1.11.2021
Kategorie: Společnost

Kudy vede cesta

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAPředesílám, že nejsem analytik ani datový vědec, na všechny problémy nahlížím z ryze praktického a přízemního pohledu. Z této pozice píšu i dnešní příspěvek.

Z advokátní praxe znám dobře situaci, kdy dosavadní přístupy k řešení problému selhávají. Typicky například v případě, kdy se rozejdou rodiče malého dítěte, vznikne mezi nimi konflikt a oni se nemohou shodnout na úpravě poměrů dítěte. Rodič je pak konfrontován s tím, že nepomáhá nic: snahy o dohodu, lamentování, domluvy, hrozby, instituce, odborné poradenské služby, zkrátka nic, řešení zdánlivě neexistuje. I v této situaci ale ještě něco zbývá: poodstoupit a zamyslet se, co lze změnit. Povahu druhého rodiče nezměníte, dítě také nezměníte, rozvržení jeho aktivit změníte jen málo, ale něco stále změnit můžete: vlastní přístup. To, jak o problému smýšlíte, jak k němu přistupujete, jak ho pojmenováváte, kde vlastně ten problém detekujete, jak o něm komunikujete, to vše předjímá, kde hledáte jeho řešení. Určitá změna v přístupu může přinést nečekané pohledy a také nečekaná řešení. Úplně stejné to může být v nějakém materiálnějším případě, například když se spoluvlastníci nemovitosti nemohou dohodnout o tom, jak s ní bude naloženo.

Podívejme se na některé aktuální problémy.

Jaké obrovské zdroje, včetně těch nejcennějších, bychom si mohli ušetřit, kdybychom se jinýma očima včas podívali na situaci v Afghánistánu? Kdybychom si přiznali, že vynakládáme obrovské úsilí jenom na oddálení okamžiku, kdy vyjde najevo nepříjemná pravda, totiž že naše snaha se zcela minula účinkem?

Nebo byla dokonce kontraproduktivní? Kolik utrpení by se ušetřilo, kdybychom se na situaci podívali z jiného úhlu už třeba v roce 2011 a nikoliv až letos, pod tlakem okolností? Informací k tomu bylo dost. Ale chyběla vůle.

Nebo energetická krize. Vypadá to, že povaha tohoto problému nás donutí změnit přístup už brzy. Jednoduše se ukáže, že dosavadní náhled na problém, jeho příčiny, zvolená řešení, přijatá opatření a v neposlední řadě komunikační strategie zcela selhávají.

Domnívám se, že v podobném bodě se nacházíme i vzhledem k šíření nemoci Covid-19. Dosavadní pokusy o řešení nepřinesly žádoucí účinky a bohužel se zatím nekoná ani očekávané vítězství vědy nad dalším problémem, před který bylo lidstvo postaveno.

Některé věci jsou dané a nezměníme je, ale některé změnit můžeme.

Možná přišel čas změnit přístup.

PS. Nezapomínejme, že i provedeným měřením měníme objekt samotný. Pozorovatel není pouze pasivním účastníkem dění…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,23 out of 5)
Loading...