3.6.2019
Kategorie: Ekonomika

Trump vyhlašuje válku Silicon Valley: Ministerstvo spravedlnosti zahajuje protimonopolní šetření proti Googlu

Sdílejte článek:

TYLER DURDEN

Silicon Valley bylo kdysi zaštítěné logikou neustálého hledání inovací, z čehož prý plynulo, že žádné vládnoucí impérium se tam nemůže udržet dlouho, než ho konkurence sesadí, čímž se ale otevřela cesta pro Yahoo a AOL – a teď už proti technickým gigantům jako Facebook, Amazon a Google začal narůstat čím dál vyšší tlak, aby se na ně použily protitrustové zákony – kdy billboard na obrázku od Eilizabeth Warren „Rozbijme technické mamuty“ je jen jedním posledních příkladů těchto pohybů. A opravdu razie na trusty technofirem se začínají stávat jednou z mála věcí v současném Washingtonu, která nabírá podporu napříč oběma stranami.

Od té doby, kdy se před dvěma lety i přes jen chabě zakrývaný odpor ze strany Silicon Valley, dostala k moci Trumpova administrativa, proti níž, jak bylo později odhaleno, konspirovali techničtí giganti spřažení s kampaní Clintonové za účelem zmaření Trumpových šancí, však dunění bubnů ohlašujících bezprecedentně ohromné protitrustové šetření znělo neustále hlasitěji, což přiživoval i prezident sám svými veřejně vyslovovanými podezřeními.

A v pátek se hráz konečně protrhla.

Těsně před páteční půlnocí při uzavírce pro trhy neskutečně hektického měsíce hodil investorský deník WSJ bombovou zprávu: Tyto noviny oznámily, že ministerstvo spravedlnosti zahájilo protitrustové vyšetřování proti Alphabet Inc., což by mohlo „znamenat ohromnou úplně novou vrstvu šetření regulatorních orgánů vůči těmto gigantům, jak říkají lidé s touto záležitostí obeznámení.“ Tato práva se odvolávala na „lidi s touto záležitostí obeznámené,“ ale byla promptně podpořena New York Times, Bloomberg a dalšími.

FTC už celé měsíce zjevně rozbíhala přípravy na střet s technologickými giganty. Tato agentura, která se podílí na pravomoci bojovat kvůli ochraně hospodářské soutěže proti trustům s ministerstvem spravedlnosti, vytvořila novou komisi, která by mohla pomoci rozklížit vazby mezi velkými technickými firmami, jako je akvizice Instagramu Facebookem, a ta najala právníky, kteří prosadili nové protimonopolní teorie, které pomohou ospravedlnit rozbití i takových společností, jako je Amazon.

Nakonec se ale ukázalo, že první salva vypálená Tumpovou administrativou proti technologickým gigantům nepocházela od FTC; místo toho byly její odpovědnosti delegovány na ministerstvo spravedlnosti, které bylo údajně pověřeno dohledem nad vyšetřováním rozběhlým proti Googlu.

To není žádné super-překvapení, jelikož FTC už od roku 2013 měla svoji šanci udeřit na Google protimonopolním vyšetřování. Ale tato agentura nakonec utřela pusu. Zatím to tedy vypadá, že administrativa bude dělit odpovědnosti za jakékoliv příští protimonopolní vyšetřování mezi dvě agentury, což znamená FTC, která se už údajně připravuje vymáhat ohromnou pokutu od Facebooku – skončí tak, že v těchto případech bude jen pochodovat v přední linii.

Ač WSJ nespecifikoval, které aspekty podnikání Googlu se dostaly pod mikroskop, tak ten řetěz mnohamiliardových pokut v euro uvalených na ně nedávno od EU poskytuje určité vodítko. Protimonopolní orgány tohoto bloku, který (z důvodů, které by měly být každému jasné) daleko více prahnul vrhnout se na americké technické giganty, než jejich americké protějšky, pokutovaly Google za jeho praktiky vkládání softwaru do jejich standardní licence Androidu, který usměrňoval vyhledávací engine k upřednostňování jejich vlastních produktů v seznamech a za způsoby, jakými poškozoval konkurenci na trhu digitální inzerce.

V době, kdy loni vrcholila kontroverze kvůli zneužívání citlivých dat o uživatelích technickými giganty, vydal Verge článek spekulující o tom, jak by šly sklony k prosazování monopolismu u každého z technických gigantů Silicon Valey vyléčit. Pro Google viděl Verge jako nejlepší nápravu zákaz akvizicí, kdy o takovéto strategii hloubají i v Kongresu.

