12.11.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Polsko bojuje s migrací a EU přijímá další ilegální migranty

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonDnes se situace na bělorusko-polských hranicích podobá situaci u španělské enklávy Ceuta v Maroku před pár měsíci. Tam také Madrid tvrdě zasáhl podobně jako Polsko. Navíc ale EU bojuje s Lukašenkem.

Právě v době, kdy se vyhrotila situace na bělorusko-polských hranicích, a EU dramaticky podporuje boj Polska proti agresi diktátora Alexandra Lukašenka, proběhla médii tato informace:

Loď německé nevládní organizace Sea Eye 4 dopravila v neděli do sicilského přístavu Trapani 847 migrantů zachráněných v době od úterý do čtvrtka ve Středozemním moři, uvedl zpravodajský televizní kanál RaiNews24.Podle informací přístavních úřadů je mezi uprchlíky 170 nezletilých, z toho asi 20 dětí mladších deseti let, a také 53 žen, včetně dvou těhotných. Lodní lékařka Daniela Kleinová musela poskytnout lékařskou pomoc přibližně 200 zachráněným lidem. U mnoha z nich byla nalezena zranění a stopy bití, která utrpěli v Libyi.

Zato německý ministr vnitra Horst Seehofer vidí situaci takto„To, co se nyní děje, nazýváme hybridní hrozbou, kdy lidé jsou zneužíváni k destabilizaci Evropské unie a zejména Německa,“ řekl Seehofer v rozhovoru pro deník Bild. Dění na hranici také nazval odpornou politickou metodou, která musí být zastavena. Podle německého ministra vnitra zatím polská strana reaguje na dění na hranicích s Běloruskem správně. Polské bezpečnostní složky zabránily skupině migrantů v pokusu o překonání hranice pomocí slzného plynu. Za přípustné prostředky ministr považuje i přímou deportaci zpět do Běloruska. „Samozřejmě ne s použitím střelných zbraní,“ dodal. Seehofer zdůraznil, že chce do Evropy spořádané přistěhovalectví, rozhodně ale ne politicky organizované přistěhovalectví.

Máme tomu tedy rozumět tak, že německá neziskovka je součástí onoho „spořádaného přistěhovalectví“ do Evropy, zatímco lidé, kteří se chtějí do Německa dostat přes Bělorusko, nejsou spořádaní přistěhovalci, protože je zneužívá běloruský režim? A propos, Alexandr Lukašenko svou politikou ukázal, že mu není cizí žádná akce, která rozklíží Evropskou unii. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dokonce prohlásil, že „eurosojuz“ by měl Bělorusko podpořit finančně podobně, jako podporuje Turecko (Události ČT 9. 11. 2021).

Ilegální migrace je trvalým problémem EU, což migrační krize z roku 2015 jen zdůraznila. Žádné „spořádané přistěhovalectví“ do EU neprobíhá. Vše, co EU podniká, jsou jen slova, slova a slova. Tvrdá kritika ilegální migrace je spojena nikoli s Polskem, ale s Běloruskem. Na tento stát uvalily státy EU sankce a Lukašenko našel velmi účinný způsob jak EU destabilizovat. Bývalý premiér Polska Donald Tusk už dokonce vyzval k „aktivaci článku 4 NATO“. ČLÁNEK 4 : Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.

Je smutnou vizitkou progresivní evropské politiky, že se ilegální migrace kritizuje až tehdy, pokud se prostředníkem této migrace stane stát, se kterým EU dlouhodobě zápasí. Když probíhá tak, jak dosud probíhala (přes Turecko, Libyi či Maroko), jedná se o kvótách a ne o účinném střežení hranic Schengenského prostoru Frontexem, který dělá zejména „přesnou statistiku“ ilegální migrace. Vzpomeňme jen na odpor Evropské komise (EK) k plotu postavenému Maďarskem v roce 2015. Dnešní ploty na polských či litevských hranicích mají stejný účet a jsou podle EK v pořádku. Pokud EK bude měřit různým metrem, bude ilegální migrace stále rozdělovat EU a ke „spořádanému přistěhovalectví“ se EU nepřiblíží ani omylem.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...