16.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Koronavirus? Zastavte to!

Sdílejte článek:

ROZHOVOR/K.KŘÍŽ, EKONOM

Ekonom Karel Kříž má za to, že v České republice vládne koronavirová hysterie, kterou ještě přiživují média. Kříž však doufá, že ani novináři nejsou blázni a s touto hysterií nakonec skončí.
Osobně by přivítal, kdybychom koronavirovou pandemii řešili podobně jako Švédsko, s menším množstvím restrikcí, ale protože Andreje Babiše považuje za hysterického člověka, nediví se, že se nechováme jako Švédové. Brzy na to prý velmi doplatíme.

 

My jako nejen Česká republika, ale celá severní polokoule jsme byli hozeni do bazénu s kyselinou sírovou a většina vlád se nechala namanipulovat do té situace, že se jako musí něco strašlivě radikálně řešit,“ začal Kříž v rozhovoru pro Info.cz.

Jen asi dvě nebo tři evropské země se snaží život držet v normálu, nad čímž ekonom kroutil hlavou a posteskl si, že kvůli premiérovi Andreji Babišovi (ANO) Česko není mezi těmi několika málo zeměmi. Přitom zatím nikdo neví, kolik lidí nemoc COVID-19 opravdu už prodělalo. Kdyby už teď byla promořenost vysoká, tak by úmrtnost byla blízká nule, ale kdyby byla promořenost minimální, tak by situace byla o poznání vážnější.

„Náš pan premiér je hysterion a má v sobě kampaňovité rysy, takže těžko se dalo čekat, že bude dělat něco jiného. A když už v tom bazénu jsme, tak mě zajímá, jak nás z něj chce vláda dostat ven. Co nejrychleji,“ zdůraznil.

Podle Kříže bychom si měli uvědomit, že v České republice v průměru denně umírá na 305 lidí, bez ohledu na koronavirus. Přesto tu máme karanténu, kvůli které se zhroutil jak hospodářský, tak společenský život.

„Podívejte se na situaci ve Švédsku nebo v Bělorusku. To jsou země, které mají zhruba stejně velký počet obyvatel jako u nás a chodí se tam do hospody, chodí se tam na sportovní utkání a chodí se do školy. A v zásadě, protože to ve Švédsku začalo dřív, tak se zhruba za týden na jejich číslech ocitneme taky. Tak co v tom my hledáme za úspěch? Je to stejné jako ve Švédsku a mě spíš zaráží, že se na Švédsko třeba útočí, že nedrží lajnu. Je tam ta agresivita, mediální agresivita. Když se podíváte na Itálii nebo na Španělsko, tak to jsou jako chudáčci, pak si novináři dělají srandu ze Spojených států a z Británie. Je tam taková potutelná radost. A teď to začíná i se Švédskem,“ kroutil hlavou ekonom.

Kdyby bylo na něm, rozhodl by se většinu společnosti vrátit do normálu, aby mladí zdraví lidé vedli normální život a chronicky nemocní pacienti by měli být více chráněni. Pokud už nemoc COVID-19 dostane zdravý člověk, měl by to podle Kříže vyležet jako chřipku. „Ale určitě má smysl vynaložit značné zdroje na ochranu ohroženější části populace,“ dodal ekonom. O tyto lidi se společnost musí postarat.

Je však přesvědčen, že tak či onak se vrátíme k otevřené společnosti. Další možností by bylo mít společnost zavřenou napořád, což ve skutečnosti není myslitelné.

Kříž je přesvědčen, že nás čekají ještě velké problémy. Řadě lidí se totiž v tuhle chvíli zdá, že se nic moc neděje, protože sice jsou doma, ale plat jim chodí, byť snížený, takže jsou relativně v klidu.

„Ono se jakoby nic neděje a lidi to berou jako skautský tábor, ale ona prostě ta reakce přijde,“ varoval odborník s tím, že týdně tato republika přichází asi o 40 miliard korun. Pokud by se ekonomika rozjela od 1. května, ztratíme prý asi pět až sedm procent hrubého domácího produktu. Varoval také, že naši ekonomiku táhne automobilový průmysl, ale ten teď drhne po celé Evropě a je otázka, kdy se vrátí k normálu.

A jaké by tedy nabídl řešení?

„Zastavit společenskou hysterii. Už nějaká změna nálad je vidět. My jsme uprostřed obrovské novinářské blamáže a manipulace, protože dělat tady z různých nemocí velké téma, ta je tady přítomná velmi dlouho,“ upozornil Kříž s tím, že hysterie se periodicky vrací a teď se z ní podařilo vytěžit maximum.

