
Konec jedné diskontní éry?
LUKÁŠ KOVANDA
Německé REWE zvažuje prodej sítě Penny, pro Česko by to byl největší maloobchodní třesk posledních desetiletí; hrozí zdražování potravin.
Tuzemskou maloobchodní scénou otřásá spekulace, která může v základech proměnit to, jak, kde a za kolik Češi nakupují své každodenní potraviny. Prestižní italský deník Corriere della Sera, který se dlouhodobě opírá o spolehlivé insider informace z milánských finančních kruhů, dnes přišel se zprávou, že německý kolos REWE Group vážně uvažuje o prodeji celé své mezinárodní sítě diskontů Penny Market. Zpráva sice vznikla na Apeninském poloostrově, kde jsou tamní investiční bankéři podle všeho pověřeni přípravou obří transakce, její epicentrum by však leželo mnohem severněji. Konkrétně v České republice. Pro tuzemský trh by totiž odchod značky Penny znamenal největší maloobchodní zemětřesení za posledních dvacet let, které by přímo zasáhlo miliony peněženek českých spotřebitelů.
Abychom pochopili širší kontext této zvažované megatransakce, musíme se podívat na strategické uvažování v kolínské centrále REWE. Segment potravinových diskontů v Evropě prochází zásadní kapitolou své dosavadní evoluce. Trhu nekompromisně vládne německá konkurence v podobě dravého dua Lidl a Kaufland ze skupiny Schwarz Gruppe. REWE se evidentně dostala do bodu, kdy si musí přiznat, že držet krok s tímto válcovacím strojem vyžaduje enormní kapitál s nejistým výsledkem. Strategie německé matky se proto zjevně obrací k pragmatickému byznysu. Prodá-li Penny jako celek, získá astronomický objem hotovosti, kterou může okamžitě nalít do rozvoje svých klasických supermarketů, tedy v českém případě do řetězce Billa. Supermarkety nabízejí vyšší marže, lepší prostor pro budování prémiových privátních značek a snazší cestu k digitalizaci, která je pro budoucnost maloobchodu klíčová.
Zásadní informací pro tuzemský kontext je, že v Miláně se nepeče žádný lokální výprodej italských prodejen, nýbrž globální transakce. Zpráva jasně mluví o prodeji celého řetězce Penny Market. A právě v tomto balíku mezinárodních poboček představuje Česká republika ten nejzářivější klenot. Zatímco na domácím německém trhu nebo v Itálii musí Penny svádět vyčerpávající bitvy o každý kousek tržního podílu, v Česku je situace diametrálně odlišná. Česká republika je pro Penny vůbec největším a nejziskovějším zahraničním trhem. S více než 430 prodejnami zde disponuje nejhustší maloobchodní sítí v zemi. Generuje stabilní miliardové zisky a má vybudovanou silnou pozici zejména v regionech a menších městech, kde lidé na diskontní nakupování slyší nejvíce. Pro jakéhokoli globálního kupce, například pro obří americké fondy soukromého kapitálu, by byla česká divize hlavním motorem a nejlákavější kořistí celé akvizice.
Co by však tento krok znamenal pro českou kotlinu v praxi? Vývoj by se odvíjel od tří základních scénářů, z nichž každý přináší pro českého zákazníka i ekonomiku zcela jiný výsledek.
Prvním scénářem je příchod čistě finančního investora, tedy soukromého kapitálového fondu. Tyto fondy nekupují firmy proto, aby měnily cedule na prodejnách. Chtějí funkční stroj na peníze. Pro běžného českého zákazníka by se v takovém případě nezměnilo téměř nic. Prodejny by dál fungovaly pod logem Penny, ale uvnitř by nastala manažerská revoluce orientovaná na brutální ořezávání nákladů, optimalizaci logistiky, masivní digitalizaci a přípravu firmy na další prodej s tučným ziskem v horizontu pěti až sedmi let.
