29.3.2017
Kategorie: Společnost

Zelení automobiloví vyžírci

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Protimluv? Ne, to je bohužel realita v přímém přenosu. Jinak nelze veškeré dění kolem tzv. aféry Dieselgate nazvat. Krátké shrnutí. Koncern Volkswagen (VW) byl v USA načapán, jak upravoval software řídících jednotek svých motorů, aby emise odpovídaly normě při měření, ale v reálném provozu se motor choval jinak. Ani se jinak chovat nemohl. Ty normy se totiž už blíží k hranici fyzikálních zákonů. Postupem času se přichází na to, že podobně se choval Fiat, Peugeot … , naprosto logické.

[ad#clanek-respo]

A už zde máme typického vyžírku říše konzumu. Po automobilce vymáhá odškodnění. Začalo to v USA, postupuje to do některých zemí západní Evropy a už se chystají právníci i u nás. A za co chtějí odškodné?

Podle tohoto vypadá typický zákazník, jdoucí si koupit auto, asi takto.

“Dobrý den, já jsem přesvědčený ochránce přírody. Když se stavěla dálnice Českým středohořím, tak jsem se i přivazoval ke stromům. Chci si koupit velice, ale převelice, ekologicky šetrné auto. Jediné, co mě zajímá, je model s nejnižším CO2. Co mi nabídnete?”

Jistě ji hned položí prodavači. Ten zalapá po dechu, ale nedá to na sobě znát. A nabídne elektroauto, popřípadě auto s hybridním pohonem.

“Ano, velice zajímavé. Ale já přeci jen nemám tolik peněz (tím myslí že investice do ekologie mají i v jeho případě své meze) a proto bych radši nějaké auto s dieselovým pohonem. Jeho provoz je totiž levnější, než auta s pohonem benzinovým (tady už jde ekologie úplně stranou).”

Z autosalonu nakonec odjede s nejnovějším modelem auta s dieselovým motorem, kde ho nakonec zajímala jen udávaná spotřeba. To ostatní bylo jen naoko.

A teď se dozvěděl, že ty emise CO2 neodpovídají uváděným hodnotám, tak opět zavítá v doprovodu právníka do autosalonu.

“Jsem velice zklamán a rozčarován. Byl jsem podveden! To vás přijde draho.”

Jak uvědomělý ekolog! Každý motorista, jistě.

Ale upřímně, ten správný ekolog si auto nepořídí. Možná elektrické. Takže všichni ti, co se chtějí soudit, jsou opravdu jen vyžírky, kteří se snaží vytřískat nějaké peníze za nic. Fuj!

Jediné co mi u aut vadí, je rozdíl mezi udávanou a skutečnou spotřebou. Teď nemyslím, co stojí v katalogu a za co skutečně jezdíte. Metodika měření je prostě daná a v reálu se k tomu jen přiblížíte. To chápu. Všichni výrobci musí mít jednotné měření. Pak má zákazník možnost srovnání.

Ale já myslím něco jiného. Určitě to všichni znáte – palubní počítač ukazuje nějakou průměrnou spotřebu, tak si spočítáte, kolik se do nádrže vejde při tankování benzínu a najednou se u pumpy divíte, že tam nateklo o pár litrů víc. To je naprosto běžné.

Konkrétně u nových vozidel koncernu VW lze napojit na auto počítač a pomocí příslušného softwaru a kabelu ten údaj upravit. V mém případě to byla 4% a teď už mi údaj z palubního počítače naprosto koresponduje s tankováním. Ale toto nezvládne každý, ale především musí to být? To to nelze udělat rovnou z výroby? Zdůrazňuji, že už čtvrté auto se mi takto chová. Tak tady bych prostor pro odškodnění viděl.

Další nešvar je tachometr. Ukazuje vždy víc, než skutečně jedete. Rozdíl činí 4-7%. Opět bez výjimky. Porovnejte si někdy rychlost na tachometru s rychlostí změřenou třeba mobilním telefonem pomocí GPS. Rozdíl zaznamenáte. Zákonodárci mají prostě na mysli naše blaho a závodivý evropský řidič má mít dojem, že jede rychleji než je skutečnost. Tady to už v softwaru auta upravit nejde. Zajímavé je, že když jsme si v Americe půjčili auto, tak tam údaj tachometru naprosto přesně korespondoval s GPS. Dobrá víme o tom, a víme tudíž, že podle tachometru není potřeba jezdit, stačí mít před sebou jakýkoliv přístroj GPS a podle něj se řídit. A kdo už dnes nemá v držáku před sebou mobil nebo navigaci?

Ale vraťme se k tomu odškodnění za emise CO2. Jsem přesvědčen o tom, že 90% zákazníků automobilek vůbec nikdy nějaké emise neřešilo. Z těch zbylých 10% jich určitě většina ani netuší, proč zrovna CO2, v čem je škodlivé a proč ne třeba pevné částice, či jiné škodliviny. A to zbylé % zákazníků si koupilo elektromobil nebo šlapací autíčko. Ale mnoho desítek % z nich teď bude vymáhat odškodné. Já být tou automobilkou, tak si je dám na černou listinu a příště jim prodám auto jedině proti podpisu, že za nic neodpovídá. Podobně, jako když si instalujete software do počítače. Kdo čte ty licenční podmínky? A ti ovčani, co se teď snaží zahojit, si to auto stejně koupí, a je jedno za jakých podmínek.

 [ad#pp-clanek-ctverec] 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...