16.5.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

To není Bangladéš, to je Itálie (video)

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Občas vám zde představuji některé evropské město, které ještě před několika desítkami let vypadalo tak, jako každé jiné. Nyní se tato města či čtvrti velkoměst mění v Orient či Afriku. Domorodci už se bojí do takovýchto míst chodit a pokud tam ještě nějaké zbytky původních obyvatel bydlí, pak žijí v neustálém strachu o svůj majetek i život. V těchto místech už platí poněkud jiné než evropské zákony.

 

Dalším takovým městem je italské Monfalcone.  V tomto městě se před lety začala usazovat Bengálská komunita, nyní už je z některých ulic taková malá Bangladéš. Po prvních několika rodinách se sem začali stěhovat i jejich známí a příbuzní, později přibyli další muslimové, nejen z Bangladéše.

Před dvěma lety se naštěstí podařilo alespoň částečně další výměnu obyvatel zastavit. Po letech socanských vlád se v roce 2019 dostala do vedení města Lega, takže i přes počáteční odpor se podařilo starostce Anně Marii Cisintové “vyčistit” alespoň centrum města a jeho okolí, kde už nesmí být nyní žádná modlitebna, halal obchod, kebabárna ani nic podobného.

[ad#article_et21]

To se povedlo poté, co bylo podepsáno memorandum o porozumění s regionem FVG, v jehož souladu bylo Monfalcone rozděleno do čtyř oblastí, kde jsou zákazy prováděny různými způsoby.

V “červené oblasti”, která je v centru a nejbližším okolí, jsou omezení absolutní (tedy nesmí tam být nic “neitalské”) a od zóny dvě není možné otevírat aktivity, jako je směnárna, telefonní centrum, internetový koutek, převod peněz, herny a sázková centra, veřejná zábavní zařízení a zakázaná masážní centra. Pro zbytek města zůstane režim nezměněn, tedy jedině tam může být cokoli “neitalské”. Je jisté, že kdyby v té době zasáhla předchozí demokratická městská správa, dnes by bylo centrum města velmi odlišné. Při příjezdu tam byste získali dojem, že jste v Bangladéši nebo nějaké arabské zemi a ne v Evropě.

Právě na příkladu tohoto města je patrné, jak důležitá je někdy komunální politika. V Miláně, kterému vládnou vítači, je situace zcela opačná, v některých čtvrtích už žije jen velmi málo Italů, z jedné kdysi industriální čtvrti se nedávno odstěhoval poslední Ital, přičemž situace tam může být už jedině horší.

Nicméně Bengálci i Arabové jsou v Monfalcone ve stále stejně hojném počtu, jen se soustřeďují spíš mimo centrum. Ale i do centra samozřejmě chodí, zřejmě se živí i prodejem drog, jako je to v Itálii mezi vetřelci běžné. Každopádně jsou zde konkurenční gangy, jejichž jednu z mnoha potyček se podařilo v centru města natočit. Prostě takový běžný kolorit multikulturně obohacovaných měst…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...