Druhý scénář je pro český trh nejnebezpečnější a představuje ho situace, kdy by po síti Penny zatoužil některý ze stávajících velkých hráčů působících v České republice, například Albert, nebo dokonce Lidl či Kaufland. V tu chvíli by musel zasáhnout Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud by totiž došlo ke spojení jedničky v počtu prodejen s dalším dominantním hráčem, vznikl by monstrózní kolos, který by trh zcela ovládl. Antimonopolní úřad by takovou fúzi buď rovnou zablokoval, nebo by ji podmínil odprodejem desítek či stovek prodejen v regionech, aby nedošlo k dalšímu potlačení konkurenčního prostředí. Pokud by takový scénář prošel, pro českého spotřebitele by to znamenalo citelné oslabení přínosné konkurence a ve výsledku velmi pravděpodobně další tlak na růst cen potravin, které jsou už tak v Česku dlouhodobým politickým a společenským tématem.
Třetím a „divácky“ nejatraktivnějším scénářem je příchod zcela nového strategického hráče ze zahraničí. Pro řetězce, které na českém specifickém trhu dosud neoperují, představuje případný prodej Penny jedinečnou, jednou za generaci se opakující příležitost, jak do Česka vstoupit okamžitě ve velkém stylu a s obří tržní silou. Mohlo by jít o polský diskontní řetězec Biedronka, francouzský gigant Carrefour nebo německé Aldi. Příchod takového hráče by znamenal totální překreslení mapy českého maloobchodu. Nový majitel by přinesl zcela novou korporátní kulturu, odlišný koncept prodejen a hlavně masivní obměnu sortimentu.
Právě sortiment a vztahy s domácími dodavateli by v případě prodeje zažily zásadní otřes. Penny Market v České republice dlouhodobě staví svou marketingovou i obchodní identitu na těsném sepětí s českými zemědělci a potravináři. Privátní značky dnes tvoří bezmála polovinu celkových tržeb řetězce a velká část z nich pochází z domácí produkce. Pokud by Penny koupil nový zahraniční vlastník, například zmiňovaná polská Biedronka, lze očekávat, že by se do českých regálů začaly masivně valit levnější potraviny ze zahraničních distribučních center nového majitele. Pro české potravináře, kteří jsou již dnes pod obrovským tlakem, by to byla tvrdá rána, neboť by ztratili jednoho z největších odběratelů v zemi.
Zároveň by se rozpadla dosavadní nákupní aliance mezi řetězci Billa a Penny, které dosud pod křídly REWE vystupovaly vůči dodavatelům v mocenském bloku. Tento „rozchod“ by mohl paradoxně českým dodavatelům v jedné věci pomoci, neboť by místo jednoho obřího vyjednavače měli před sebou dva samostatné subjekty, což by mohlo mírně vylepšit jejich vyjednávací pozici. Na druhé straně, pro devět tisíc zaměstnanců (včetně brigádníků) českého Penny by prodej znamenal měsíce nejistoty. Ačkoli pokladní a skladníci na prodejnách by se o práci bát nemuseli, protože lidi v provozu potřebuje každý vlastník, na centrále firmy a v obřích logistických centrech, jako jsou Radonice, lokalizované poblíž Prahy, by se nepochybně propouštělo z důvodu duplicity funkcí a sjednocování řízení.
Příběh z italského Corriere della Sera je tak sice zatím ve fázi zvažování, ale pro Českou republiku už teď představuje varovný signál, že éra stabilního rozložení sil na našem nákupním trhu se možná nezadržitelně chýlí ke konci.
LUKASKOVANDA.CZ
- Nadčlověčí rakovina - 28.5.2026
- Klima: Vedro aneb přirozené a „nepřirozené“ klimatické podmínky - 28.5.2026
- Příspěvky na nástěnku smíření - 28.5.2026


(10 votes, average: 4,90 out of 5)
Po té slavné sametové revoluce šlo vše do hajzlu, nejprve co mělo hodnotu se prodavo pak pani politici rozdělili Československé na dva staty pak se do Česka nahrnulo prý investoři ze zahraničí tím pádem Česko přišlo úplně o vše ! Je zajímavé že Polsko si ubranilo jak obchody i zemědělskou půdu ! Česko je takové Turecké hospodářství, vše jsme měli ale dnes nemáme vůbec nic.
