O tom strašném čínském rasismu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilEvropskými aktivisty a vůbec celým, takzvaně pokrokovým lidstvem, zas jednou cloumá „zásadní” aférka. V Číně prý diskriminují černochy. Světová media oblétlo krátké video z čínského Kantonu (Guangzhou), ve kterém personál místního Mac Donaldu věší na dveře oznámení, že je černým lidem z důvodu karantény vstup zapovězen, s odkazem na místí policii. (zde).

Reakce vedení nadnárodního řetězce, Mac Donaldu, byla blesková. Pobočku okamžitě uzavřeli, její personál rozprášili a do všech stran světa začali rozesílat pokorné, úpěnlivé omluvy „černým lidem”. Že to tak nemysleli, že je mají rádi… Jak je v naší degenerované euroamerické civilizaci zvykem. Ale aktivistům to zjevně nestačí a dál roztáčejí své antidiskriminační běsnění. Aby se už nikdy nikdo neodvážil na ty cizí, jiné a odlišné, na posvátnou krávu a nejniternější podstatu liberalismu, ani koutkem oka nelaskavě pohlédnout.

Samotná Čína to tolik neřeší. Na stížnosti afrických států s klidem odpověděla, že: „…africkou komunitu považuje za své dobré přátele a partnery..”. Ale sporné nařízení v platnosti ponechala. Podle amerického velvyslanectví „policie nařídila barům a restauracím, aby nesloužily klientům, kteří se zdají být afrického původu.”(zde).

Ovšem kromě toho, že si nedají pizzu, čelí Afričané v Guangzhou i mnohem vážnějším problémům. (zde) Poté, co úřady Guangzhou ohlásily 111 importovaných případů koronaviru, z části i z Afriky, propukly obavy z hrozby druhé vlny Covid-19. Následovalo vypovídání (přesněji nekompromisní vyhnání) Afričanů, žijících rozptýleně po městě, z jejich pronajatých bytů. Bez ohledu na to, jestli řádně platili, nebo ne, a jestli měli nebo neměli nějaký kontakt s nemocnými.

V přistěhovalecké, Afričany obývané čtvrti, zvané „Malá Afrika” pak byli všichni obyvatelé afrického původu, asi 4 500 lidí, bez pardonu podrobeni 14denní karanténě. Byli uzamčeni doma a na jejich vstupní dveře do bytů byla nainstalována zařízení, která měla upozornit úřady na jakýkoli pokus dostat se ven…

Číňané se (vcelku právem) považují za tisíciletou, kulturní civilizaci a na ostatní etnika hledí poněkud svrchu. A nevidí žádný důvod své city nějak extra skrývat. Zejména pak v případě těch, které považují za zaostalé a primitivní. Videa, na kterých se místní s odporem veřejně odvracejí a zacpávají si nosy, kdykoli vejde černoch do provozovny, či přistoupí do metra, jsou na síti běžně dostupná.

V Afričany „více promořeném” Guangzhou už tahle neláska bublá pod povrchem po nějakou dobu. Zpráva Wikileaks z roku 2008 informuje, že místní čínské úřady byly dlouho „velmi znepokojeny” viditelnou africkou populací v tomto městě. „Mnoho čínských obyvatel nechce žít v africkém městě ” a to kvůli odlišnostem „od kultury přes životní styl až po hygienu “, napsal tehdy jeden americký diplomat do Washingtonu, citujíc výzkum, zadaný místními úřady. (zde)

Policie v Guangzhou tuto společenskou poptávku reflektuje a nemilované, cizí komunitě věnuje zvláštní pozornost. Na příslušných ulicích „problémových” čtvrtí je vidět silná, demonstrativní policejní přítomnost; Afričané jsou s oblibou podrobováni pasovým kontrolám na ulicích,  v jejich domovech i v hotelových pokojích. Touto drobnou, každodenní, mravenčí šikanou se úřadům podařilo dosáhnout odchodu většiny Afričanů z tzv. Malé Afriky, zčásti i úplně z Číny.

A teď zpět k našim (euroamerickým) aktivistům, rozhořčeným, že Čína nevítá, není otevřená, nadšená z jinakosti a bezbřeze přijímající. Jen dvě otázečky:

Za prvé – etnikum, separující se (samo, dobrovolně a preferenčně) mezi své, do čtvrtí s názvem „Malá Afrika” není rasistické? Když zjevně upřednostňuje svůj kmen, svůj způsob života a svou (dá-li se to tak nazvat) kulturu a nejeví pražádnou snahu integrovat se do hostitelské společnosti… Oni nemusí být otevřeni hodnotám hostitele a přijímat jeho kulturu a jeho vzorce chování? To je povinností jen nás, všech ne-černých?

Za druhé – kde je stanovena nějaká povinnost přijímat? Přesněji řečeno, nadšeně přijímat?  Zvláště pak, když jde o nezvané hosty? Kdo to nařizuje? Čína patří Číňanům. Je to jejich země. Jen oni mají právo si říct, koho tam chtějí. A také, koho nechtějí. Tak, jako každý majitel domu, nebo alespoň právoplatný nájemník bytu. Chce-li být někdo vítán a přijímán, musí se chovat tak, aby přijat byl. Anebo se vrátit domů.

To platilo vždy a všude. Smutné však je, že dnes musíte být světovou velmocí, jako Čína, abyste tak samozřejmou zásadu mohli demonstrovat veřejně…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...