30.3.2020
Kategorie: Společnost

Virus se nekontrolovaně rozšíří, smiřme se s tím

Sdílejte článek:
 COM/M.ILLICH
 .
Zajímavý názor na řešení koronavirové krize jsem zaznamenal na facebooku. Dovoluji si zde text Michala Illicha předložit i našim čtenářům:
***
Dnes (sobota) máme 2422 lidí s potvrzenou nákazou COVID-19 a podle odhadu oxfordského týmu zhruba 11 000 lidí nakažených lidí celkem. Každý den se nakazí zhruba 1500-2000 dalších lidí. Přestože už testujeme docela slušně (v pátek přes pět tisíc testů), tak to nestačí na dostatečnou detekci nových případů – v pátek jsme jich našli 372, tedy zhruba pětinu. O většině nových případů tedy nevíme a problémy s testováním přetrvávají: Trvá několik dní se na test objednat, výsledky jsou až za dalších pár dní, nefunguje ani systematické protestování okolí nakaženého.

Je už bohužel zcela jasné, že se šíření viru nepodaří zastavit. To se ostatně na světě podařilo jen Jižní Koreji, Japonsku, Singapuru a Hong Kongu. (podle oficiálních čísel ještě Číně, ale množí se důkazy o tom, že čínské úřady o nákaze systematicky lžou a virus se tam nadále silně šíří)
 .
Než se začnu věnovat budoucnosti, krátká rekapitulace jak jsme se sem dostali:

.

Prohráli jsme dvě bitvy

První byla přípravná. Nemoc se objevila v prosinci 2019, v půli ledna už bylo zřejmé, že je to vážné. WHO oficiálně oznámilo epidemii (outbreak) 30. ledna. Když to 28. ledna chtěli řešit opoziční poslanci na půdě parlamentu, tak to koalice ANO+ČSSD+KSČM znemožnila.
 .
Ministr Vojtěch nemoc přirovnal ke chřipce a nic tehdy neřešil. Po bitvě je každý generál, ale teď už víme, že tohle měl být okamžik na svolání Ústředního krizového štábu, urychlený nákup zdravotnického materiálu (respirátory, ochranné obleky) a nasmlouvání všech laboratoři, aby začaly testovat. Místo toho se nestalo nic. Nákupy se řešily až v březnu, když už byla nákaza v plném proudu.
Druhá bitva byla o testování. Když se objevily první případy, tak jsem já i další začali ukazovat na příklad Jižní Koreje, která podél hlavních cest postavila testovací stany, kde vám během 10 minut odebrali vzorek a během několika hodin jste měli výsledky. ANO se pustilo do pravého opaku: začalo aktivně bojovat proti soukromým laboratořím (tedy kromě těch, které vlastní Babiš, samozřejmě). Když Tilia správně identifikovala dva z prvních případů, tak místo pochvaly a podpoře v rozšíření testování na ni Babiš zaklekl a testování jí zakázal. V následujících týdnech, které byly pro zastavení šíření naprosto kritické, se kapacity testování zvyšovaly strašně pomalu a i lidé s jasnými příznaky čekali týden na otestování.

.

Dvě cesty

Nyní jsou před námi dvě cesty. S trochou zjednodušení je nazvu drahá a chytrá.
 .
Drahá cesta je ta italská, na kterou se neomylně vydala i naše vláda. Ta spočívá v zákazech a karanténách. Zůstaňme doma a sledujme, jak se virus šíří. A on se šířit bude, protože zastavit ho už nelze. To si musíme natvrdo přiznat. Roušky, karantény, uzavření škol, home office ani zákazy jezdit na chalupu ho nezastaví. To je naprosto jasné z čísel zemí, které jsou kousek před námi – Itálie, Španělsko, Německo. Itálie má karanténu v rizikových oblastech od 22.2., od 8.3. je “lockdown” na celou Lombardii a další provincie (16 milionů lidí celkem), 21.3. zastavili v podstatě celou zemi, s vyjímkou esenciální výroby. Virus se tam šíří dál a umírá tam nyní tisíc lidí denně.
 .
Tato cesta je nejen neúčinná, ale zároveň položí ekonomiku celé země. Nový český rozpočet počítá se schodkem 200 miliard. Už to je naprosto nepředstavitelné číslo. A to bylo za předpokladu měsíčního nouzového stavu. V posledních dnech vláda uvádí, že jej chce prodloužit.
 .
Pamatujete na grafy “zplošťování křivky”? Tím se ospravedlňují současné zákazy. Že když šíření viru zpomalíme, tak nezahltíme nemocnice. Jenže nám v televizi neukázali skutečná čísla. Pravda je, že i ta zploštělá křivka přesáhne kapacity nemocnic. Pouze velmi razantní opatření (celonárodní lockdown v dostatečném předstihu) by to dokázala zabrzdit natolik, že kapacity nemocnic vydrží. Ale pak bude průběh nemoci trvat měsíce až roky. Vzhledem k tomu, že většina lidí má finanční rezervy tak na měsíc či dva a ve státním rozpočtu jsme rezervy zbytečně projedli v posledních letech, tak na tuhle cestu nemáme.
Chytrá cesta spočívá v tom, že musíme desetinásobně zvýšit kapacitu lékařské péče pro nakažené. To znamená:
  • vyrobit několik tisíc plicních ventilátorů – kolegové už na tom pracují. Vláda se bohužel v první reakci ukázala jako mimoňové. Zatímco soukromníci vybrali na projekt 15 milionů, Hamáček prohlásil, že stát nepřispěje. Velmi doufám, že v tomhle svůj přístup změní. Utrácíme miliardu za pozdě (tedy draze) koupené roušky a respirátory, ale prostředky zachraňující životy nekoupíme? Stát by měl aktivně podpořit vývoj, výrobu a zejména testování ventilátorů.
  • vyškolit tisíce lidí na jejich používání a další péči o nemocné. V podstatě všechny mediky a mladé lidi, kteří aktuálně nemají práci.
  • připravit specializované prostory. Znáte výstaviště v Letňanech, v Holešovicích, v Brně a dalších místech? Teď je několik měsíců na výstavy potřebovat nebudeme. Je potřeba tam navézt lůžka, plicní ventilátory a další zdravotnický materiál. Protože víme, že kapacity nemocnic stačit nebudou.
  • nakoupit a testovat podpůrné léky – podle předběžných zpráv může hydroxychloroquine s podporou některých antibiotik zmírnit průběh nemoci a zkrátit ji na třetinu až polovinu. Podobně i další léky, zatím bohužel bez definitivního verdiktu o tom, nakolik jsou účinné.
  • cílená opatření na ochranu seniorů – mnohem intenzivnější testování v domovech důchodců a pečovatelských domech, dovážkové a další podpůrné služby, aby nepotřebovali moc vycházet
Ohledně ostatních opatření musíme přísně posuzovat jejich přínosy a náklady. Ponechat levná neškodící opatření (roušky v obchodech a hromadné dopravě) a ta, která sice škodí, ale zároveň značně pomáhají zamezit šíření (zákazy akcí nad 30 lidí). Všechna ostatní opatření, zejména zavření škol a omezování práce, opět uvolnit. Nepřijdeme tím o stovky miliard a tak zlomek můžeme investovat do chytrých opatření z předchozího odstavce.
 .
Pouze pokud toto uděláme, máme šanci na normální život a konec viru v Čechách do půl roku, byť i tahle cesta nebude bez obětí. Každopádně jsem přesvědčený, že ta drahá italská cesta zákazů přinese dlouhou agónii se spoustou mrtvých a budeme se z ní vzpamatovávat několik let.
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...