8.7.2016
Kategorie: Politika

Politici (a média) naučili občany naříkat nad důsledky, příčiny však neřeší

Sdílejte článek:

PANOBCAN 08|07|2016

Blamáž nebo neschopnost?

Odhalujeme největší omyl občanů? Nebo si myslíte, že je to přece jen neschopnost? Roky občané poslouchají v médiích o státních kauzách, megakauzách, třesení se židlí ministrů a politiků, problémech ve zdravotnictví, školství jiných odvětvích. Občané se naučili vnímat životní situace tak, jak jim jej předkládají politici a zveřejňují média. Z vážných problémů se vyrábějí bulvární články, nad nimiž občané naříkají a naučili se dokonce nad nimi dobře bavit. Přitom si ani neuvědomují, že tuto zábavu si občané platí ze své kapsy. Pokud ne přímo, tak určitě tím, že souhlasí s nízkou životní úrovní, protože financování takového politického divadla není zrovna nejlevnější záležitost.

[ad#clanek-respo]

Odborníci, analytici, vědci, specialisté, ekonomové, právníci, inženýři, docenti, profesoři, špičkoví manažeři

Máme přece to nejlepší co můžeme mít, či ne? Množství vysoce kvalifikovaných odborníků řídí Českou republiku. Proč je tedy ČR už léta zadlužená, když se z naší vlasti měl po sametové revoluci stát špičkový evropský stát s vysokou životní úrovní? Logicky z toho vyplývá: Buď jsou neschopní, nebo je to záměr, čili klamání občanů? 

Příčiny problémů politici neřeší, řeší pouze jejich důsledky. Přitom je to tak jednoduché!

Každý problém má svou příčinu. Aby se problém neopakoval, nestačí řešit pouze důsledky, ale i příčinu. A to v politice neplatí. Zadlužování státu, kauzy a megakauzy se opakují. Vítězoslavně se řeší pouze pouze důsledky a občané tleskají “hrdinům”, který tyto důsledky za peníze občanů dávají do pořádku. Příčiny však zůstávají nevyřešeny a drahé politické divadlo může pokračovat. Občané státní pokladnu usilovně naplňují, aby si takové drahé politické divadlo mohli nadále dovolit. Dávají si ho v médiích a dobře se při něm dokonce baví. Vždyť co je pro občany zábavnější, napínavý seriál kauz s kriminální zápletkou nebo nějaké nudné ekonomické vyřešení příčiny problému v parlamentu?

Příčiny problémů dokáže řešit i průměrný manažer, není se na co vymlouvat

Prokuratura i soudy řeší pouze důsledky ekonomických i finančních problémů. Samozřejmě, že i to je třeba řešit. Trestají za trestné činy finančního i ekonomického charakteru, nikoli však na nejvyšších místech. Nejsou však hlavním nástrojem k vyřešení příčiny, aby se problém špatného hospodaření neopakoval.

Příčinou všech kauz a megakáuz ekonomického a finančního charakteru je nekontrolované a neefektivní hospodaření s veřejnými financemi a majetkem státu. Jak se už za léta ukázalo, nestačí kontrolovat již vyčerpané prostředky, ale pro vyřešení příčiny by se měla kontrolovat a posuzovat jejich účinnost ještě před jejich vyčerpáním a použitím. A to se nedělá, i když – “podržte se nyní” – Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) má v povinnostech ve smyslu zákona kontrolovat efektivitu hospodaření . Dělají to naši politici vychytrale, nebo neodborně?

Efektivnost hospodaření se neposuzuje před, ale až po vyčerpání prostředků. A to je příčina špatného hospodaření!

Státní rozpočet je sestavován v hrubých číslech a v hrubých kapitolách. Tato hrubá čísla nedefinují přesně, kam a v jaké výši veřejné prostředky poputují. Po schválení státního rozpočtu se systém neefektivního čerpání veřejných financí může pomocí nedostatečně kontrolovaného mechanismu naplno spustit. Samozřejmě vše v rámci zákona. Nikdo neporuší zákon, i když například utratí (zpronevěří) milióny korun na zbytečnou reklamu, ve které nám občanům 2 měsíce média hlásí, že díky eurofondům jsme vyspělá země! Je taková položka v rozpočtu vyčerpána efektivně? Samozřejmě, že ne. Toto je jen malý příklad špatného a neefektivního hospodaření.

Umíte si představit, že NKÚ by si plnilo svou povinnost a kontrolovalo by položkově, ne v hrubých číslech efektivnost veřejných financí před jejich vyčerpáním? Zůstalo by dost peněz na školství, zdravotnictví, rozbité cesty, chátrající státní objekty a dokonce i na vyšší životní úroveň občanů. Je to jednoduché, zvládne to i průměrný manažer. Pouze si připomeňme, že občany stojí parlament a vláda měsíčně desítky miliónů korun a to vůbec zatím neřeší základní příčinu špatného hospodaření. Neřeší to ani vláda, ani parlament.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: panobcan.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...