26.1.2019
Kategorie: Společnost

Nejnebezpečnější náboženství

Sdílejte článek:

URZA

Budhismus? Judaismus? Křesťanství? Islám? Ačkoliv ve jménu mnohých přesvědčení páchali lidé na světě nejrůznější zvěrstva, žádné z obecně známých náboženství se brutalitou a fanatismem svých věřících ani trochu neblíží tomu nejnebezpečnějšímu ze všech; jedná se o náboženství, jež má mrtvých na svědomí i oveček a fanatiků jednoznačně nejvíce, jejich indoktrinace probíhá neustále a na nejrůznějších místech, přičemž nesmírně zrádné je i proto, že za náboženství typicky ani považováno není, ačkoliv vykazuje všechny jeho znaky – ano, hádáte správně, jedná se o etatismus.

[ad#textova1]

Jako ostatní náboženství, i toto má svá dogmata („stát potřebujeme, jinak bychom se pozabíjeli“), o kterých se prakticky nediskutuje a především kriticky nepřemýšlí, posvátné symboly (vlajku, hymnu), kněží (politiky), ceremonie (volby) a v jeho jménu se vedlo a stále vede více svatých válek než ve jménu čehokoliv jiného.

Etatismus má však ještě jednu zvláštnost; je to jediné náboženství, které má skutečně onu (islámu poslední dobou tak často připisovanou) vlastnost, že je agresivní již ze své podstaty a z principu vyžaduje násilné šíření. Jak to? Inu, u všech ostatních náboženství mohou vznikat (a vznikají) směry, jež sice nadále uznávají víru v boha či nějaké svaté muže, ale nepožadují vnucování dané víry ostatním (můžeme se přít o tom, jak výrazný je to odklon od té či oné svaté knihy, ale v praxi se jedná o stav dosažitelný a dosahovaný); etatismus však v případě absence onoho prvku donucení jednoduše etatismem být zcela přestává – kdo požaduje, aby měl stát moc jen nad těmi, kdo dobrovolně souhlasí, v podstatě přestává být etatistou a začíná být libertariánem (tedy vlastně opakem etatisty, neboť ten je de facto definován tím, že skrze stát vnucuje ostatním celkem cokoliv).

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Urza

urza

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 3,58 out of 5)
Loading...