česko není turecké hospodářství, česko je zemí vlastních zkurvysy nů a tupých ovcí
A kde je ten rozdíl oproti Turecku? Tedy ne, že by mimo ČR a Turecko by na tom byli nějak extra lépe. A na druhé straně, ne vždy to šlo do háje tak jako dnes, i když lidé jsou pořád víceméně stejní (alespoň ta část, kterou ještě nenahradili přistěhovalci).
Stejnou šanci obchodní a finanční mělo Rusko – a na náštrh, řesto, že to tu znalo nevstoupilo. Proč asi?
Ale třeba to teď ti noví mocipáni zařídí. Orbánovi se to nepovedlo, Fico dvakrát rozumu nepobral tak co naši – by si mohla otevřít nějaký ruský obchod Bábuška pro své příznivce.
Plácáš hlouposti z neznalosti.
Rusové u nás svoji síť obchodů mají.
https://www.akcniceny.cz/magazin/rusky-diskont-mere-expanduje-v-cesku-kde-ho-najdete-a-jake-problemy-aktualne-resi/
Plácáš hlouposti z neznalosti.
Rusové u nás svoji síť obchodů MERE mají.
www.akcniceny.cz/magazin/rusky-diskont-mere-expanduje-v-cesku-kde-ho-najdete-a-jake-problemy-aktualne-resi/
Plácáš hlouposti z neznalosti, a vůbec se neorientuješ v našem trhu.
Rusové u nás svoji síť obchodů mají, a jmenují se MERE.
www.akcniceny.cz/magazin/rusky-diskont-mere-expanduje-v-cesku-kde-ho-najdete-a-jake-problemy-aktualne-resi/
O nás bez nás. Kdo nemá kapitál a prachy, za toho rozhodují ostatní. A čím větší jsou nerovnosti, tím více málo lidí rozhoduje o většině. Tomu se říká totalita. Otázkou jen je, jak dlouho lidé dlouho lidé budou věřit tomu, že když je ekonomika k něčemu donutí, tak je to jejich svobodné rozhodnutí. Nemáte na bydlení? Můžete se přece svobodně rozhodnout bydlet pod mostem. Nemůžete sehnat slušnou práci? Máte svobodu tvrdě makat za minimální mzdu. Zdají se vám věci drané? Nekupujte je. V dnešní době přece můžete svobodně cokoliv… Někteří lidé plýtvají a nechtějí pracovat, a proto musí být špatné podmínky pro co nejvíce lidí (hlavně pro ty, co pracují). Lidé musí věřit, že jinak to nejde. Žijeme přece v tom nejlepším možném systému…
Wow, zas výkřik úplně mimo realitu, jo, aha, Kovanda.
Současný systém řetězců funguje přesně tak, jak čeští zákazníci chtějí. Kdyby chtěli nakupovat kvalitní potraviny a chtěli, abychom tu neměli megařetězce, tak by nakupovali v malých českých koloniálech – hm, že nejsou? Proč asi? Protože v nich nikdo nakupovat nechtěl a tak vesměs pokrachovaly! Hlasování peněženkou má mnohem větší efekt než to volební…
Vítr v peněženkách je otázkou, Penny přece z trhu nezmizí a jen se nějak přemění. Současný model odpovídá zbytku: oddělení ovoce zelenina smrdí hnilobou na celou prodejnu, v půlce regálů je nepoživatelnej sajrajt za drobáky, kterej by ale byl drahej i zadarmo. Valný rozdíl, ani cenový, nevidím, na to je potřeba zajet za hranice, třeba v Polsku je drtivá většina věcí zhruba za 2/3 ceny a to se prodejem Penny nijak nezmění – takže lidé, kteří na nakupování v čechách nemají, nebo se ho nechtějí účastnit mají už dávno jiné kanály.
Co horšího se může stát, než že se lidé spolu domluví a budou tam jezdit na střídačku třeba i ze vzdálenějších částí republiky?
