9.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Konečné řešení živnostenské otázky

Sdílejte článek:

MATOUŠ BULÍŘ

Nemohu se ubránit pocitu, a to z mnoha důvodů, že vláda, respektive Andrej Babiš, vše realizuje tak, aby tu po korona-krizi zbylo co nejméně malých českých subjektů a je jedno, jestli živnostníci, či malé firmy. Dobře si vzpomínám na rok 2013 a jeho prohlášení, kdy řekl , že “Malé a střední podniky – to jsou klišé a kecy. My potřebujeme podporovat velký průmysl, který tu má tradici. ” Domnívám se, že tím velkým průmyslem nemyslel ani tak průmysl, jako velké podniky a těmi podniky nemyslel ledajaké podniky, ale především Agrofert, který je u nás navázán na mnoho odvětví.
 .
Vláda udělala dvě dobré věci, vidíte, začínám pozitivně. Tou první bylo odpuštění plateb zdravotního a sociálního pojištění pro živnostníky, což máme necelých 5000 korun měsíčně k dobru. Teď se schválila jednorázová pomoc ve výši 25000 korun, na kterou snad většina živnostníků dosáhne. Tato opatření ovšem v nejlepším možném případě povedou “pouze” k tomu, že onen živnostník nespadne, ne tedy hned” do bankrotu. Těm nejmenším to pomůže, ty však nejsou pro holdingy ohrožením, středním a větším to však pomůže jen pomálu a je bohužel třeba počítat s tím, že než krize pomine, jejich vybudované zákaznické portfolio se rozpadne a už nebude dále na čem stavět.
.
A co třeba ony slavné bez-úročné půjčky? Komu myslíte, že jsou určeny? Těm nejmenším? Ale kde že… Je to malá domu pro ty největší, kterým stát zasponzoruje jejich budoucí aktivity. Zatím každá částka vložená na tyto potřeby byla rozebrána během několika chvil a to se bavíme o miliardách korun. Kdo myslíte, že je získal? Živnostník, nebo nějaký koncern? Myslíte, že tam stálo ve frontě 10 000 živnostníků, nebo to bylo o známostech a několika telefonátech od správných lidí těm správným lidem? Druhá možnost je správně..

Proč stát zakázal činnost i živnostníkům, kteří mají malý krámek, kde se nepotkají více jak dva lidé naráz v jednu chvíli a hodil je do pytle s hypermarkety, kde se schází tisíce lidí v jeden moment? Stát měl určit plochu od které se má zavřít tak, aby živnostník mohl dál fungovat a mohlo toho být hodně vyřešeného. Koncern by sice přišel o miliony, ale jelikož vydělává miliardy, tak to taková tragédie není a naopak živnostník mohl dokonce i vydělat nějaké peníze navíc, protože by logicky zákazník vyhledal jeho, když by jeho oblíbený hypermarket, kde tráví víkendy s rodinou, byl zavřený.. Vláda mohla ušetřit miliardy na pomoci živnostníkům + by ekonomika nebyla tolik v útlumu.

.

Dlouhodobě pozoruji tendenci, kdy jsou likvidováni ti nejmenší, aby bylo možné onen segment trhu vyplnit nějakou pobočkou velkých koncernů. Proč kupříkladu tak vehementně vláda po celou dobu odmítala nákup všech zdravotních potřeb od českých firem? Pomohla by tím ekonomicky nejenom jim ale i sobě, poněvadž by státu zpět na účet (v ideálním případě) přistála daň z přijmu + DPH, nemluvě o faktu, že u nás to vše bylo nabízeno za cenu obvyklou, tedy za cenu +- stejnou jako byla před pandemií. Místo toho vláda zvolí postup opačný a začne dotovat ekonomiku Číny, tedy ekonomiku toho, kdo má pandemii na svědomí, navíc ještě za ceny přemrštěné, nemluvě o nákladech za dovoz. Ptám se proč?!?! Andrej Babiš deklaroval, že chce stát řídit jako firmu. Pokud by takto řídil svou firmu, tak je už dávno na úřadu práce, na krku má 100 exekucí a čeká až se mu vyřídí žádost o osobní bankrot.

.

Žijeme v době, kdy státy neovládají politici, nýbrž nadnárodní korporace, kterým se díky lobbingu a správně investovaných peněz do těch správných politických stran, šijí zákony na míru. Když by Andrej Babiš musel rozhodnout, zda nechá padnout firmy velké, tedy koncerny a nebo ty malé, tedy živnostníky a malá eseročka, jak myslíte, že by se rozhodl? Zlikviduje firmu svou, nebo všechny ostatní? Jde spíše o řečnickou otázku, poněvadž odpověď je jasná. Proto v politice na této pozici nemá co pohledávat člověk, který má takto zásadní střet zájmů, jelikož vždy bude primárně preferovat zájmy své, nad potřebami státu. A stát jsme MY.

.

Z hlediska základní ekonomiky a marketingu nedávají rozhodnutí vlády žádný smysl, budeme-li se bavit o tom, že cílem je záchrana fungování země. Pokud by ovšem někdo řekl, že cílem je likvidace určitého podnikatelského segmentu + pomoc těm největším hráčům, tak jdou rozhodnutí vlády správným směrem a mají logiku, což je děsivé.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...