27.6.2021
Kategorie: Společnost

Policejní brutalita v Teplicích? Profesionálně a kvalitně odvedená práce

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

,,Romský George Floyd”, tak nazývají romští aktivisté a někteří novináři případ zadržení drogově závislé osoby v Teplicích. Podle mého názoru je jediná shoda mezi případem Floyda a případem v Teplicích v tom, že oba muži byli drogově závislí. A tím veškeré shody končí. Video zásahu policistů v Teplicích jsem viděl několikrát a mohu s klidným svědomím prohlásit, že podle mého názoru se jednalo o kvalitně provedenou policejní práci při zadržení a zajištění agresivní osoby, která byla pod vlivem drog.

Každý, kdo měl někdy praktickou zkušenost a musel zakročit proti osobě drogově závislé, mi jistě dá za pravdu.  Je  obrovský rozdíl zajistit osobu, která je nebo není pod vlivem drog. Lidé, kteří jsou na drogách, hlavně na kokainu, pervitinu nebo amfetaminu, jsou velmi nebezpeční. Jsou agresivní, mají snížený práh bolestivosti a jsou absolutně nevypočitatelní ve svém jednání. Nikdy nevíte, co udělají a jak zareagují. A to byl i případ muže v Teplicích.

Již před příjezdem policie se choval agresivně, pokoušel se zdemolovat zaparkované vozidlo a nekoordinovaně pobíhal po ulici. Dovedu si živě představit, jak reagoval na příjezd hlídky. To, že policisty pokousal a poškrábal, jenom potvrzuje moje domněnky. Policisté proti němu použili donucovací prostředky, hmaty a chvaty. Tedy běžnou zatýkací techniku, zakleknutí na záda a krk a nasazení  pout.

[ad#article_et21]

Až potud by se jednalo běžný případ, jakých se odehrají desítky ročně. Tento příběh měl ovšem pokračování. Muž při převozu v sanitce zemřel a tato smrt roztočila spirálu. Na sociálních sítích se objevilo video ze zásahu policistů a okamžitě se spustila lavina názorů, že policejní zásah byl brutální a muž zemřel na následky zákroku policistů. I když policie vydala prohlášení, že podle lékařské zprávy muž zemřel na následky užívání drog, rozběhnutý kolotoč to již nemohlo zastavit.

To, že poškozený muž byl Rom, ještě přililo oleje do ohně. Romské organizace se okamžitě začaly ozývat, že se jedná o policejní brutalitu a násilí vůči menšině. Organizují pietní místo, demonstrace proti policejnímu násilí a vyzývají k potrestání zasahujících policistů. I světová média se najednou aktivně zajímají o smrt narkomana a Teplice v Čechách se dostávají na stránky takových médií, jako je britský list The Guardian nebo americký The Washington Post. Nejčastěji citují komentáře k videu ze sociálních sítí a smrt tohoto Roma přirovnávají ke smrti George Floyda. Dokonce i Rada Evropy ve středu vyzvala k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti muže v Teplicích po policejním zákroku, jenž podle ní vyvolává řadu otázek.

Smrt každého člověka je tragická bez ohledu na jeho národnost nebo barvu pleti. Ovšem lidé, kteří vědomě užívají drogy, ohrožují svůj život a měli být si být vědomi toho, že na následky užívaní drog mohou i zemřít. A to je přesně případ muže z Teplic, jehož srdce nevydrželo ten drogový „nářez“. Na celém případu je nejsmutnější to, jak světová média i politická reprezentace se snaží využít toho, že zesnulý muž byl Rom a nařknout Českou republiku z potlačování práv menšin a z policejní brutality. Je zajímavé, že stejnou aktivitu nevyvíjejí, když dochází k brutálnímu potlačování demonstrací ve Francii a ve Španělsku, kde lidé demonstrovali proti vládním opatřením nebo v případě Čecha Zdeňka Makara, umláceného v Británii řetězem.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...