Vy si vážně myslíte, že lidé chtějí nekvalitní a drahé potraviny? Nemusíte se hned ohánět malými koloniály. Ano, malé podnikání je nákladné a tak ti velcí převálcují malé. Tak to v konkurenci je. V jiných státech ale fungují supermarkety (a často tytéž řetězce jak o u nás), a dokážou být levnější a mít vyšší kvalitu. Možná je skutečně jedno, že když lidi bude odírat někdo jiný. Ale tvrzení že systém řetězců funguje tak jak lidé chtějí je totální nesmysl. A chyba je především v tom, že regulace jinde jsou lepší. Volný trh funguje dobře chvíli, a pak začne lidi oškubávat. Ano, mnoho regulací je chybných, ale to není důvod rušit všechny.
– – –
„Co horšího se může stát, než že se lidé spolu domluví a budou tam jezdit na střídačku třeba i ze vzdálenějších částí republiky?“ – – – Tak už to, že lidi mají jezdit na nákupy kdoví kam není žádné terno. Navíc pro dost lidí je taková domluva problematická (i když jinak mohou být inteligentní). To vaše zlehčování je hloupost. Také by jste rovnou mohl říct, že přinejhorším lidé budou makat o nějakých pár hodin denně více. Jenže kousek ke kousku, a lidi se prostě naštvou. Jistě, jen tohle navíc nic není, jen tamto také nic není. Lidi mají držet hubu a přizpůsobit se a pokud možno se radovat a hlásat, jak jsou šťastní a spokojení. Kdo není šťastný a spokojený je nekonstruktivní blb a kolaborant a za vše si může sám. To už zde bylo mnohokrát.
Kraťas má pravdu, ale tupá ojroovce jako von to nikdy nepochopí.
Podle ojroovčího chování i volebních preferencí tupé ukrotschechischen ojroovce skutečně chtějí podřadné zboží a digitální otroctví. Jiné vysvětlení není, leda nejaké konspirativní ovlivnění jejich mozků neznámou technologií, nebo tak něco.
Volební preference? A která je ta strana, která vše zařídí správně a kterou volí ti, kteří ovce nejsou? Mě se spíš zdá, že ti co si myslí že ovce nejsou jsou jen ovce z jiného stáda. Ano, lidé mají sklon následovat myšlenky, které jsou ve společnosti nebo jejich sociální skupině běžné. Ale obviňováním lidí nevyřešíte nic. Lidi nezměníte. Přesto ale je ale možné měnit například zákony a fungování společnosti. Takže je efektivnější kritizovat zákony a fungování společnosti než lidi. Pokud řeknete je potřeba takový a takový zákon nebo ten a ten zákon je třeba změnit, jde něco dělat. Pokud řeknete, že lidé jsou ovce, nemůžete dělat nic. Můžete si jen libovat, jak jste lepší než ostatní když víte, že ti ostatní jsou ovce. Ale nikomu a ničemu to nepomůže.
jdi už s tou AI do p r d e l e
Když něčemu nerozumíte a nejsou v tom nadávky, tak to neznamená, že to psala AI. Tohle nemá s AI nic společného. A i kdyby mělo, nic by to nezměnilo na tom, že je to pravda.
Kolik zákonů už von změnil?
ab
bohužel to je demokracie, pět chytrejch deset blbců nepřetlačí.
Je to tak. Vás debilů je vždycky víc.
Zapomněl jsi kolonyji, debile.
Musí to být vážně peklo být nejchytřejší, nejkrásnější, nejúžasnější a nejsqělejší ze všech.
Tak to můžete být v klidu. Nejchytřejší tedy rozhodně nejste.
Ty druhej debile
taky ne.
A zase jsem až druhej po vás. Chm chm…
A svoje tykání si laskavě strčte do prdele, nevychovaný primitive!!
Kovanda předvádí jen rádobyexpertní kecy jako obvykle.
O skutečných záměrech konkrétních kapitalistů ví prd.
Většina ekonomů by v praxi neukočírovala ani trafiku.