„Ale ani novináři snad nejsou blázni a budou vědět, že jako první půjdou na porážku, protože nebudou peníze na reklamu. Jednak se můžou ztrapnit tou tendenčností a kampaňovitostí a jednak nemusejí mít za co vysílat a tisknout,“ upozornil ekonom.

Současnou situaci vnímá jako hysterickou. O to víc obdivuje Švédy a v jistou chvíli i Brity, kteří se k tomu snažili přistupovat racionálně, alespoň podle jeho názoru. Tohle se bude v příštích letech hodně rozebírat a nakonec se dojde k tomu, že to všechno byla velká bublina,“ vyjádřil svůj názor ekonom.

Prohlásil také, že bylo zbytečné zavírat školky, protože žádné dítě ještě koronavirus nedostalo. Tady se ale zmýlil. Děti se koronavirem nakazily a nemoc šířily.

Obává se však, že někteří politici nebudou chtít přístup k pandemii změnit, protože nebudou chtít přiznat, že udělali chybu. „Střelili jsme se do vlastní nohy a teď si tady budeme bravurně napravovat, co jsme si sami způsobili,“ konstatoval.

Může nám pomoct to, že jsme málo zadlužení, ale pokud lidé nebudou pracovat, brzy se to může změnit. Přitom by bylo třeba stavět kupříkladu dálnice a ekonomika by se alespoň trochu rozjela. Sám však upozornil, že jeho úvaha má háček.

„Tady je problém, že kdejakej otrapa se obrátí na soud a výsledkem je, že se stavba zastaví na dva roky a pak zase na dva roky a pak zase na dva roky. Většina dálnic je nakreslená a připravená na 20 nebo 30 let. Tam není co jiného dělat. Jedinej problém je, že ta společnost je zaseknutá a řeší Miroslavy Patriky, Děti Země a další blbosti. Česká republika je v tomhle nefunkční stát,“ vypálil ekonom.

  • Ekonom Karel Kříž, PL

Poznámka: Bohužel, ti odpovědní si vůbec nepřipouštějí, že masakr ekonomiky, který způsobili, je zdrcující a je otázkou, zda je vůbec vratný. Vůbec si nepřipouští, že sedmatřicet procent firem se už během dubna dostane do platební neschopnosti, v květnu to bude 60 procent. Jenže mastný maňásek na ministerstvu financí je zcela bohorovný a vůbec si žádnou pohromu nepřipouští, natož představu, že stát musí začít v první řadě šetřit a ne rozhazovat jako dosud.

Šéfka resortu financí se domnívá, že od poloviny letošního roku začne ekonomika zase fungovat. I přesto však počítá s tím, že schodek státního rozpočtu bude ve výši 200 miliard korun. Protože jinak by Česko muselo zvýšit daně o 150 miliard, což však podle jejích slov tato vláda neudělá.


Podle Schillerové jsme nyní skoro ve válečném režimu, kdy nefunguje standardní příprava zákonů. „Zákony tvoříme přes noc. Během dvou nocí jsme s týmem kolegů z financí napsali pět klíčových zákonů, z nichž čtyři jsou teď na projednání v Senátu a zmíněná pětadvacítka pro OSVČ už prošla,“ poznamenala k častým změnám Schillerová.

„Doposud jsme udělali prázdniny na odvody sociálního a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Zavedli jsme liberační balíčky, které umožňují posunutí podání přiznání k dani z příjmů o tři měsíce. Ale osobně jsem proti plošnému promíjení daní, protože tak promíjíme i těm, kteří postiženi nebyli a dál vytvářejí ziskStát přece potřebuje dál investovat, nemůžeme vypnout veškeré příjmy. Vždycky budu zastáncem toho, abychom pomáhali těm nejzranitelnějším. I proto tento týden na vládě předložím novelu zákona o dani z příjmů — takzvaný loss carryback — zavedení zpětné ztráty,“ poznamenala dále Schillerová.

Závěrem Schillerová zdůraznila, že nesmíme nechat padnout spotřebu. „Nechceme, aby důchodci přišli o růst důchodů, chceme dál zvyšovat platy učitelům, jak jsme slíbili. Do ekonomické prosperity se prostě neproškrtáte. Jedna vláda už to zkusila — a proškrtala se do další recese v roce 2012. Připravila jsem plán konsolidace, který počítá s tím, že bychom se do stavu před krizí dostali v roce 2028,“ zdůraznila.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 3,38 out of 5)
Loading...