13.4.2015
Kategorie: Politika

Teď mají už i Češi problém s oligarchou

Sdílejte článek:

OLA CICHOWLAS, ANDREW FOXALL 13|04|2015

Poznámka: Článek pochází ze zdroje, který představuje vlajkovou loď geopolitického myšlení Západních elit.

Jak vzestup mocného businessmana hrozí, že v srdci Evropy podvrátí demokratické instituce.

Český oligarcha Andrej Babiš, druhý nejbohatší muž své země a jeden z politicky nejmocnějších miliardářů světa, rozšiřuje své podnikatelské impérium i do pražských mocenských kuloárů.

[ad#hornisiroka]

Česká republika od svého „sametového rozvodu“ se Slovenskem v roce 1993 prodělala rychlý přechod k demokracii a k tržní ekonomice, když si užívala jednoho z nejvyšších temp růstu v Evropě a stala se aktivním členem EU. Podobně jako její sousedé ze Střední Evropy i tato nová země rozkvétala a zpočátku představovala příběh pozoruhodného úspěchu. Ale v posledních letech její liberální demokracie oslabila.V současnosti slouží Babiš jako ministr financí, ale jeho ambice sahají mnohem dále. Vzestup Babiše – s přezdívkou „Babisconi“ po italském miliardáři, který se stal ministerským předsedou Silvio Berlusconim – znamená v post-komunistické historii jeho země bod zvratu.

Mnozí Češi prožívali od globální finanční krize čím dál větší deziluzi z Bruselu. České mediální prostředí svého času obdivuhodně diverzifikované teď čím dál více padá pod kontrolu mocných magnátů. President Miloš Zeman tento proces povzbuzoval a pod jeho vedením vzkvétaly síly zaměřené proti establišmentu. Ač situace v Praze není tak chmurná jako v Budapešti, kde Viktor Orbán, zdá se, ztrácí víru v demokracii jako systém, a couvá zpět od demokratických institucí, tak i v České republice už zní poplašný zvonek, že i tady jde o kout Evropy vystavený vlivu Ruska Vladimira Putina. A vzestup Andreje Babiše je toho příkladem.

Babiš před čtyřmi lety založil Akci nespokojených občanů, tj. stranu ANO. Po sériích skandálů, při nichž se úřadující politici obohacovali, se Babišova strana velice ironicky zaměřila na to, že těžila z rostoucího znechucení Čechů bohatými businessmany. ANO stoupalo k moci pomocí protikorupčních a proti-establišmetu zaměřených sloganů, a Českou republiku občas nazývala i „zhrouceným státem.“ V parlamentních volbách 2013 skončilo druhé a vstoupilo do koaliční vlády. O rok později ve volbách do Evropského parlamentu 2014 si ANO vedlo ještě lépe: Získalo více hlasů než kterákoliv další česká strana.

Historici ze slovenského Ústavu pamäti národa, který uchovává složky z časů, kdy byla země pod nadvládou nacistů a komunistů, vydal dokumenty poukazující na to, že Babiš (pod kódovým jménem Bureš) nejenže kolaboroval s československou tajnou policií StB, ale dokonce spolupracoval i se sovětskou KGB. Babiš v roce 2014 u bratislavského soudu úspěšně žaloval Ústav pamäti národa, když tvrdil, že byl ve složkách StB registrován nesprávně. Tento ústav se však odvolává a trvá na tom, že výnos soudu byl nespravedlivý, a že bývalý důstojník StB pod přísahou lhal, aby jej ochránil. Podle českého Lustračního zákona z roku 1991 je protizákonné, aby bývalí kolaboranti s StB a vrcholní komunističtí funkcionáři zastávali vysoké politické a ekonomické posty. Ale když ministerský předseda Bohuslav Sobotka (člen české Sociálně demokratické strany, tj. největší strany v zemi) Babiše v roce 2014 jmenoval ministrem financí, aniž by si vyžádal lustrační osvědčení, jak by správně měl, tak pražský soud pouze oznámil, že má v úmyslu ho pokutovat – a i ta pokuta byla na Sobotkovo odvolání anulována. Stejně jako jinde v Evropě značka ANO jako anti-politického hnutí u veřejnosti zabírala. Babiš, který sám sebe líčil jako nepolitického a outsidera mimo politické kruhy, sliboval dramatickou změnu českého vládnutí. Voliče ANO rovněž přitahoval jeho osobní šarm: Prostě mluvící podnikatel, jehož tvář zářila z českých billboardů a novinových stránek. Ale Babiš a jeho jmění –  podle Forbes obnášející 2,4 miliardy $ (62,16 miliardy Kč) – je zabředlý do kontroverzí.

