31.3.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Odkud pocházejí kořeny oblíbených aktivit

Sdílejte článek:

Každodenně provádíme celou řadu aktivit, věnujeme se svým koníčkům, hrajeme hry a sportujeme, ale kolikrát nás ani nenapadne, kam až sahají kořeny našich činností.

Pojďme se podívat na pár zajímavých vazeb, které díky historikům můžeme poodkrýt.

Pilates

Tenhle oblíbený protahovací trénink, který patří do nabídky celé řady fitness studií, mnozí považují za moderní výmysl. Není tomu zdaleka tak. Metodu pilates má na svědomí Joseph Hubertus Pilates, jenž se narodil na konci 19. století v Německu.

Joseph, aka Jo, měl od malička problémy se zdravím, ale o to intenzivněji na sobě pracoval. Věnoval se široké paletě sportů s přesvědčením, že k souladu dochází pouze tehdy, když jsou dokonale propojené tělo, mysl a duše. Během druhé světové války pobýval v Anglii, ale jako Němec skončil v internačním táboře, kde se začal věnovat rozvíjení svojí metody energetických cvičení, která byla zaměřena na správné držení těla, dýchání, sílu, rovnováhu, ohebnost a koordinaci. V nemocnici se pustil do rehabilitování pacientů pomocí svojí techniky a měl s tím skvělé ohlasy a úspěchy. Tím započala historie dnešní podoby pilates.


Po válce se Jo vypravil na lodi přes Atlantský oceán do New Yorku. Na lodi poznal svoji budoucí manželku a společně založili studio, kde provozovali Pilatesovu techniku, jenž se říkalo Contrology. Stala se rychle obrovsky populární a později se začala rozšiřovat po americkém kontinentu a pak rychle do zbytku světa. Díky svojí všestrannosti je tento druh cvičení oblíbený jako samostatná aktivita či součást dalších tréninků.

Poker

Historii deskových her můžeme vysledovat až k egyptským faraonům. Nicméně karetní hry se podle historických zdrojů vyvinuli staří Číňané. V 10. století ho hrával samotný císař se svojí manželkou. Byla to hra, kterou prý slavnostně hrávali na nový rok. Tahle hra s velice podobnými pravidly se stala předchůdkyní hry „As Nas“, jenž se hrávala v Persii a odtud ji přivezli francouzští námořníci do Francie, kde dostala název Poque. O několik století později se hra rozšířila díky francouzským usedlíkům v Severní Americe, včetně oblasti New Orleans, kde ji anglicky mluvící obyvatelé přejmenovali na poker, a proto se často její původ mylně udává jako americký. Dodnes se hra hraje po celém světě.

Seskok padákem

Seskok padákem je oblíbená aktivita všech milovníků adrenalinu. První historický seskok provedl v roce 1797 André-Jacques Garnerin z balónu z téměř kilometrové výšky nad Paříží.


Za vynálezem padáku však stojí génius Leonardo da Vinci. Tenhle renesanční člověk, původem z Itálie se narodil v roce 1452 a během svého plodného života se věnoval neskutečné škále aktivit. Známý je jako talentovaný malíř a autor obrazu záhadné Mony Lisy, ale zabýval se i chemií, geologií, geometrií, hydrodynamikou, matematikou, mechanickým inženýrstvím, pyrotechnikou, optikou, fyzikou, zoologií, anatomií, astronomií a zmíněnou malbou. Leonardova touha létat je z jeho spisů a skic více než zřejmá. Díky jeho dochovaným kresbám můžeme vidět návrhy různých druhů křídel, které vycházejí z netopýřích křídel a Da Vinci je popisuje jaké méně proniknutelné membrány. Dokonce panuje legenda, že se svým učněm testovali létající stroj, učeň spadl a zlomil si nohu. Existuje dále design létajícího stroje, jenž má být poháněn rotorem, který zas pohání člověk. Nicméně jeho návrhy padáku a lehkého závěsného kluzáku jsou velice podobné těm, které používáme i v současné době.

wing-cloud-sky-sunset-fly-flight-extreme-sport-parachute-paragliding-sports-gliding-air-sports-atmosphere-of-earth-windsports-38347

Bezdrátové připojení

Termín bezdrátové připojení nám všem nejspíš evokuje hlavně internet. Bezdrátová komunikace je v podstatě propojení dvou předmětů bez kabelů. Díky tomu můžeme používat dnes naše mobilní telefony a zařízení, družicový systém, satelitní televize a podobně. Princip bezdrátové komunikace spočívá ve vlnění na určité frekvenci. Objevitelem bezdrátové komunikace je další génius – elektrický mág Nikola Tesla, který se narodil v roce 1856 v Rakouské říši na území dnešního Chorvatska. Tesla má na svědomí opravdu širokou škálu vynálezů, jenž si nechal patentovat v New Yorku (do Spojených států emigroval v roce 1884), od rotujícího magnetického pole, což je základ většiny strojů, co fungují na střídavý proud. Dále vyvinul třífázový systém přenosu elektrické energie, dynama, transformátory, indukční cívků široce používanou v rádiové technologii. Tesla ve svojí laboratoři experimentoval i se stínovými grafy, které se staly přechůdci těm, jenž se používají dnes při rentgenovém záření. Tesla nám vskutku zanechal poklady.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...