14.5.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Nájemník

Sdílejte článek:

COM

„Jsou občané, kteří se celý život, ať byl režim jakýkoliv, postarali o bydlení a druzí zase se nestarali o nic, jen si života užívali. Proč si někdo i za komoušů koupil družstevní byt nebo si postavil nějakou pastoušku a druzí žili za pár kaček v bytech státních, podnikových nebo byli dosazeni do domů, které komouši ukradli, a o nic se nestarali?“ Citace nevím z odkud. Následuje zdůvodnění, proč nechci nájemníka ani vidět.

.
Rok 1937: Rodiče postavili dům. Hypotékou se zadlužil 120 000 tehdejších peněz (TP). Dva byty 3 +1 a jeden 1 + 1.

Rok 1945: Dům vybombardován. Opravena střecha. Další náklady.

Rok 1953: Náš byt byl bolševiky rozdělen. Primitiv byty přišel přeměřovat. Plánům nerozuměl, metry na centimetry převádět nedovedl. Obývací plocha domu byla o něco větší, než stanovili bolševici. Hypotéka se musela splácet.

Rok 1966: Jako majitelé bydlíme v rozděleném bytě. Tři generace máme k disposici jeden pokoj a kuchyň. Společný záchod. Do koupelny nemáme přístup. V létě se koupeme v prádelně, v zimě v městských lázních. Hypotéku v naději splácíme. Nekonečná jednání o scelení bytu nevedou nikam. Dědíme zchátralý domek na vesnici. Odhad 3 000 TP. Rozhodli jsme se. Požádat o družstevní výstavbu a zaplatit vstupní poplatek. Rozhodli jsme se domek na vesnici opravit pro odlehčení bydlení.

Rok 1968: Družstevní byt je k disposici. Po dřívější dohodě s nájemníky a s úřednicí bytového odboru družstevní byt bez náhrady předáváme nájemníkům. Pro zrušení administrativního rozdělení navštěvujeme bolševického šéfa bytového odboru, bolševického neřáda. Jsme zděšeni: „S vystěhovanou částí bude národní výbor disponovat i dále.“ Protestujeme: „Moc si nevyskakujte, dekret na vystěhovanou část dáme cikánům.“ Jsme zděšeni. Platit hypotéku, nesmět bydlet. To je to komunistické právo. Jednomu známému to tak už učinil. Majitel se vystěhoval a domu se kvůli nepřizpůsobitelnými a bolševikem dosazenými nájemníky zavčas a bez jakékoliv úhrady jako přítěže zbavil. Jdeme za známým právníkem: „Už byla chyba to, že jste toho blbce na národním výboru vůbec žádali. Je to váš dům? Je. Tak se nastěhujte. Může vám vyměřit za neoznámení pokutu maximálně dva tisíce. A to zvládnete. Vystěhovat vás nemůže.“ Máme celý byt ve svém. Uklízíme zaneřáděnou část po nájemnících. Nejistota pomíjí, až když bytového neřáda osmašedesátý rok z úřadu vyhodí. Zjišťujeme, že za jednu návštěvu „spravedlivý“ komunista bral pětistovku.

Rok 1976: Splacena hypotéka. Stále doplácíme na dva nájemníky. Úředně jej jim stanovený nájem za 3 + 1 160.- TP a za 1 + 1 30.- TP.

Rok 1980: Končíme s opravou domku na vesnici. Nová střecha, přístavba jednoho pokoje, …. Ale! Od tamějšího národního výboru dostáváme dopis: „Bylo zjištěno, že váš domek č.p. … není trvale obýván.“ A další sdělení: „ Podle doporučení okresního národního výboru bude Váš byt navržen k obývání perspektivní rodině.“ Cikánům. Právník: „Stručně jim oznamte, že chalupu používáte k rekreaci. Jinak se s nimi nebavte.“

Rok 1985: Nájemník v malém bytě si stěžuje na vadný odpad. Příčina – odhazování nevhodného odpadu do záchodu. Pročištění stojí 300. – TP, nájemné nám platí 30. – TP. Odmítáme další placení čištění odpadu.

