31.5.2018
Kategorie: Politika

Ministr pro zájmy zahraničí?

Sdílejte článek:

PETR ROBEJŠEK

Když se ponoříme do myšlenkového světa pravděpodobného ministra zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD), tak začneme pochybovat o tom, zda si národní zájmy neplete se zájmy jiných národů.

[ad#textova1]

„Ale to už je přece dávno“

Poválečný německý kancléř Konrad Adenauer řekl: „Nestarám se o moje včerejší žvásty.“ Podobně velkoryse hodnotí své minulé chování i Miroslav Poche. V roce 2015 hlasoval v Evropském parlamentu pro přijímání migrantů a pro povinné kvóty. Ale nedávno poslal svým spolustraníkům dopis, ve kterém píše, že je proti přijímání migrantů a proti kvótám. Když se ho na tento rozpor ptaly novinky.cz odpověděl zcela v duchu Adenauerovy zásady.

„To bylo hlasování v dubnu 2015. Nebylo nijak legislativně závazné.“ Takže vlastně o nic nešlo, že ano. Moc rád bych věděl, podle čeho se pan Poche rozhodoval? Hodil si kostkou, nebo vážně přemýšlel o důsledcích přijímání migrantů? Omluvit lze cokoliv. A to politici umí dobře. Avšak zlehčování svého vlastního jednání nic nemění na tom, že má vždy důsledky.

Politik si musí na prvním místě položit otázku: „K čemu to co dělám povede?“. A pak nutně zjistí, že hlasování o migračních otázkách není nezávazné kývnutí na číšníka.

Poche v roce 2015 hlasoval v souladu se slabošskou politikou tehdejšího sociálně demokratického vedení. Oslabil tak českou pozici a přispěl ke vzniku dojmu, že naši reprezentanti v EU nemají jednotný protiimigrační názor. A to nemluvím o tom, že hlasování pro povinné kvóty byl výraz přezíravého postoje k našim občanům, kteří jasný většinový názor měli a mají.

Dublin IV

Karierismus a názorové kličkování si možná může dovolit prostý poslanec, ale určitě ne ministr zahraničí v době, kdy se jedná o přežití západní civilizace. Jaký je vlastně vnitřní kompas budoucího ministra? Jak bude jednat v souvislosti s Dublinem IV? Prý tvrdě, ale můžeme se na to spolehnout?

Od Pocheho opět slyšíme nezávazné floskule. „Je evidentní, že členské státy jsou v této otázce velmi rozděleny. Jsem přesvědčen, že Dublin IV je v současné podobě neprosaditelný.“

Znamená to, že ministr zahraničí Poche bude s jinou podobou Dublinu IV souhlasit? Nebo bude respektovat skutečnost, že většina občanů, které má zastupovat, je proti tomu, abychom migranty z nesourodých civilizačních okruhů vůbec přijímali.

Jakou záruku máme, že Poche pro trochu obroušený, ale pro většinu našich lidí přesto nepřijatelný Dublin IV nebude hlasovat? Již jednou přece kvóty podpořil. A při čtení rozhovoru pro novinky.cz získáme dojem, že ten, kdo vezme do úst pojem národní zájem, tak je pro pana Pocheho „nacionalistický a a xenofobní“.

Mlžení o euru

Zvláštní kapitolou jsou názory možného ministra na referendum, které by se daly shrnout asi takto. Na to prostě naši lidé nemají hlavu. Občané sice byli ještě v roce 2003 dost chytří na to, aby v referendu rozhodli o vstupu do EU. Ale dnes již o mezinárodních otázkách rozhodovat neumí.

Miroslav Poche tak dokazuje, že je pohodlně zabydlen ve vládnoucí vrstvě, která má přehnané představy jak o svých intelektuálních a morálních schopnostech, tak o svém právu řídit společnost.

Poněkud podivně ale působí jeho tvrzení, že o přijetí eura by se referendum konat mohlo. To prý „není výsostně zahraničněpolitická záležitost“. Jeho argumenty pro přijetí společné měny ale dokazují, že má v této oblasti dosti podstatné vědomostní mezery. Říká kupříkladu: „Myslím, že euro má jednoznačně pozitivní přínos, a budu chtít otevřít debatu mezi vládou, veřejností a podnikateli o přínosu eura.“

Ptám se, kde pan Poche žije a jestli zaznamenal třeba to co se právě děje v Itálii. Tato země je ve velkých potížích a má nepochybně potenciál k tomu aby eurozónu vyhodila do povětří. Aspoň zmínku o těchto problémech bych přívítal, protože bych se pak nemusel bát, že budoucí ministr zahraničí není dost kompetentní.

Kdo vládne Evropě?

Neklid ve mně budí i to, že k tématu eurozóna a naše členství v ní opakuje Poche obvyklé bezobsažné floskule. K nim patří, často používaný a přesto chybný argument o možnosti malých členských zemí „ovlivňovat monetární a finanční politiku Unie.“ Budoucí ministr pravděpodobně nezaznamenal, že vliv na dění v eurozóně mají Německo, Francie, Brusel a Evropská centrální banka. Země naší velikosti, a to i ty hospodářsky silnější, jsou odsouzeny k tomu, aby v otázkách zásadního významu většinou pouze přihlížely.

Obavy ohledně chování možného ministra zahraničí budí i to, že místo aby jasně odpovídal, utíká se k opotřebovaným a nicneříkajícím argumentům. Euro je prý potřeba proto, abychom se opět „přiblížili k jádru EU, které se nám vzdaluje.“ A opět ani slovo o tom, jestli jádro EU právě vzkvéta nebo se rozpadá.

Rád bych panu možnému ministrovi zahraničí vzkázal toto: Ve skutečnosti mohou malé země v EU buď otevřeně prosazovat jednoznačně národně orientovanou politiku, jako to umí třeba Irsko, nebo se podřídit vůli silnějších a zakrývat to patetickým řečněním o solidaritě nebo o jádru EU. Miroslav Poche by byl zřejmě zástáncem druhé cesty. My ale potřebujeme ministra, který prosazuje národní zájmy a ne ministra, který by přihlížel prosazování zájmů jiných národů.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Petr Robejšek

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...