12.11.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Sháníte byt? Zvažte družstevní!

Sdílejte článek:

Družstevní bydlení bylo oblíbené v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. A dnes se znovu vrací na výsluní. V předvolebních debatách ho určité politické strany zmiňovaly jako řešení bytové krize. A v mnohém měly pravdu!

Na začátek si ale pojďme ujasnit pojmy. Byt v družstevním vlastnictvím na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví nevlastní kupující, ale bytové družstvo, které vám ho bude pronajímat. To přitom může vlastnit i několik takových domů. Ty navíc i spravuje.

Jak se stát družstevníkem?

K tomu, abyste si mohli koupit družstevní byt, se budete muset stát členem daného družstva, které vám daný byt bude pronajímat. Ještě před tím však budete muset složit první povinný vklad neboli si koupit tzv. družstevní podíl. Ten je pro všechny členy družstva stejný a jeho výši určují družstevní stanovy. Výše tohoto podílu se u jednotlivých družstev liší. Zatímco někde je spíše symbolická, jinde může dosáhnout výše několika desítek tisíc korun.

Máte dvě možnosti

Družstevní bydlení, to jsou v podstatě dvě možnosti. Buď si koupíte zmíněný podíl v družstvu, a v bytě budete bydlet jako člen družstva, nebo si zakoupíte podíl a požádáte družstvo o převod do osobního vlastnictví. V tom případě doplatíte zbytek ceny bytu. To pro laika zní jako výhodný obchod. I přesto je na místě při koupi bytu v družstevním vlastnictví být obezřetní. V první řadě si ohlídejte všechny podmínky, které jsou s tímto nákupem spojené. A ohlídejte si, zda prodávající je skutečně majitelem družstevního podílu. Také si vyžádejte potvrzení o bezdlužnosti, aktuální výpis k výši anuity, zajímejte se o stav domu a nezapomeňte nahlédnout do fungování družstva a stavu fondu.

Možnosti financování

Další otázkou, kterou se zřejmě budete zaobírat, jsou možnosti financování družstevního bydlení. Ty jsou sice omezenější, ale stále existují. Klasická hypotéka se většinou neobejde bez vlastního vkladu dosahujícího minimálně deset procent ceny nemovitosti. Úvěr tak můžete zajistit jinou nemovitostí, případně využít takový úvěr, který nemusí být zajištěn nemovitostí.  Pro řešení této situace můžete využít úvěry od Modré pyramidy Stavební spořitelny.

Obraťte se na specialisty z Modré pyramidy

V případě, že již máte více naspořeno a můžete při koupi družstevního bytu ručit jinou nemovitostí, můžete využít Hypoúvěr. Pokud navíc víte, že družstevní byt získáte do osobního vlastnictví do jednoho roku, dá se tato situace řešit bez nutnosti zajištění jinou nemovitostí. Případně je možné sjednat Rychloúvěr. Tato půjčka na bydlení je ideální pro řešení situací, kdy vám stačí o něco méně prostředků, přičemž její sjednání je velmi jednoduché a není nutné zajištění nemovitostí ani ručitelem. Při volbě konkrétního produktu se obraťte na odborníky z Modré pyramidy, kteří vám nabídnou to nejlepší možné řešení ušité na míru přímo vašim potřebám.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...