Rok 1988: Nájemník z malého bytu se stěhuje do domova důchodců. Sláva. Bydlíme normálně, ale až po výměně shnilé podlahy a odpadů v malém bytě.

Přišel převrat. Odezněla popřevratová euforie. Zbyl nám jeden nájemník. Dobře situovaný. Zdobil se zlatými náramky a prsteny. Jezdil v autech zahraničních značek, často je měnil. Platil nám směšně nízké regulované nájemné, 160.- TP/měs za byt o rozloze 120 m2.

Rok 2007: Po létech jsme se rozhodli, že ho požádáme o uvolnění bytu. Potřebovali jsme byt pro sebe. Zděsili jsme se, když začal vydírat: „Ano, ale požaduji odstupné. 250 000 Kč.“ (Slovy čtvrt milionu korun!) Vzal jsem kalkulačku a spočítal jsem mu, kolik za uvedenou dobu třicet let zaplatil na nájemném. Zhruba to odpovídalo celému nájemnému! Letošní nájemné bylo stanoveno při začínající deregulaci na 2100.- Kč
Tážeme se: „Za co si stanovujete odstupné?“
„No přece, za odstoupení od smlouvy.“
„Ale my jsme s vámi žádnou smlouvu neuzavřeli.“

Další jednání jsme vedli už po konzultaci s poradcem z OSMD, který doporučil: „Nedávejte nic!“ Nic jsme nedali.

Do dvou let se poslední nájemník odstěhoval, aniž by zaplatil poslední nájemné. Bez vyděračské úhrady. A konečně jsme v domě sami. A můžeme se věnovat třetímu generálnímu úklidu po ukončení pronájmu bytu.

A mohli jsme se věnovat rozsáhlým opravám. A už v klidu si potvrzujeme tchýnina slova: „Nájemník v domě je jako veš v kožichu.“ Nejdříve po odstěhování nájemníka jsme se museli vyrovnat se zděšením, způsobeném prvním vstupem do bytu.

V přehledu uvedu ty nejvíce zničené věcí.

  • Nájemníci si vybourali další vchod do koupelny. Byla tím narušená příčka.
  • Fušérsky nainstalovaný kotel etážového topení. Unikal plyn!
  • Fušérsky nainstalované etážové topení. Potrubí vedla skrz zárubně!
  • Svépomocně zadlážděna koupelna. Voda zatékala pod dlažbu a dostala se do sousední ložnice a na druhé straně sousedního pokojíku. Důsledek – prohnilý podklad pod parketami a shnilé zárubně do koupelny. 
  • Fušérsky rozšiřována elektrická instalace. Rozvod v bezprostřední blízkosti vany! Místo rozvodných krabic použity plechovky rybích konzerv!
  • Poničené dveře. Poštípané a poničený lak.
  • Poničená okna.
  • Zničené parkety.
  • Zničená koupelna, poničené obklady a vana.
  • Ve sklepě zůstala prvomájová mávátka a ostatní bordel.

Je to už několik let, co poslední nájemník odešel. Náklady na jednoho zazobaného nájemníka, neštítícího se po důchodcích vymámit čtvrt milionu s uvedením bytu do normálního stavu nás stálo téměř milion korun. Jen oprava podlahy přišla na 150 tis.

Při řešení našich strázní jsme si dovolili použít opakovaně služeb OS14MD (Občanské sdružení majitelů domů). Sdružení nám předběžně škody, když jsme žádali Evropský soud o kompensaci, odhadnulo na 1,8 mil Kč. Nedostali jsme nic. To také kvůli Křečkově babičce, kterou ukazovali v televizi jako „nějakou chuděrku důchodkyni s titulem MUDr., která nemá na činži. Co dělala celý život? Jiní si postavili barák a ona rajtovala po světě.“

A nyní s podobným myšlením, s nároky na cizí byty, s nároky na majetek, který jim nepatří, přicházejí soudruzi Piráti. Vzkaz pro ně. Jsme spokojeni ve vlastním domě a máme volný byt 1+1. Za žádnou cenu ho nepronajmeme.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...