29.9.2016
Kategorie: Ekonomika

Šest největších lží o EET

Sdílejte článek:

RCBEET

Babišovo „vzorové“ Chorvatsko bude za několik měsíců přeskočeno v pořadí parity kupní síly Rumunskem. Zázrak EET se nekoná, mizérie ANO.

[ad#clanek-respo]

6 největších lží kolem EET:

  • 1. Martin Janeček (generální ředitel Generálního finančního ředitelství):

„Krácení tržeb se rozrůstá jako metastáze, stát potřebuje EET.“

Skutečnost: Stínová ekonomika klesla (převážně za pravicových vlád) a je na nízkých 15% HDP (průměr vyspělých zemí je 19%, rozvojových 37%). Z 15% pouze několik procentních bodů připadá na krácení tržeb. Zbytek jsou např. práce na černo nebo domácí výpomoci. Z kriminální ekonomiky pak např. korupce úředníků nebo obchod s drogami.

  • 2. Andrej Babiš (ministr financí):

„Elektronická evidence je revoluční věc.“

Skutečnost: Evropská komise: „Neexistuje jediný důkaz, že by v Chorvatsku přijatá opatření na snížení stínové ekonomiky něčemu pomohla.“ Nyní je i s EET stínová ekonomika Chorvatska na dvojnásobku ČR.

  • 3. Finanční správa:

„Vybere se o 18 mld. Kč navíc (asi 0,4% HDP).“

Skutečnost: Plošná represe nepatrně sníží stínovou ekonomiku v oblasti krácení tržeb, zároveň ale utlumí i tu oficiální. Dále naroste jiný druh stínové ekonomiky, např. práce na černo, soukromé kluby,… Zvýší se i sociální výdaje státu, neboť ne každý bude ochoten pokračovat v podnikání pod hrozbou sankce celoživotních úspor.

  • 4. Andrej Babiš (ministr financí):

„Funguje to všude.“

Skutečnost: EET nemá ani jeden stát ze skupiny G20. Pouze Itálie a Turecko má mírnější formu registračních pokladen. Itálie po zavedení opatření namířených proti podnikatelům (včetně pokladen) v roce 1985 je 30 let po sobě nejpomalejší z vyspělých ekonomik a úvěrový rating jí klesl na úroveň rozvojových zemí.

  • 5. Vladimír Dlouhý (prezident hospodářské komory):

„EET narovná konkurenční prostředí.“

Skutečnost: Mentální a finanční překážka postihne více ty menší. Drobní nebudou moci konkurovat plným zvýšením cen o EET náklady těm větším a nebo řetězcům. „Satisfakce“ pro první vlnu snížením sazby DPH o 6% na výstupu zase diskriminuje neplátce DPH. Časový opruz, mnohdy i nutné dvojí vykazování, nejvyšší byrokratická zátěž v Evropě jsou důkazem fatálního selhání hospodářské komory.

  • 6. Marian Jurečka (ministr zemědělství a poslanec za KDU-ČSL):

„EET nechce po podnikateli nic navíc.”

Bez komentáře.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Radostné Česko bez EET

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...