu musí do jednoho dne od oznámení odstranit nenávistné projevy na internetu.

V Německu se od začátku roku 2018 navíc tento kodex přitvrdil. Pokud provozovatel online média nesmaže nenávistný komentář, vystavuje se pokutě ve výši 50 milionů EUR.

Nenávistné projevy jsou podle Jourové všechno, co ” má potenciál podněcovat násilí “. Podle ní je však svoboda slova zachována.

” V zásadě lze urážet, můžete se vysmívat, můžete udělat velmi kritické urážlivé poznámky, můžete použít satirické metody a je to vše povoleno, ” řekla.

Ve Facebooku se mazáním příspěvků zabývalo 4500 lidí. K nim v nedávné minulosti přibylo dalších 3 000 lidí. Podle pozorování Facebook maže to nejlepší.

Ze vzorku okolo 3 000 upozorněni na nenávistné projevy Facebook zvládl vymazat do 24 hodin 89,3% příspěvků. Na druhém místě skončil Twitter s 80,2% a na posledním místě zaostává YouTube, který za den zpracoval pouze 62,7% příspěvků.

V uvedené vzorku šlo o komentáře, které byly považovány za rasistické proti etnickým menšinám, vyvolávající nenávist k muslimům a xenofobní.

EU Observer konstatuje, že ministři spravedlnosti EU diskutují o legislativním ukotvení cenzury.

Na základě dosažených výsledků, které společnosti prokázaly na bázi dobrovolné spolupráce, si ale Jourová myslí, že není nutné to přitvrzovat až k soudním postihům. Avšak to se může změnit.

” Budeme to nadále velmi pečlivě sledovat a zvážíme další opatření, pokud se aktivity [cenzury] nebudou realizovat nebo se zpomalí, ” řekla.

 [ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: svobodnyvyber.sk

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...