29.8.2014
Kategorie: Společnost

Ukrajina : Nesnesitelná lehkost válčení minulých válek

Sdílejte článek:

LUBOMÍR BOUŠE 28|08|2014

Sledujeme-li emocionálně vybičované internetové diskuse u článků na nejrůznějších portálech o situaci na Ukrajině a zejména o konfliktu v její východní části, nelze se zbavit dojmu, že vedle redaktorů oněch portálů ani valná část diskutérů podstatu a souvislosti tamější krize ani částečně nepochopila. Místo střízlivého racionálního hodnocení, jak by odpovídalo zejména našemu geografickému odstupu nějakých 1500 – 2000 kilometrů, mnozí nezřídka vedou s Ruskem nebo s Ukrajinou „válku“ za trest kvůli sovětské okupaci Československa v roce 1968. Přiznám se současně bez mučení, že Rusko i Ukrajina mi jsou lhostejné, nikdy jsem tam nebyl ani se tam nechystám, žádného Rusa ani Ukrajince a ani Rusky nebo Ukrajinky nevyhledávám, ani na druhou stranu při potkání se s nimi neprchám. Když je potřeba, rusky nebo česky se s nimi vždycky korektně domluvím a tím to pro mě končí.

 

[ad#hornisiroka]

 

 

Co si zde budeme jinak povídat, oddělení např. východních ukrajinských povstaleckých teritorií a jejich připojení, pokud by skutečně chtělo, by pro dnešní Rusko bylo otázkou jedné noční vojenské kampaně. Rusko ale žádná od Ukrajiny separovaná území vůbec nechce ani nepotřebuje. Proč si to myslím ? Jednoduše proto, protože podle výsledků druhé světové války a m.j. Jaltské dohody má k dispozici Ukrajinu celou. Připojováním jakýchkoliv ukrajinských území k ruskému státu by své nároky z hlediska platnosti válečných a poválečných dohod vítězných mocností pouze relativizovalo, což celkem logicky v jeho zájmu není. Halt, je to prostě tak a nic proti tomu dělat nelze. Samozřejmě už slyším hlasité námitky mnohých čtenářů ohledně ruské „invaze“ na Krym. Tak tedy, aby bylo jasno, poloostrov Krym Ukrajině nikdy de jure nepatřil, protože tehdejší sovětský předák Nikita Chruščov neměl k „darování“ nějakého území jedné svazové republiky tehdejšího SSSR do vlastnictví jiné svazové republiky SSSR žádné zákonné oprávnění. Onen „darovací“ akt je tedy od počátku absolutně neplatný. Jasné, že ano ?

 

 

My, Evropané a zejména Středoevropané, jsme obrazně řečeno dětmi druhé světové války. A bude tomu tak ještě hodně desetiletí nebo ještě déle. Pouze pro srovnání, politické následky třicetileté války, korigované Vídeňským kongresem v roce 1815 po rozpadu Svaté říše římské, trvaly 300 let. My Češi o tom víme nepochybně svoje – ad tragická porážka na Bílé Hoře v roce 1620. Takže abychom se ničemu nyní a v budoucnu nedivili a příště další minulé války obrazně řečeno už neválčili. Zejména mladší generace by se měly občas podívat do pomyslného zpětného zrcátka, jakou obtížnou historickou zátěž náš národní stát za sebou vleče.

 

Nedělejme si ani žádných planých iluzí. Rusko se nerozpadne ani nezanikne, tak jako se nerozpadlo za předchozích tisíc let. Zkoušeli to po celou dobu onačejší chytráci i agresoři, ale všichni vyhořeli. Rusové, na rozdíl od nás Čechů, svoje území umějí ubránit dokonale. Prostě Rusko se Ukrajiny ani Běloruska nevzdá.

 

A jak toto moje neskromné meditování souvisí s rámcovou náplní našeho pravicově orientovaného webu ? Docela hodně. Odpovědnost za vypuknutí obou světových válek nesou socialisté. Za tu první němečtí sociální demokraté svým hlasováním pro vstup Německa do války (jinak by se jednalo o lokální balkánský konflikt) a za tu druhou bez pochybností Hitlerovi zfanatizovaní socialisté národní. Historicky bohužel platí : pravice = mír, levice = válka. Tyto neblahé zkušenosti nás jako blikající varovný červený maják upozorňují, že levici bychom k ničemu důležitějšímu vůbec pouštět neměli. Buďme velice ostražití, jaké mezinárodněprávní úkony za nás v Bruselu činí maoista Barroso, rudá baronka Ashtonová, sociální demokrat Schulz a další. Probíhající ukrajinská krize fakticky vyprovokovaná bruselskými levicovými fanatiky a diletanty může tak pro celý svět skončit nedozírnými následky. Proto buďme před nimi opravdu na pozoru !!!

 

Redakčně kráceno.

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...