29.10.2019
Kategorie: Politika

Letošní udělování státních vyznamenání se obešlo bez mainstreamové hysterie

Sdílejte článek:

COM/PL

Ve Vladislavském sále Pražského hradu se i letos odehrál tradiční slavnostní večer u příležitosti narozenin našeho státu. Prezident Miloš Zeman pronesl projev, v němž zůstal věrný své pověsti, rýpl si do komentátorů, velmi “zamilovaně” zavzpomínal na Václava Havla, na slova Karla Kryla a nakonec popřál České republice, aby byla zemí úspěchu.

Poté, co si všichni hosté vyslechli státní hymnu, vyzval kancléř Vratislav Mynář prezidenta Miloše Zemana k projevu. Ten si ke svému projevu poprvé sedl do křesílka a oslovil přítomné hosty. „Doufám, že prominete, že tentokrát svůj projev pronesu z tohoto křesla kvůli intenzivní bolesti nohou. Doufám, že za rok už to bude lepší,“ vysvětlil prezident.

Konstatoval, že předá vyznamenání asi čtyřiceti osobnostem, které v naší společnosti zanechaly stopu. „A to nikoli stopu uhlíkovou,“ zdůraznil.    

Dále konstatoval, že Řád bílého lva z jeho rukou dostane generál Emil Boček, který se nedávno dožil 96. narozenin. Generál Boček má už řád třetí třídy, ale Zeman pravil, že si nejen pan generál zaslouží řád vyšší.

Státní vyznamenání obdržel také Jaromír Jágr. Jágr dostal státní vyznamenání už v roce 2010 od Václava Klause. Je tedy prvním sportovcem se dvěma vyznamenáními. Zeman tímto krokem oceňuje nejen Jágrovu sportovní kariéru, ale také jeho údajný přínos k budování vztahů s Čínou.

Dalším vyznamenaným byl Jan Antonín Baťa, který chtěl budovat stát pro 40 milionů lidí, ale v Československu byl očerněn jako kolaborant.

Prezident zmínil i Helmuta Zilka, bývalého vídeňského starostu, který měl být vyznamenán už v roce 1998, ale nakonec k tomu nedošlo, protože se objevily úvahy o jeho údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. Informaci přinesl deník Süddeutsche Zeitung. Zilk ji tehdy popřel.

Zeman konstatoval, že Václav Havel se na pohřbu Helmuta Zilka za tuto kampaň omluvil a řekl: „Češi Zilkovi ublížili.“ „Nu, jak kteří,“ pravil Zeman s tím, že je rád, že Helmuta Zilka bude moct vyznamenat, neboť ho vnímal jako přítele Čechoslováků. Vyznamenání přebírala vdova po vídeňském starostovi Dagmar Koller, pro kterou vyznamenání evidentně hodně znamenalo. Když státní vyznamenání přebírala, hosté jí dlouho tleskali a prezident Zeman plačící ženu utěšoval.

Připomněl také, že slavíme třicet let od sametové revoluce. „Rád bych proto s úctou a obdivem vzpomenul Václava Havla, který stál v čele této listopadové revoluce a který byl i v čele Charty 77. A onen dvanáct let trvající oblouk mezi chartou a vznikem Občanského fóra byl naplněn vězněním, nemocemi, ale také nalezením nových přátel, kteří se pak podíleli na jednání s komunistickým režimem. Jednání, během něhož nebyla prolita kapka krve a nebyla rozbita jediná tabulka,“ zdůraznil Zeman.

„Existuje muž, který má ten rekord, že podepsal Antichartu dvakrát. S týdenním odstupem. Tento muž nedávno dostal medaili Senátu. A tentýž Senát nedávno odmítl signatářku Charty 77 kandidující do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů,“ konstatoval Zeman v narážce na spisovatelku Lenku Procházkovou, mimo jiné velkou kritičku majetkového vyrovnání státu s církvemi.

Oním držitelem senátní medaile, který podle Zemana dvakrát podepsal Antichartu, je zřejmě divadelník a publicista Karel Steigerwald. Navzdory podpisu Anticharty byl však komunistickým režimem perzekuován.

Když se Zeman blížil k závěru, znovu si rýpl do komentátorů. „Karel Kryl kdysi řekl, že Česko je země závisti, a měl v mnohém pravdu. Závisti lidí, kteří dokážou jen komentovat práci těch druhých, aniž by za nimi nějaká vlastní práce byla. Zde bych chtěl připomenout půvabný aforismus Karla Čapka, že kritik je člověk, který spisovateli radí, jak by psal knihu, kdyby to uměl,“ zaznělo z úst prezidenta.

„Přeji České republice, aby nebyla zemí nenávisti, často nenávisti na sociálních sítích. Přeji České republice, aby byla zemí úspěchu,“ uzavřel svůj projev prezident.

Není bez zajímavosti, že ocenění od prezidenta obdržel také analytik Jan Schneider, kterého jeho kritici označili za šiřitele dezinformací a lží. Na sociální síti Twitter se kriticky na adresu Jana Schneidera vyjádřil např. novinář Deníku N Filip Titlbach. „Prezident republiky uděluje medaili za opakované šíření nepravd bezpečnostnímu analytikovi Janu Schneiderovi,“ napsal novinář.

In memoriam ocenění získal kynolog Tomáš Procházka, který před rokem zahynul na misi v Afghánistánu. Slavnostního večera se účastnil i jeho pes Doky.

Medaili Za zásluhy letos získalo získalo 27 osobností veřejného života. Mezi sportovci prezident ocenil hokejistu Jaromíra Jágra, mistra světa ve freestyle motokrosu Libora Podmola, nebo automobilovou závodnici Elišku Junkovou. Za svůj umělecký přínos získali ocenění například zpěvák Josef Zíma a fotograf Jan Saudek, který zisk vyznamenání oslavil vítězným zdvižením pěsti.

Prezident stejně jako minulý rok na ceremoniál ani následnou recepci nepozval několik politiků. Chyběl třeba opoziční Miroslav Kalousek z TOP 09, Petr Fiala a Marek Benda z ODS nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. To, že prezident na slavnostní večer nepozval ani dva z místopředsedů Sněmovny, zkritizovali i někteří politici.

„Občas registruji, že si někdo stěžuje, že nebyl pozván. Já si myslím, že jde o lidi, kteří nemají příliš vlídný vztah k tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta, a tak jim nebudu působit duchovní trauma, že by tam museli trpět,“ vyjádřil se ke kritice Zeman.

 

 

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...