16.9.2020
Kategorie: Společnost

Mimozemský život na Venuši?

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Astronomové objevili potenciální projevy života na Venuši poté, co zjistili plyn zvaný fosfan – tj. molekulu z fosforu s navázanými třemi atomy vodíku, který produkují bakterie, jež prosperují v prostředích s nedostatkem kyslíku, jako je nehostinná atmosféra Venuše. Pro lidi je značně jedovatý.

Výzkumníci neobjevili skutečné formy života, uvedli ale, že pozemský fosfan vyrábí bakterie prosperující v prostředích chudých na kyslík. Mezinárodní vědecký tým si fosfanu nejdříve povšiml při použití Teleskopu James Clerk Maxwell na Havaji a potvrdli to pomocí chilského radioteleskopu Atacamský velký teleskop milimetrového/sub-milimetrového pásma (ALMA). – Reuters

„Byla jsem velice překvapena – ve skutečnosti ohromena,“ řekla vedoucí autorka výzkumu Jane Greaves z Cardiff University ve Walesu. Detekce fosfanu se považuje za „biosignaturu“ – tj. nepřímý projev života, který vědci využívají pro sondy a teleskopy, aby po nich pátrali.

„S tím, co v současnosti o Venuši víme, nejpravděpodobnější vysvětlení pro fosfan, ať to zní jakkoliv fantasticky, je život,“ řekla podle Reuters molekulární astrofyzička z MIT a autorka studie Clara Sousa-Silva. To se říká, že Sousa-Silva argumentovala proti zkratovitým závěrům o ‚mimozemském životě‘ jako o primárním závěru.

„Měla bych zdůraznit, že život jako vysvětlení pro náš objev, by se mělo vždy považovat jako poslední možnost,“ řekla s dodatkem: „To je důležité, protože je-li to fosfan a je-li to život, tak to znamená, že nejsme sami. Také to znamená, že život sám musí být velice běžný a že v naší galaxii je mnoho dalších obývaných planet.“

Fosfan byl v atmosféře Venuše zjištěn ve stopovém množství 20 částic z miliardy. Greaves říká, že výzkumníci zkoumali potenciální ne-biologické zdroje, jako vulkanismus, meteority, blesky a různé typy chemických reakcí, ale žádný nevypadá jako možný. Výzkum pokračuje, aby buď přítomnost života potvrdil, nebo našel alternativní vysvětlení.

Venuše je nejbližší planetární soused Země. Má podobnou strukturu, ale je maličko menší než Země, je to druhá planeta od slunce. Země je třetí. Venuše je zahalena do husté, toxické atmosféry, která zachytává teplo. Teploty na povrchu dosahují spalujících 880 stupňů Fahrenheita (471 stupňů Celsia), tedy dost horko, aby se roztavilo olovo. – Reuters

„Mohu pouze spekulovat, jaký život by na Venuši mohl přežit, pokud tam opravdu je. Na povrchu Venuše by žádný život nepřežil, protože je naprosto nehostinný, i pro biochemiky je zcela odlišný od našeho,“ říká Sousa-Silva. „Ale před dávnými časy Venuše život mít mohla i na povrchu, než nastoupil pádivý skleníkový jev, po němž zůstala většina planety zcela neobyvatelná.“

Mraky na Venuši, které jsou zhruba z 90% z kyseliny sírové, by nemohly hostit mikroby ze Země, mohly by ale teoreticky podporovat mikroby, které v tom prosperují, nebo tu extrémní kyselost přinejmenším snáší, neboť teploty se tam drží kolem 86 stupňů Fahrenheita (30°C).

„Jsou-li to mikroorganismy, mohly by mít přístup k nějakému slunečnímu svitu a možná žít v kapičkách kapaliny, aby zabránily své dehydrataci, mohly by ale potřebovat neznámý mechanismus k ochraně proti korozi kyselinou,“ řekla Greaves.

„Udělali jsme, co jsme mohli, abychom ten objev vysvětlili bez potřeby biologických procesů. S naší současnou znalostí fosfanu a Venuše a geochemie nedovedeme vysvětlit přítomnost fosfanu v oblacích Venuše. To ale neznamená, že je to život. Jen to znamená, že fosfan produkuje nějaký exotický proces a naše pochopení Venuše potřebuje dopracovat,“ říká Sousa-Silva.

Když to říkáme, tak zpráva také uvádí, že Venuše by k fosfanu měla být nepřátelská – neboť její atmosféra s ním rychle reaguje a ničí ho.

„Něco na Venuši musí fosfan vytvářet stejně rychle, jako je ničen,“ řekla spoluautorka Anita Richards, astrofyzička patřící k University Manchester v Anglii.

„Venuši máme naštěstí přímo za dveřmi,“ řekla Sousa-Silva. „Takže se do toho můžeme doslova pustit a zkontrolovat to.“

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...