29877

Babišův obchodní úspěch – který se promítá do jeho měsíčního platu 1,4 milionu $ (36 milionu Kč) před vstupem do vlády – se často připisuje kontaktům vytvořeným během minulého období komunismu. Babiš byl během Sametové revoluce v listopadu 1989 umístěn v Maroku jako zástupce československým státem kontrolované obchodní společnosti Petrimex. Domů se vrátil, aby spatřil, jak se jeho země rozděluje na dvě. V roce 1993 Babiš za pomoci svého někdejšího ředitele z Petrimexu založil giganta průmyslu hnojiv Agrofert, což je v současnosti největší společnost v České republice s téměř monopolním postavením v několika hospodářských sektorech.Babiš popírá zprávy, že i jeho rodina s StB spolupracovala, když namítá, že oni – jako i mnohé jiné rodiny – byli oběťmi komunistického režimu. Avšak archivy poukazují na něco jiného. Dokumenty říkají, že Babišův otec diplomat Štefan (který údajně vedl ve Vídni sídlící černý trh se zbraněmi, v tomto podniku obchodoval pod ochranouStB), a i jeho bratr Alexander s touto agenturou dobrovolně spolupracoval.  Když byl Babiš kontaktován, aby to komentoval, tak jeho kancelář sdělila, že on už přeci své jméno očistil, přičemž Babiš sám o všech těchto domněnkách o jeho minulosti prohlašuje, že jsou to „kecy“.

Agrofert pak celou tu dobu přebíral státem vlastněné společnosti za využití půjček se státní zárukou, na jejichž splatnost Babiš nakonec vyhlásil platební neschopnost. Tato společnost rovněž údajně získávala obchodně citlivé informace od konkurenčních společností přes odposlechy. V roce 2006 poté, co byl hlavní obchodní rival Babiše František Mrázek nalezen za záhadných okolností mrtev, tak někteří naznačovali, že za to mohl Babiš. Mrázek měl mít podle domněnek na Babiše kompromitující materiály, které plánoval publikovat. Avšak proti Babišovi žádná obvinění vznesena nebyla.

Stejně, jako se to děje na sousedním Slovensku a v blízkém Maďarsku, tak i nad českými médii si zřizují svoji kontrolu bohatí a mocní. V Praze vede Babiš cestu k tomu, čemu se tam přezdívá „oligarchizace“ médií. Když udeřila globální finanční krize, začali se dlouhodobí mezinárodní investoři stahovat. Babiš, který už tehdy vlastnil četné vlivné noviny, však svůj mediální holding rozšiřoval: získal Mediální skupinu MAFRA, která kontroluje nejlépe prodávané české noviny Mladá fronta DNES, a koupila i Rádio Impuls, které má v České republice nejširší obec posluchačů. Tyto kanály pravidelně o Babišovi referují se sympatiemi a kritizují jeho odpůrce.

Babiš od té doby, co se stal ministrem financí, rekrutoval vyšší policejní důstojníky, agenty bezpečnosti státu a bývalé komunistické informátory, aby mu pomáhali s konsolidací moci. Tuto alianci bezpečnostních sil, podnikání a médií v současnosti poněkud omezují nezávislí soudci – ale vypadá to, že tahle mocenská protiváha je čím dál křehčí.Babišovy podniky nadále tyjí z jeho konexí s českou politickou elitou, zvláště s presidentem Milošem Zemanem.

Zeman v roce 2001 jako ministerský předseda dohlížel na prodej státem vlastněné chemické společnosti Unipetrolu Babišovi. Tento obchod byl důkazem strategického partnerství mezi těmito dvěma muži, které pokračuje dodnes. Ač se Babiš později z této koupě roku stáhl, když v roce 2005 zařídil prodej Unipetrolu jisté polské společnosti. Poté vysoce postavení polští činitelé ohlásili, že na obou stranách hranic se předalo 42 milionů euro (53 milion $, 1,399 miliardy Kč) jako úplatky. Tento skandál ve Varšavě otřásl polskou politickou scénou. Avšak v Praze parlament opominul zahájit vyšetřování, což bylo údajně kvůli Babišovým úzkým vazbám na tehdejšího ministerského předsedu Stanislav Grosse. (V e-mailové výměně s autory Babišova kancelář trvala na tom, že „žádné úplatky“ vyplaceny nebyly.) Přitom je děsivé to, že Babišův přístup k vládě nad zemí byl až donedávna založen na slibu, že bude „státu vládnout jako podniku.“

[ad#velkadolni]

Vzestup Andreje Babiše v české politice představuje novou éru  – takovou, v níž více záleží na podnikatelských zájmech než na obraně demokracie. Praha svého času bývala ohniskem změn ve Střední Evropě a domovem nejsilnější disidentské tradice v bývalém Východním bloku. Ale v roce 2015 je české hlavní město místem hodně odlišným od toho, jaké předjímali ti, kteří v listopadu 1989 povstali na Václavském náměstí.Četné Babišovy mediální kanály zahájily vyšetřování údajných korupcí s účastí ministerského předsedy Bohuslava Sobotky, jehož pozici Babiš podrývá. Po letech skutečné nezávislosti médií mluví mnozí Češi o návratu do 70. let, kdy se žurnalisté řadili do šiku s politickým řádem. Babiš nechce českou politiku jen změnit, chce ji kontrolovat.

Nedávný článek o čerstvých podnikatelských úspěších Babiše dosahovaných i přesto, že jej už jako ředitel nevede a obětoval se tedy pro národ tak, že se vzdal tohoto ředitelského postu, který mu podle výše uvedených údajů (kromě vlastnických výnosů) vynášel 36 milionů korun měsíčně: Babišovu Agrofertu loni rekordně přitekly státní dotace

Zdroj: foreignpolicy.com, přeložil Miroslav Pavlíček

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...