7.3.2015
Kategorie: Politika

Průzkum bojem

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 07|03|2015

Co je to průzkum bojem? To je nouzový, ale velice účinný prostředek, jak za války v poli zjistit postavení, sílu a bojovou morálku protivníkových jednotek. Velitel zkrátka vyšle menší jednotku do útoku směrem, kde tuší protivníkovy síly a bedlivě pozoruje, co se bude dít. V zápětí se ozvou nepřátelské zbraně a tím jeho zraku odhalí průběh dosud maskované a mlčící přední linie nepřátelské obrany. Když útok stále pokračuje, přidá se postupně i protivníkovo dělostřelectvo, demaskujíc tak svá postavení, v éteru zhoustne radiový provoz, naznačující polohu vyšších velitelství, nažhaví se ukryté radary protivníkovy protivzdušné obrany a v hloubi nepřátelského území se pohnou některé dosud ukryté jednotky směrem k místu bojů … Zkrátka zjistí se toho dost.

[ad#hornisiroka]

Něco podobného proběhlo na virtuálním, ale stejně nelítostném bojišti politiky ve středu 4.3. Odpoledne probleskla medii zpráva o možné dislokaci jednotek armády USA na našem území. Původním zdrojem této zprávy byla jedna věta z veřejná diskuse, kterou vedl velitel americké 173. výsadkové brigády plukovník Michael Foster na půdě washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia. Jednalo se o operaci Atlantic Resolve  a inkriminovaná věta zněla zhruba takto : „Na léto přichází v úvahu rozšíření, které by mohlo obsahovat Maďarsko, mohlo by obsahovat Gruzii a v nějakém bodu v čase Českou republiku, takže do konce léta by zde mohla být operace zahrnující území od Baltu až na jih k Černému moři“.

Toho se chytla agentura ČTK a od ní šokující informaci převzaly české zpravodajské weby. To byl první výpad a postupné rozvíjení zkusmého útoku. Obrana se ozvala prakticky okamžitě. Web zhoustl protesty a rozhořčenými reakcemi lidu. Do několika hodin byla formulována a podepisována protestní petice a zpravodajské portály se pustily do zpovídání politiků, co že o tom soudí.

Někteří se docela kroutili. No, nedivte se. Lid, tedy jejich voliči, hledí na podobné nápady velice nevraživě a s pramalým pochopením. Zato šafář zpoza louže, který je může (dříve či později a s větším či menším humbukem) od korýtka odstavit si tu věc velice přeje. A teď babo raď! Takže mnozí tancovali mezi vejci. Že jako cvičení určitě ano, ale posádku asi ne… Nepřekvapila, bohužel, pouze TOP 09. Taková jednota v servilitě vůči cizí moci se vidí opravdu málokdy. Vyjádření pana Ženíška a pana Štětiny mi připomněla doby dávno minulé, kdy 99 pragováků smolilo zvací dopis, v němž tehdejšího vládce Sovětského svazu žádalo o urychlené vyslání sovětských vojsk do Československa k záchraně socialismu.

Docela smutný byl pohled i na ODS. Tato, kdysi pravicová strana samostatných a svobodomyslných lidí se, ústy několika svých představitelů, přihlásila k hlavnímu evropskému proudu a plácala cosi o „ruské agresi“. Neudiví, že nejaktivnějším podporovatelem americké základny na našem území je europoslanec Zahradil.

Velice zajímavý byl pohled na premiera Sobotku. Má před sjezdem a jeho situace je delikátní. Významná, či spíše rozhodující část delegátů chystaného sjezdu ČSSD, si žádná cizí vojska na území státu nepřeje. Však to byla právě ČSSD, která rozhodující měrou přispěla k „zaříznutí“ projektu amerického radaru v Brdech. Naproti tomu on sám nedávno v USA přisliboval věrnost a pokračování v politice Václava Havla na věčné časy. Takže se potil, točil a vysvětloval…Nebyl to pro něj zjevně šťastný den.

Jeho konkurent a úhlavní partner v koalici, Andrej Babiš, se zachoval tradičně. Mlčel. Tak jako vždy a tak jako ke všemu důležitému. Proč si taky nějakým neuváženým výrokem poškozovat rating firmy, že?

USARMY

Po několika hodinách byl průzkumný útok odtrouben. Tak jako velitel, když zjistil vše, co bylo možné zjistit, zavelí k ústupu, tak i mediální sféra přeladila. Výstupy zpravodajských serverů naplnila uklidňující prohlášení nejrůznějších politiků, že šlo o nedorozumění, špatné pochopení, o běžné cvičení a tak. Že umístění cizích vojsk na našem území není možné jen tak potají nařídit. Že je k tomu, podle článku 39 Ústavy ČR, odstavce 3, třeba „souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců a nadpoloviční většiny všech senátorů“.

Účelu už bylo dosaženo. Terén se vyjasnil. Potvrdilo se, že obyvatelstvo (jak píší i znechucené a ublížené páteční komentáře v mediích hlavního proudu), je skutečně naladěno velice nepřátelsky vůči cizím vojskům a vůči vojskům USA zvláště. Navíc je schopno a také ochotno rychle reagovat a začít s organizací odporu. Potvrdil se i nepřátelský, podezíravý a až paranoidní vztah lidí ke svým elitám a voleným představitelům. Lidé (už zase) automaticky předpokládají, že tyto elity nehájí zájmy občanů tohoto státu, ale zájmy jiné, a věří, že jsou v cizím zájmu schopny jakékoli špatnosti..

Pokud jde o politiky, tak ti nejvěrnější byli na stráži. Že je jich jen pár a lid se jim buď směje, nebo je nenávidí, nevadí. Místodržitel nemusí být milován. Z těch ostatních se větší část část během poplachu stačila zařadit. Ostatní mají černý puntík. Bradáčová s Ištvánem asi dostanou zase pár jmen, na něž je zapotřebí sbírat materiál.

Nejdůležitější je celkové vyznění průzkumu: s takovýmhle materiálem se na Rusa fakt jít nedá. Jak je to možné, po tolika měsících ohlušující mediální kanonády, to bude muset vysvětlovat nejeden funkcionář. Nedivil bych se, ani kdyby hlavy padaly. Takových miliard a tak hubený výsledek!

[ad#velkadolni]

A co z tohohle experimentu vyplývá pro nás? Možná taková nepatrná jiskřička naděje. Že ten, kdo chce válku, bude teď asi potřebovat přeskupit síly a upravit sestavu. Že si dá pauzičku. Aby to po ní zkusil jinak a z trochu jiného konce. Ne, že by snad propaganda polevila a tlak se zmírnil. Ale uvědomme si, že čas pracuje pro nás, co si válku nepřejeme. Nám tolik neteče do bot.

Navíc jsme si během akce i my opět ujasnili, kdo je kdo. Tak to nezapomeňme do nejbližších voleb! Pohov, rozchod!

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...