12.11.2016
Kategorie: Společnost

Léčba Trumpem

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Radost, smutek, nadšení, zoufalství. Tak by se dalo zhruba popsat volební vítězství kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.

[ad#clanek-respo]

Zatímco liberálové vidí pomalu konec světa, ostatně na iDnes to je vidět na článcích od redaktorů Anny Barochové a Oldřicha Mánerta, tak druzí v Trumpovi vidí málem Spasitele před zlými „Elitami“, genderem, zlými sufražetkami, multikulturalismem a dalšími „vymoženostmi“ Západu.

Nebudu popírat, že sám nevkládám určité naděje na změnu, která začala Brexitem a pokračuje americkými volbami, ale přeci jen už chodím nějaký ten pátek po světě a tak nesdílím bezmezné nadšené mnohých a stejně tak nechápu hysterii mnohých. Přeci jen druhý den po volbách slunce vyšlo, jak mělo vyjít. Vlaky jezdí, letadla létají a Washington je pořád hlavní město Spojených států.

Jak se ukazuje, tak předvolební rétorika je něco jiného, než to, co pak skutečně následuje. Ostatně mohli jsme se o tom přesvědčit, když z Twitteru Donalda Trumpa zmizely výroky o tom, že nepustí do USA muslimy. Mluvčí jeho štábu prohlásil, že pro země východní Evropy se nic nemění a mohou nadále počítat s vojenskou pomocí USA, stejně jako zůstanou jednotky americké armády v Pobaltských státech. Prostě hrany se již obrušují. Nic se nezmění ani ve vztahu k Rusku, jak se někteří domnívají, prostě pokud Donald Trump bude hájit zájmy Spojených států, jak se k tomu zavázal, tak Rusku dovolí jen to, co nebude zasahovat do zájmů USA.

Liberálové nejspíše budou muset přehodnotit svojí politiku a pohled na svět. To zcela určitě, protože jak se ukázalo v USA a ukazuje v Evropě, tak ty „evropské a americké“ hodnoty nejsou hodnotami běžných Evropanů a Američanů. Ostatně je to vidět u nás, Halík, Pehe, Fendrych a další, kteří jsou naprosto odtrženi od reality a uzurpují si nárok na jedinou a správnou pravdu. Samozvané elity, které na obyčejné občany pohlíží z pomyslného intelektuálního Olympu a pokud se tito občané ve volbách či referendu vyjádří většinově jinak, tak hned jsou to vesničané, nevzdělanci, dělníci a okamžitě se píše o tom, že umělci, intelektuálové, vzdělaní jedinci a mladí volili, hlasovali opačně. Tedy podle těchto, „elit“ správně.

Nelze se nevrátit k Brexitu, kdy ti, kteří hlasovali pro odchod Británie z Evropské unie, byli nazvání nevzdělanými venkovany, lidmi bez vzdělání, lidmi vyššího věku, kteří nechápou mladé. Když Británie hlasovala o vstupu do Evropských struktur, tak jejich hlas nevadil. Podobně tomu je dnes v USA, když mnohé státy, kde předtím zvítězil demokratický kandidát, najednou volily Donalda Trumpa. Podle toho co čtu, tak by podle těchto a nejen našich „elit“ by bylo nejlepší, kdyby lidé nevolili a když, tak jen vybraní jedinci. Vybraní a schválení právě těmito „elitami“.

Nemyslím si, že se zvolením Donalda Trumpa změní výrazně zahraniční politika USA, ale věřím, že to napomůže ke změně přístupu politiků k demokracii, k jejich voličům. Snad si uvědomí, že demokracie není jejich hračka, kde se „oni“ demokraticky rozhodnou a voliče nechají jednou za čtyři roky dojít k volebním urnám. Snad si uvědomí, že demokracie je od dvou řeckých slov a to vláda a lid a demokracie musí vycházet zezdola a nikoli svrchu. Že hlas dělníka od soustruhu má stejnou váhu jako hlas vysokoškolského profesora. Že demokracie není o vládě intelektuálních elit a politik zde není od toho, aby určoval, jak máme žít, ale má sloužit svým voličům.

A v tomhle vidím největší přínos amerických voleb a naději pro demokracii v Evropě.

[ad#clanek-respo]

martin-kavka19803062_0
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...