17.5.2024
Kategorie: Společnost

Atentát na Fica: Chytnou se toho dezinformátoři?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Spekulace, dohady, šokované hledání odpovědí na otázku, proč. Do toho se promítající i vlastní politické přesvědčení. Na serveru iDnes několik málo hodin po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica začali klást návodné otázky a dostávali návodné odpovědi.

„Mohlo se stát, že Robert Fico přehnal svou polarizaci společnosti tak moc, až se mu to vymstilo a vyvrcholilo tímto útokem?“ Zazněla otázka serveru iDnes pro politologa a specialistu na extrémismus a terorismus Miroslava Mareše ve stínu masivních demonstrací, které na Slovensku pořádaly opoziční strany. Demonstrace, na kterých teklo tolik nenávisti a odporu k Ficově ne pouze vládě, ale i existenci.

„Zmiňujete často spekulace. Využijí toho dezinformační média?“ zazněla další otázka serveru iDnes.

Atentát na politika. V našem prostoru věc šokující, která nutně povede ke spekulacím a dohadům a hledání důvodů. Samozřejmě, že člověka hned napadne, že za to může vyhrocená veřejná diskuse. Samozřejmě, že hned přijdou dohady a předpoklady a hádání a hledání a snaha se blýsknout svým úsudkem. Což není nutně potřeba hned zahrnovat do šuplíku dezinformací, který je navíc tak fádně popsaný, že do něj jde založit ke skartaci i běžný život a jeho dimenze. Běžný život a jeho dimenze, obzvláště, je-li člověk na straně, kterou jakákoliv věrchuška označuje za dezolátní, kavárenskou, jakkoliv odlidštěnou a karikujcí.

Už samotné slovo dezinformace je v základu pochybné, nemocné, protože bez argumentu. Však před dvěma měsíci premiér Fiala označil své odpůrce při zemědělských protestech za proruské. Bez argumentu, jen s touhou ponížit svého odpůrce a vytvořit z něj nečlověka. Podobné předvedl třeba lídr SPD do evropských voleb Petr Mach, který se nechal zvěčnit u vpravdě ubohého pití piva s názvem Fialový hnus s podobiznou premiéra Fialy. To není politika, ale připitomělá klauniáda. Jak u Fialy, tak i u Macha.

Spekulace, dohady. Ano, na Facebooku se hned objevila spekulace – spekulace, nikoliv dezinformace – že za atentátem stál Ukrajinec. Proč by taková spekulace nemohla zaznít? Může, může a může. Je to hledání pravdy ve změti emocí a šoku z vybočení z reality naší každodennosti. Spekulace bude potvrzena, nebo vyvrácena. Netrvalo ani hodinu a za viníka byl označený slovenský básník Juraj Cintula, který nesouzněl s Ficovou politikou. Žádný Ukrajinec. Spekulace byla vyvrácena samotnou realitou. Spekulace, nikoliv dezinformace.

Otázka serveru iDnes ale hned vytvořila prostor pro démonizování domnělého nepřítele. Ale ano, na mnoha serverech se jistě objeví, že atentátník Juraj Cintula byl zaplacený Sorosem, že jej pásli politici Progresívného Slovenska, nebo že jej na smetišti v Pezinku vyhrabala zpoza promoklého papundeklu prezidentka Čaputová a na její pokyn jej slovenské tajné služby vycvičily právě pro tento účel. Všechno to budou hry na odboj, pro takový ten pocit, že realita stojí za zlámanou grešli, protože je to řízené pro něčí vyšší a zlolajný záměr. (A ano, i takové spekulace je třeba vyvrátit, ne je kriminalizovat a tím je vlastně v hlavách jejich obhájců potvrzovat, protože princip mučedníka je sakra silný, krom jiného i v nich se může skrývat pravda, která nemusí být pohodlná a je, pro klid celé společnosti, důležité je probrat, vyloučit, potvrdit, mluvit o nich.)

A je to přece normální. Naprosto normální. Tam je kořen všeho, zpochybňovat, protože zpochybňování vede k obhajobě a vysvětlování, tady osvětlování celého problému za všech stran. Nikoliv k dogmatům.

Ale démonizování ať té, nebo druhé strany vede k jedinému. K nenávisti, s kterou si někteří neumí poradit a tak popadnou zbraň a jdou střílet do člověka s pocitem, že jim to jejich domněle i skutečně podělané životy vyřeší. To neznamená, že by se politici a v jejich stínu i společnost neměli hádat a dohadovat o směru, o politice, ekonomice. Ale když dojdeme do stavu, kdy se oponent démonizuje, zbavuje se účelově lidské tváře, dostaneme se tam, kde se ocitl atentátník. A Ficova existence byla slovenskou opozicí démonizovaná ukázkově. Netvrdím, že se to nedělo i z Ficovy strany vůči jeho oponentům. Vlastně přesně to nedávno ukázala i vládní ODS, která „zparodovala“ heslo hnutí ANO do evropských voleb „Česko, pro tebe všecko“, kde slovo Česko nahradila slovem Rusko a na tváře Babiše a Dostálové namalovala ruské vlajky. Démonizace par excellence a velmi úrodný hnojník pro nějakého českého Cintulu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)