28.9.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Nebankovní půjčky v roce 2020: Kdo a za jakých podmínek může poskytovat půjčky

Sdílejte článek:

Za poslední tři roky se trh s nebankovními půjčkami dočkal velkých změn. Vyvolal je nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vešel v platnost 1. prosince 2016, a který poskytovatelům nebankovních půjček konečně nastavil mantinely. Ti od té doby musí splňovat přísné podmínky, aby získali licenci nezbytnou k provozování činnosti.

Nebankovní půjčky už nesmí poskytovat jen tak někdo

Před vydáním novely zákona o úvěru se situace na nebankovním úvěrovém trhu vymykala z rukou. Neexistovaly žádné regule a nebankovní půjčky tudíž mohl poskytovat v podstatě kdokoliv. Na konci roku 2016 půjčky nabízelo přes 50 000 nebankovních společnosti, jejichž činnost nebylo v silách České obchodní inspekce sledovat.

Dlouho očekávaný nový zákon přinesl nezbytné úpravy nebankovního finančního trhu, které se dotkly všech nebankovních společností. Od 1. prosince 2016 tak smí nebankovní půjčky poskytovat pouze společnost, která vlastní licenci udělovanou Českou národní bankou. Jaké podmínky musí nebankovní poskytovatel splňovat, aby ji získal?

Nebankovní poskytovatel musí splňovat 4 požadavky

Poskytovatelé nebankovních půjček musí bez výhrad splňovat čtyři základní požadavky. Jedním z nich je požadavek na počáteční kapitál ve výši 20 milionů korun. Je navíc povinen udržovat kapitál ve výši odpovídající 5 % objemu poskytnutých a dosud nesplacených úvěrů vykázaných vždy ke konci kalendářního roku.

Půjčky tedy může poskytovat pouze firma, která má dostatečně silné finanční zázemí. Pozici fungující a zajištěné společnosti podporuje také druhý požadavek, na základě kterého musí mít nebankovní společnost upravená vnitřní pravidla (např. řídící a kontrolní systémy, postupy komunikace, pravidla posuzování úvěruschopnosti, ověření bonity klienta a další).

Třetí a čtvrtý požadavek spočívá v odbornosti a důvěryhodnosti. Žádající společnost musí mít čistý trestní rejstřík, musí mít dostatečné vzdělání minimálně maturitní vysvědčení) a složit odbornou zkoušku v příslušné skupině odborností znalosti a dovednosti potřebné pro distribuci spotřebitelského úvěru před akreditovanou osobou.

Licence k provozování nebankovního poskytovatele schválená ČNB je udělována na dobu vždy 5 let s možností prodloužení. ČNB je oprávněná licenci nejen udělit, ale také odebrat v případě porušení regulí. ČNB spravuje seznam licencovaných nebankovních společností a kontroluje jejich činnost.

Počet nebankovních poskytovatelů v roce 2020 klesl

Nebankovní společnosti měly zhruba rok a půl na to, aby u ČNB podaly žádost o licenci a prokázaly splnění podmínek. Většina se o to ani nepokusila, jelikož jim chyběl už jenom požadovaný počáteční kapitál. S licencí nakonec úspěšně “odešlo” jen něco málo přes sto společností z původních 50 tisíc.

Z legálního trhu s nebankovními půjčkami během pár měsíců vymizely tisíce drobných poskytovatelů, kteří půjčovali peníze za ne vždy jasných a férových podmínek jenom proto, že tak mohli činit bez jakékoliv kontroly. Ať už se jednalo o různé půjčky bez registru, půjčky pro ženy na mateřské, půjčky bez doložení příjmu a nebo půjčky pro nezaměstnané. To už s novým zákonem není možné.

Počty nebankovních poskytovatelů klesly i v dalších letech. Už ale ne tak výrazně. Aktuálně ČNB eviduje celkem 85 nebankovních poskytovatelů spotřebitelského úvěru. K nejznámějším poskytovatelům, kteří se na trhu udrželi dodnes, patří například společnosti COFIDIS, CreditPortal, Fair Credit, Home Credit, Profi Credit, Provident Financial, ŠkoFIN, Via SMS, Zaplo Finance a další.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...