25.3.2019
Kategorie: Politika

USA: Mueller to vyšetřil špatně?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMuellerova komise, která zkoumala možnou tajnou dohodu mezi volebním štábem prezidenta Donalda Trumpa a Ruskem, dospěla k závěru, že se nepodařilo zjistit žádné důkazy o tajné dohodě Trumpa s Ruskem.

Robert Mueller, vyšetřovatel možného spiknutí volebního štábu Donalda Trumpa s Ruskem, ukončil svou činnost a odevzdal závěrečnou zprávu ministrovi spravedlnosti USAZvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle ministerstva spravedlnosti USA nedospěl k závěru, že by volební tým Donalda Trumpa během jeho prezidentské kampaně spolupracoval s Ruskem. Vyplývá to z dopisu, který v neděli právním výborům Kongresu zaslal ministr spravedlnosti a generální prokurátor William Barr. ….Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová na Twitteru uvedla, že podle závěrů ministerstva spravedlnosti je Trump podle Muellera zcela nevinen. Obdobně se následně vyjádřil také sám prezident Trump a doplnil, že je mu líto, že si tím vším musely Spojené státy projít. Prezidentův právní tým označil závěry z Barrova dopisu za „zadostiučinění“. Trumpův advokát Rudi Giuliani uvedl, že závěry vyšetřování jsou lepší, než očekával.

Dvouleté vyšetřování Trumpa bylo liberálním (levicovým) americkým tiskem chápáno jako trvalý prostředek boje s politikou Trumpa. Závěr zprávy, a sice to, že nebyly zjištěny žádné důkazy o tajné spolupráci volebního štábu Trumpa s Ruskem, proto může na levicové čtenáře působit jako studená sprcha. Kromě toho, ministr spravedlnosti se ani slůvkem nezmínil o tom, že by Rusko ovlivnilo výsledek prezidentských voleb. Po dvouleté masáži čtenářů i to musí působit na „věřící“ jako rána kladivem do hlavy.

Vysvětlení je ale kupodivu velmi jednoduché. Naprostá většina hlavních médií USA na čele s The New York Times a The Washington Post totiž vsadila na pomluvy a tvrdou protitrumpovskou kampaň. Volby v listopadu 2018 sice přinesly Demokratům zisky ve Sněmovně reprezentantů Kongresu, Senát naopak udrželi Republikáni. Znamená to jediné – Trumpova administrativa sice je pod tlakem sněmovny, Senát je však hradbou proti pokusům Demokratů zahájit impeachment stávajícího prezidenta. Demokraté požadují zveřejnění celé zprávy zvláštního vyšetřovatele Muellera, ale podle ministra spravedlnosti části zprávy podléhají utajení.

Pro Demokratickou stranu je zpráva hořkou pilulkou a zcela jistě jí nebudou ochotni jen tak v klidu strávit. Jistě se objeví spekulace o tom, že zpráva straní Trumpovi (Robert Mueller je totiž údajně republikán). Že v jeho komisi jinak zasedali samí demokraté, se příliš zdůrazňovat nebude. Zejména radikální levicové křídlo v Demokratické straně bude výsledky zprávy zpochybňovat.

Závěr je také zřejmý a pro hlavní americká liberální média není rovněž příznivý. Objektivní zpravodajství se ze stránek těchto médií ztratilo již dávno a to samé lze konstatovat i o médiích evropských ve vztahu k současné krizi EU. Takže – vyšetřování skončilo, ale nezapomeňme, kdo se na něm přiživoval.

Autor: Jan Bartoň

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...