24.12.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Pomoc Africe … ?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR VÁCHAL

Zdravím, aktuálně ze Senegalu.

Už několikrát jsem narazil na téma ohledně pomoci pro Afriku. Narážím zejména na dotazy a příspěvky ohledně dárků pro děti anebo pomoci skrze neziskovky.

[ad#textova1]

Často se k těmto tématům vyjadřují lidé, kteří v Africe nikdy nebyli, ale mají touhu pomoci. Také zde existují lidé, kteří se do Afriky chystají a rádi by přivezli nějaké dárky pro africké děti. Rovněž jsou mezi námi lidé, kteří se rádi staví do pozice člověka, který pomahá v Africe (či jinde) a svoji činnost prezentují “záslužně” na internetu. (Připadá mi to jako neuvědomělé pozerství).

Možná že to zní hloupě, ale pomáhat v Africe je trendy a místní to dobře vědí. 

Poslední dobou je to v tzv. sebeprezentační internetové módě sociálních sítí. Podle mých zkušeností je to však ohromná chyba. Není to totiž pomoc, jak by se mohlo zdát na první pohled, spíše naopak.

Nerozdávejte prosím dětem nic, nekupujte jim žádné jídlo ani potřeby do školy. (Na některých místech prodávají sešity, a pak je dětem berou a prodávají je znovu). Mentalita je jiná. Afrika nezná vděčnost v našem evropském pojetí. Je to smutné, ale je to tak. Tyto mé slova pochopí jen ti, kteří tu byli.

Rozdáváním se jen podporuje žebrota a nicnedělání. Neziskovek je v Africe dost (mají řízený systém pomoci, který je menší škodou, něž osobní rozdávání z vlastní kapsy) a ani těch si v mnoha případech místní neváží.

Zejména Evropané (které tu často považují za Američany) Afrika vnímá jako lidi, kteří nepracují a od narození žijí luxusní život, který se podobá řadě hudebních klipů z MTV, videí z Youtube anebo porno-příběhů z luxusních vil s bazénem. Nejspíš se na tenhle pohled nemůžeme zlobit. Afrika je v mnoha oblastech připojená k internetu podobně jako celý svět. Naše realita je tak vnímána skrze displej telefonu.

Upřímně, kdybych se narodil a vyrůstal v Africe, vnímal bych svět úplně stejně jako oni, to je myslím bez diskuze.

Nedávno mě zaskočil jeden místní svoji větou: “Já vím, že to tak není. Byl jsem dva měsíce ve Španělsku a viděl jsem Vás bělochy pracovat. Pracovali jste rukama. Nikdo mi to tady nechce věřit”.

Některé africké země mají přehled víc než jiné, ale i tak zůstáváme v očích mnoha obyvatel těmi šťastnými bělochy, kterým peníze padají z nebe. Prostě mentalita, kterou bezplatnou pomocí a rozdáváním jen podpopříme. A to je bezesporu špatně, velmi špatně.

Je to dosti kontroverzní téma, avšak po mnoha zkušenostech z Afriky i ze světa, nemůžu jinak, než podělit se o své pocity a dojmy.

Pokud se podíváme na sebe, můžeme si bez diskuze říct: Život je loterie, kterou jsme my vyhráli už na úplném počátku. Narodit se v ČR, je totiž z mé vlastní zkušenosti ze světa, ta největší životní výhra. (Toto by se dalo rozebírat na x dalších řádků).

Jak tedy pomáhat a do budoucna nekřivit místní mentalitu? (Svět je nesmírně pestrý, a tak právě mentalita lidí je onou bariérou dobrých skutků).

Láska, peníze, pomoc, přátelství, slušnost a další… Všechny tato slova mají v každém z nás trochu jiné pojetí i význam. A právě ona africká mentalita je značně rozdílná s tou naší, evropskou, tudíž i jejich význam je na míle vzdálený.

Pokud se chcete do Afriky podívat, největší pomoc (dle mého názoru), darujete v těchto 3 bodech.

1) Při kontaktu s hromadou místních dětí jim věnujte čas. Zahrajte si fotbal (pokud není míč, stačí kokos nebo plechovka), kuličky (kamínky) nebo si zatancujte. Můžete se navzájem fotit a pujčit jim svůj foťák, ať vyfotí ony Vás. (počítejte však s rizikem, že ho mohou upustit).

2) Využívejte místních služeb, podporujte podnikání v turismu, avšak zbytečně nepřeplácejte. Udržujte si svoji slušnost, ale nenechte se urážet či zneužívat.

3) Pokud chcete koupit suvenýr, podporujte místní umělce. Ručně vyráběné věci, přímo od výrobců, jsou ideální. Většina suvenýrů ve světě už totiž dávno není lokální. Mezi největší výrobce suvenýrů pro řadu zemí světa, totiž patří např. Indie, Čína či Indonésie. Zakoupením afrického uměleckého předměnu tak pomůžete přímo místním a zachováte lokální tradice.

Takže…

Cestujte, protože jen tak, uvidíte skutečný svět. Šťastné cesty všem, ať se daří!

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Vladimír Váchal

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...