Naším nejlepším modelem pro protitrustový postup vůči technickým firmám uplatňujícím provázanost byl případ ministerstva spravedlnosti vedený proti Microsoftu v 90. letech, kdy se argumentovalo, že Microsoft zneužívá svoji kontrolu nad trhem PC, aby vytlačoval konkurenční operační systémy a prohlížeče. Hledáte-li ekvivalent toho v současnosti, tak tomu nejvíc asi odpovídá Google. V těchto dobrých dnech je Google (nebo chcete-li Alphabet) podle tržní kapitalizace tou nejcennější společností světa, co podporuje tucty různých produktů svou všudypřítomnou reklamní sítí. Google ale má také silné a odhodlané nepřátele, kdy Microsoft, Oracle, Yelp a dokonce i Motion Picture Association of America volají po restrikcích vůči moci této společnosti.

Ale podle Metthew Stollera z Open Markets je nejlepší dlouhodobou nápravou pro dominanci Googlu zaměřit se na akvizice Googlu. „Hledáte-li stříbrnou kulku, tak je nejspíš nejlepší věcí, co se dá udělat, zablokovat Googlu možnost, aby mohl jakoukoliv společnost nakupovat.,“ říká Stoller. „Dojde-li k tomu, že musíte Googlu konkurovat, tak se to nemůže jednoduše udělat tak, že si vás Google koupí.“

Možná to zní v porovnání s mnohamiliardovými pokutami v Evropě jako dost bezzubé, ale podřízne to nosný sloup toho, jak je Google organizován. Tato společnost od svého založení skoupila více než 200 startupů včetně takových základních produktů, jako je YouTube, Android a DoubleClick. Modulární struktura této společnosti je údajně přímým důsledkem takovéhoto skupování a lze si jen těžko představit, jak by bez toho asi Google vypadal. Ty poslední nákupy jako Nest spadly pod širší střechu Alphabet, ale základní strategie se nezměnila. Udržel by se Google jako gigant umělé inteligence, kdyby nekoupil DeepMind? Nejspíš ano, ale všichni zúčastnění by museli pracovat daleko tvrději.

I ty lepší protimonopolní postupy mají spousty různých možností, jak takovéto akvizice zablokovat. Protitrustová divize ministerstva spravedlnosti zatím akvizice Googlu nezpochybňovala, ale svůj přístup může kdykoliv změnit. Ta nejsilnější náprava by mohla přijít od Kongresu, kde senátorka Amy Klobuchar (D-MN) navrhla zákon, který by zavedl plošný zákaz akvizic pro jakoukoliv společnost s prahem tržní kapitalizace vyšším než 100 miliard $. (Podle tisku ji má Google v současnosti zhruba 840 miliard $.)

Máme pocit, že vůbec nepřeháníme, když řekneme, že toto je jen začátek čehosi, co by se mohlo ukázat jako mezník představující epochální převrat. A jako všechny dobré příběhy i tento bude mít hlavní postavy a zběsilé hráče. Zatím bychom si tipnuli, že jednu z hlavních rolí nejspíš sehraje šéf protitrustové politiky ministerstva spravedlnosti Makan Delrahim, což býval takový obskurní činitel Trumpovy administrativy, který byl teď pověřen jedním z vyšetřování, které může mít v poslední době nejohromnější dopad.

Pomineme-li, co by to mohlo pro Silicon Valley znamenat, bude mít toto vyšetřování rovněž závažné důsledky pro trhy, jelikož akcie velkých technických společností byly v současnosti v čele býčího trhu epochy po poslední krizi. Ale vliv FANG akcií na celkové chování trhu letos už uvadla, přesto však zůstávají nesmírně vlivné.

Techničtí giganti jsou zdaleka největšími přispěvateli do SPX nárůstů prodejů. A ty také vygenerovali téměř veškerý SPX po odečtení daní přinášejících ziskovou marži v epoše po krizi.

Vzhledem k tomu, že hodnocení technických gigantů je nejčastěji založeno na očekávání, že společnosti dosáhnou nepřekonatelnou tržní pozici, tak se taková protitrustová kampaň může ukázat být nesmírně zkázonosná ne jen pro veřejně obchodované technické giganty, ale pro celý řetězec Silicon Valley, jak vysvětluje @SuperMugatu.

V protiváze proti tomuto stojí za to připomenout přítomnost dvou nových k podnikům přátelských konzervativních soudců v Nejvyšším soudu, kteří práci ministerstva spravedlnosti značně ztíží, a mohli by nakonec vychýlit váhy i ve prospěch technických gigantů, aby to byli oni, kdo v této bitvě zvítězí.

Zprávy o tomto vyšetřování by mohly negativně ovlivnit akcie velkých technických společností, které by tak následně mohly strhnout hlavní tržní ukazatele. Pro investory by to byla zase jedna z dalších hrozeb pro býčí trh, který se už teď kvůli obchodní válce prezidenta Trumpa s Čínou (a teď už i s Mexikem) potácí.

Lze si představit, že v nadcházejících týdnech o tomto vyšetřování uslyšíme ještě  mnohem více, jak z oficiálních, tak z neoficiálních kanálů.

Autor: Tyler Durden

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...