6.7.2015
Kategorie: Politika

Řecká tragédie je dovršena

Sdílejte článek:

IVO ZLÍNSKÝ 06|07|2015

Sociální stát se v Řecku začal budovat v 80. letech, kdy socialisté poprvé vyhráli tamní volby. Při této příležitosti se nabralo mnoho nových zaměstnanců do státního sektoru. Socialisté tak plnili předvolební slib tvorby nových pracovních míst. Výsledkem této politiky byly přebujelé úřady, které se často zvětšily až 3 krát. Na úřadech pracovalo mnoho nekvalifikovaných lidí. Často totiž jediným opravdovým kritériem pro přijetí byla průkazka tamní socialistické strany.

[ad#hornisiroka]

Aby noví zaměstnanci měli nějakou práci, začaly se tvořit regulace, které postupně podvázaly konkurenceschopnost řecké ekonomiky. Kvůli novým regulacím zkrachovalo mnoho řeckých podniků a problém relativně vysoké nezaměstnanosti tak stejně nebyl vyřešen.

Státní aparát si prostřednictvím odborů začal říkat o sociální výhody. Těmi nejkřiklavějšími byly a mnohdy ještě jsou: 16 platů za rok, 14 penzí za rok, až 100 platů odstupného, bonus za dodržení pracovní doby, dědění penze atd. Přitom zde byly průměrně 2,5 krát vyšší platy než v soukromém sektoru. Vzhledem k těmto výhodám pochopitelně všichni chtěli pracovat ve státních službách. A to je samozřejmě pro ekonomiku velmi nezdravé, protože státní sektor umí jen přerozdělovat a nevytváří žádné reálné zboží. Soukromý sektor mezitím slábnul a přestával zvládat uživit přebujelý veřejný sektor. Do Řecka se tak muselo dovážet chybějící zboží a tvořil se ohromný schodek zahraniční platební bilance.

APA3dc68d_Recka_dluhova_krize.
V Řecku také selhal politický systém. O vítězství ve volbách totiž začal rozhodovat přebujelý veřejný sektor. Jeho jediné přání bylo, aby se dál rozšiřovaly sociální výhody a budoval se stát blahobytu. Řečtí politici se tak začali předhánět, kdo toho naslibuje víc, a státní deficit dál rostl. Naprostá ztráta soudnosti pak vyvrcholila falšováním státního účetnictví. Svůj díl viny nese také euro a impotence Bruselu. I když všichni věděli o porušování pravidel, nikdo s tím nic nedělal. Systém totiž fungoval tak, že pravidla porušovali (a stále porušují) téměř všichni členové eurozóny.

[ad#velkadolni]

Řecká tragédie je dovršena. Jasně nám ukazuje, že sociální stát je nefunkční koncept, který není hoden následování. Poučme se z toho a vydejme se jinou cestou.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...