19.8.2018
Kategorie: Společnost

Nepohodlný Karel Gott

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK KAŠPÁREK

V médiích se objevila zpráva, že Asociace spisovatelů napadla říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Literáti prý nesouhlasí se „zpěvákovými hodnotovými postoji.“ Údajně narážejí na Gottův podpis anticharty i jeho celé normalizační působení.

[ad#textova1]

V dopise, zaslaném Martinovi Kraflovi, programovému koordinátorovi Moravské zemské knihovny v Brně pro Leipziger Buchmesse 2019, se podepsání literáti nijak „nešetří“. Sebevědomě prohlašují: „Čeští spisovatelé jsou si aspektu morálního přesahu své práce vědomi. Ten je ostatně přítomen i v tradici toho nejlepšího v české kultuře jako takové.“ Podstatný je ovšem fakt, že neuvádí, které konkrétní „zpěvákovy hodnotové postoje“ tak rozhodily naše svědomí národa – spisovatele.

Tak nyní několik faktů: Česká asociace spisovatelů má 60 členů. Dopis podepsalo 26 z nich, přičemž 8 členů později svůj podpis odvolalo. Takže tento lehce udavačský přípis signovalo 18 členů. Ze šedesáti!

Máme třicet let po revoluci a náhle někteří spisovatelé objevili Gottovi výrazné morální nedostatky. Je zajímavé, že tento dopis se časově shoduje s vyjádřením Karla Gotta k evropské migrační politice. Zpěvák označil věci pravým jménem, bez nátěru politické korektnosti. To se neodpouští. Zvláště když jeho slova ťala do podstaty problému. Karel Gott totiž řekl:

„Dělají to důmyslně, strkají před kamery reportérů děti. Ale za nimi jsou k zahlédnutí také mladíci s mobilními telefony, kteří kalkulují… Mají moderní a sportovní ohozy a síla a energie z nich jen čiší. Tak těm máme pomáhat?“

Je jasné, že tento názor, musel v šišatých hlavičkách elitních majitelů pravd vyvolat poplach. Odveta se dostavila záhy.

A ještě několik dalších faktů: Ano, Karel Gott antichartu podepsal, stejně jako ji podepsala drtivá většina umělců, kteří dnes nebo dříve aktivně vystupovali v politice, a nikdo jim to o hlavu neomlátil.

Ale je zde ještě jedna podstatná věc, která není téměř vůbec známá a Karel Gott o ní nikdy nepromluvil. Ale promluvili jiní. I když, pravda, promluvili velmi tiše, aby se daný problém příliš nerozebíral. V době normalizace Karel Gott tajně finančně podporoval rodiny lidí, kteří byli uvězněni z politických důvodů a jejichž volání o finanční pomoc, adresované předním disidentům z Charty, nebylo vyslyšeno.

A co říci k signatářům onoho dopisu. Jsem poměrně velký čtenář, ale ani jednoho (či jednu) z nich neznám. Připouštím však, že v tomto případě to může být jen moje chyba.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...