17.4.2016
Kategorie: Společnost

České školy nic nenaučí, tituly jsou k ničemu a zbytečné

Sdílejte článek:

COM/KL 17|04|2016

V zajímavém rozhovoru o úrovni našeho školství a kvality poskytovaného vzdělání bylo možno zaslechnout, že vysokoškolské tituly jsou už zbytečné a chození do školy často nemá vůbec cenu. Tak se vyjádřil se k současné úrovni našeho školství ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl na rádiu Impuls. „Nemá cenu si na titulech zakládat. Místo aby se lidé chtěli něco naučit, honí se za tituly. Masová poptávka generuje množství vysokých škol a pak tu máme plzeňská práva a tituly, která si lidé prostě zaplatí. A to asi není dobře. Dokonce i soukromé firmy, banky, pojišťovny začínají tituly odsouvat do pozadí a už je od uchazečů ani nevyžadují,“ řekl doslova.

[ad#clanek-respo]

Podle něho často ani nemá smysl do školy chodit. „Jsou případy, kdy to opravdu smysl nedává, a lidí, kteří si tuto cestu volí, přibývá. Školy se neumějí přizpůsobit. Mainstream se stále drží toho, že učíme matematiku, fyziku, chemii, zeměpis, dějepis a tak dále, a to je systém, který prosím pochází z roku 1848,“ připomněl.

Konstatoval také, že vzdělání není prioritou této vlády a nebylo jí ani u vlád předchozích. „My bychom hlavně měli školský systém otevřít, říci lidem, že vzdělávat se mohou i někde jinde než ve škole. Příležitostí úžasným způsobem přibývá. Vzdělávají i počítačové hry a hračky. Do budoucna by mělo přibývat individuálních plánů. V zahraničí už je to docela běžné,“ navrhl Šteffl možná řešení.

Šteffl také konstatoval, že české školství se podle něj nedokáže přizpůsobit požadavkům moderní doby. Je prý jen otázkou času, kdy rodiče začnou své děti vzdělávat i doma a přibude individuálních studijních plánů. „Ten hlavní proud se pořád drží toho, že učíme děti matematiku, fyziku, chemii, dějepis, zeměpis jak je ta skladba těch předmětů a ta prosím pochází z roku 1848, už z toho je vidět, že to neodpovídá dnešnímu světu.“ A jako příklad uvádí MOOC (Massive Open Online Courses), ve kterých je po internetu možné studovat rozličné kurzy předních světových univerzit.

Podle Šteffla se i k nám během pár let dostane model vzdělávání, kdy děti nebudou chodit do školy celý týden. Pět dní se budou učit ve škole hlavně ty děti, které potřebují dohled a pomoc učitele.

Šteffl také mluvil o akademických titulech, které má podle něj dnes každý, čímž se devalvuje vzdělání. „Firmy teda v soukromém sektoru dokonce ani u nás už nežádají tituláře. Prostě firma Yahoo začala vybírat své pracovníky podle výsledků v nějaké počítačové hře.”

[ad#clanek-respo]

“Já mluvím se soukromými firmami, i velkými, Česká spořitelna, velké banky, ty už ty tituly prostě odsouvají do pozadí. Když někdo procestoval celou Jižní, Střední a Severní Ameriku sám s batohem, tak je to často pro ně lepší vysvědčení, než že má titul z nějaké obskurní české univerzity,“ uzavírá svoje hodnocení českého vzdělávacího systému. 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...