29.4.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Počet legálních nebankovních poskytovatelů rapidně klesl. Jak to ovlivní spotřebitele?

Sdílejte článek:

V minulosti se na trhu nebankovních půjček neustále objevovaly rizikové produkty, které bohužel dovedly mnoho klientů do spárů exekutorů. Kvůli rostoucímu počtu případů, kdy se lidé tímto způsobem dostali nejen do ekonomických, ale také sociálních problémů, se Česká národní banka rozhodla učinit patřičné kroky, s jejichž pomocí se jí podařilo toto odvětví regulovat. Konkrétně pro poskytovatele nebankovních úvěrů vytvořila nový soubor pravidel, která jsou přísnější a zabraňují tak dřívějšímu, “podvodnému” jednání vůči spotřebitelům.

Poskytování půjček už jedině s licencí

Od 1. června loňského roku nemůže žádný podnikatel poskytovat úvěry bez toho, aniž by k tomu měl právoplatnou licenci od České národní banky. Obrovská spousta poskytovatelů nebankovních půjček totiž rozdávala rizikové úvěry na živnostenský list – konkrétně jich na trhu působilo několik desítek tisíc. Nicméně díky těmto omezením se úvěrová scéna výrazně pročistila a nyní zahrnuje pouze 85 licencovaných společností.

Tato změna se za tu doba stihla pozitivně projevit i v praxi. Bývalo pravidlem, že rádoby úvěrové metody totiž byly spíše lichvářské, nicméně dnes už jsou takové případy spíše ojedinělé. Neznamená to však, že spotřebitelé nemusí čelit žádnému riziku. Stále jsou v kurzu půjčky, jejichž podmínky mohou v případě nedostatečného příjmu či rezerv znamenat velké riziko.

Bez registru ani ránu

Ani firmy s licencí se však nevyhnou novým pravidlům, které slouží nejen k ochraně spotřebitele, ale také ke své vlastní. Jedno z nich se týká problémových klientů, respektive jejich záznamů v takzvaných registrech dlužníků, zejména pak Registru fyzických osob SOLUS. Právě ten totiž obsahuje nejvíce klientských informací v Česku – podle jeho záznamů se v minulém roce celková dlužná částka po splatnosti rovnala neuvěřitelným 49,8 miliardám korun.

Dříve totiž zas tak moc nezáleželo na tom, zda máte záznam v registru, či nikoliv. To se však změnilo a díky úpravám v zákonech se jeho kontrole rozhodně nevyhnete. Mohli byste namítat, že to není pravda, jelikož existují nebankovní půjčky bez nahlížení do registru. Musíme vás však zklamat. I u těchto druhů úvěru si poskytovatelé vaše záznamy v registrech dlužníků dohledají, jen při tom nebývají tolik obezřetní, a tak vám možná schválí úvěr, i když už nějaký na kontě máte.

Jak už jsme naznačili, i když jsou podmínky pro poskytování úvěrů přísnější a poskytují spotřebiteli mnohem větší ochranu, ještě nemáte tak úplně vyhráno. Stále je pouze na vás, jestli si vyberete úvěr, který pro vás bude skutečně výhodný, a jestli jej budete splácet tak, jak byste měli. Pokud tak totiž neučiníte, můžete za poplatky a pokuty nakonec zaplatit mnohem více, než jste si vlastně vypůjčili.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...