19.9.2020
Kategorie: Společnost

Švédsko, které nechalo koronaviru volný průběh, dnes slaví úspěch

Sdílejte článek:

COM/SAMUEL GDOVIN

Švédsko bylo ze začátku pandemie kritizováno za svůj “laxní” přístup ke koronaviru. Dnes se však ukazuje, že zřejmě jejich strategie vyšla na jednotku. Zatímco jiné země zažívají obrovský nárůst počtu nových případů koronaviru, ve Švédsku se udržuje na minimálních číslech.

Během první vlny pandemie koronaviru zaváděly země po celém světě různá opatření, od mírných až po ty nejpřísnější, tzv. “Lock down.” Výjimkou bylo Švédsko, které díky racionálnímu přístupu svého epidemiologie zvolilo jinou taktiku.

V praxi to vypadalo tak, že vláda ve Švédsku nepřijala omezující opatření – žádné povinné nošení roušek, žádné zavírání obchodů, žádné zavírání hranic atd. Jejich opatření měla pouze doporučující charakter.

Švédsko bylo za takový postup často kritizováno. Ze začátku to skutečně vypadalo dost špatně. Švédsko totiž zaznamenalo až 5 800 obětí, čímž se v přepočtu na počet obyvatel zařadilo mezi nejhorší země Evropy.

Zdá se však, že tato taktika nakonec přinesla i “ovoce.” Od léta začaly počty infikovaných i zemřelých výrazně klesat nejen ve Švédsku, ale zatímco v ostatních zemích, kde byla zavedena omezující opatření, začaly od srpna a zejména nyní v září opět stoupat, ve Švédsku se dodnes udržují počty infikovaných i obětí na minimálních úrovních.

“Ukázalo se, že naše strategie je důsledná a udržitelná. V současnosti pravděpodobně máme nižší riziko přenosu nákazy jako v jiných zemích, “ domnívá se epidemiolog Jonas Ludvigsson z lékařské univerzity Karo linska Institutet.

Podle Ludvigssona se zdá, že Švédové si vybudovali lepší kolektivní imunitu, než mají obyvatelé jiných evropských zemí.

“Myslím, že nám to přináší velký užitek,” dodal.

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell, který zavedl tuto strategii, je dnes ve Švédsku oslavován jako hrdina. Ačkoliv předtím byl často zatracován kvůli své taktice “volného průběhu koronaviru.”

Tegnell tehdy argumentoval tím, že zavírání obchodů, kaváren, škol a celkově míst s větší koncentrací lidí, je zbytečnou ranou pro ekonomiku, protože virus zde sny bude navždy a musíme se s ním naučit žít . 

Tegnell v rozhovoru pro Financial Times ozřejmil, co si myslí o celoplošných opatřeních, která jsou zaváděny v různých zemích světa:

“Je to jak zabíjet mouchu kladivem. Nemůžete stále zavírat, otvírat a zase zavírat, to bude pohroma,” a dodal:” Ve Švédsku bude nízká úroveň šíření viru s možností občasných lokálních ohnisek. To, co se bude dít v jiných zemích, bude mnohem dramatičtější, tvrdí švédský infektolog Tegnell.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 3,11 out of 5)
Loading...