4.5.2018
Kategorie: Společnost

Tak je to žluté Babišovo peklo, nebo není?

Sdílejte článek:

SVO

V souvislosti s letošní nevšední intenzitou polétavého pylu se rozhořel spor, zda jde o pyl řepkový a jakou vinu na celém tom šílení mají dotace do biopaliv a Babišův velmi důležitý byznys.

[ad#textova1]

Na úvod předesílám, že nejprve se v novinách objevily zprávy, že se vůbec nejedná o žádný pyl, ale že jde o vzácný nálet jemného písku ze Sahary, což je poněkud úsměvné, jen pokud si člověk sáhne prstem (abrazivita). Když teorie s pískem neprošla, Babiš-Press samozřejmě přispěchal s vysvětlením, že se nejedná o žádný řepkový pyl, nýbrž o pyl jehličnanů. (Ostatně i Babiš tweetoval, že jeho „bývalé firmy“ s tím nemají nic společného.) Samozřejmě že se spustila určitá facebooková psychóza, že samozřejmě Babiš-Press lže (ano, již zcela přirozeně nevěříme ničemu, co média napíší).

pyly.jpg (16,052 kiB)

Vzhled pylů

Abych neplácal úplné hlouposti, podíval jsem se po nějakých zdrojích a zjistil, že (ačkoliv se na tu řepku jinak nadává docela oprávněně a správně), v tomto punktu je nejspíše nevinná. Řepka je rostlina entomofilní, to znamená rostlina, kterou opyluje hmyz. Není tedy anemofilní, čili není rostlinou, kterou by opyloval vítr. A řepkový pyl tudíž neputuje ovzduším a větrem (nejvýše několik metrů u nových hybridů). A to žluté, co vám špiní auto, je pyl těch anemofilních rostlin, to znamená jehličnanů především, které se sprašují větrem. Letos je rok, kdy se jehličnany rozhodly, že se budou množit.

Tedy jsem, cituje odborníky z více zdrojů, nabyl skálopevného přesvědčení, že se prostě letos jednak jaro poměrně zbláznilo, bylo krátké, suché a teplé a za druhé, že se zbláznily jehličnany a usmyslely se, že pokvetou všechny zároveň, s ostatními pyl produkujícími rostlinami. A tak jsem to i veřejně prezentoval.

Ovšem zároveň jsem nabádal každého, ať jen hloupě nepapouškuje to, či ono, ale ať si provede stěry z pylového náletu a prozkoumá je pod mikroskopem(ostatně je určitě v každém přírodovědném kabinetu základní školy). Ovšem (a mám z toho radost), někteří skutečně tuto zkoušku provedli a nevím jak jiní, ale paní Keltnerová došla k „překvapivému“ závěru:

„Tak jsem na to mrkla pod mikroskopem a vycházeje z informací na googlu, jak vypadá pylové zrnko řepky a jak borovice, prostě, Andreji, sorryjako, je to řepka. Na sklíčko se mi za tu hodinu nachytala kulatá pylová zrnka typická pro řepku. Nějakou borovici jsem tam taky zahlédla, ale minimálně. Většina řepka. Kdo máte doma mikroskop, tak si to taky zkontrolujte, u nás to vypadá na závěje řepkového pylu. Zde se můžete podívat, že se ty zrnka vážně výrazně odlišují (řepka je kulatá, borovice je jako ledvinka nebo žabí hlava). [Viz obrázek.]

Tak jsem právě provedla kontrolní odběry pylu přímo z rostlin, abych se ujistila a nemusela důvěřovat fotkám z googlu. Takže: borovice fakt děsně kvetou a prášej, pyl má tvar brambůrek často s očkama (vypadá to jak žabí hlavy). Jírovec má malinká pylová zrnka nachové barvy a tvaru rýže. Bříza už je u nás po odkvětu, ale našla jsem pár zrnek, jsou děsně malá a vypadají jako míčky s 3 bouličkami rozmístěnými po obvodu do tvaru trojúhelníku, zrnka jsou děsně malinká, těžko viditelná. Řepka má tvar oválků a koleček s lemem a hezkým vzorováním uvnitř. Vzorku ze žluté závěje na zahradě jednoznačně odpovídají pylová zrnka řepky. Čili u nás v Sokolči žádný pohádky o borovicích neplatěj. Tady je to rozhodně řepka.“

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ: svobodnysvet.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...