A vy o skutečných záměrech kapitalistů víte? Poučte nás! Navíc ve článku nejsou důležité ani tak záměry jako spíše dopady. Záměry se týkají zisku jednoho člověka nebo malé skupiny, dopady se týkají mnoha lidí. Nechci se Kovandy zastávat, v tom článku jsou chyby, ale jinde než je kritizujete vy. A pokud jde o kritiku ekonomů obecně, pak možná potřebujeme, aby nějaký kapitalista z praxe vytvořil tu správnou ekonomickou teorii. Pokud se o to ale někdo z nich pokusil, tak přišel s ještě větším blábolením než Kovanda, které obvykle převzal od ekonomů z počátku dvacátého století a považuje je za řešení všeho. Ono je snadné kritizovat. Ale vytvořit teorii nebo cokoliv jiného už tak snadné není. A Kovanda je v prvé řadě zaměstnanec, který propaguje názory, které svědčí podnikání jeho zaměstnavatele. Má pravdu jen v těch případech, kdy se to shoduje se zájmy kapitálu, pro který pracuje. To je dnes přece normální. Kdyby ty zájmy nehájil dobře, propustili by ho. Takže je evidentní, že něco umí. Na svůj ne zrovna malý plat si určitě vydělá. Proč kritizovat někoho, kdo dělá to, co od něj systém vyžaduje a za co ho odměňuje? Navrhněte změnu sytému tak, aby odměňoval lidi za to, co je podle vás doopravdy užitečné. Chtít aby lidi dělali to, co je podle vás dobré i když z toho nic nebudu mít, to většinou nefunguje.
opakuji, jdi už s tou AI do p r d e l e
A já opět opakuji že to není z AI. Pokud nemáte argumenty, tak jen tvrdit „to je od AI, běž do…“ je jen ukázka vaší inteligence, která zjevně moc vysoká není.
Zbytečná debata, prdněte na, je to blb a primitiv.
Umí jen flusat a nadávat. Jako mnoho dalších „diskutérů“, co si tady vylévají své kýbly frustrace ze svých prázdných a zbytečných životů..
Doplň NAŠICH EKONOMŮ.
Ale teď, třeba takový Mirek Ševčík, nebo návrat k cestovce Tomi Okamura, Sterzik – potraviny, sport svěřit Tvrdíkovi, Dluženu Aleku do financí, půjčka není dluh, odborníků máme dost. Ale na hovno:
Prosím pěkně, na co je hloupý grafoman Sterzik odborník? Na prázdné žvanění?? Nebo snad na zabíjačky?? Pak by mohl být ministrem zabíjaček.
Nevím jak trafiku, ale když se díváte na to, jaké podniky řídil blbec Trump (a mnozí další), tak minimálně řídit velkou firmu může v podstatě každý blbec. A myslím že tu trafiku by se taky naučil kde kdo. U podnikání je spíše problém v tom, že k tomu musí být příležitost a je to riskantní – uspět pak lze často bez ohledu na inteligenci. Někomu to vyjde, jinému ne. O tom je to riziko. A je to riziko moc velké na to, aby do toho šlo dostatek lidí, tak prostě trh zkolabuje a může k tomu vyzývat lidi jak chce.
každou firmu může řídit blbec , toho jsme v protektorátu zhusta svědky, ve zdravém prostředí firma „řízená“ blbcem svižně zaniká, v toxické prostředí dotací a klientelismu státních parazitů je tomu obráceně – čím větší blbec a zloděj tím větší PíáR a tím větší pseudoúspěch na účet státu resp. daňových otroků – mame zde opět příklad: “ budu řídit stát jako firmu“ , a ovce to sežraly a tak to zde máme opět protože před 5 lety to mělo velký úspěch , ovce milují dluhy na svůj účet
Pokud je firma kapitálově silná nebo využívá nějaké přirozené výhody, může ji řídit blbec i v běžném prostředí. Ano, v utopické verzi konkurence by firma řízená blbcem být zničena měla. Ale v praxi to platí jen v některých oborech kde je vysoká konkurence. Blbci mohou často řídit firmy i bez dotací a takových případu opravdu najdete spoustu (viz výše uvedený Trump). Chce to méně ideologie a více se dívat kolem sebe. To vaše zdravé prostředí může existovat jen nějakou chvíli ve speciálních podmínkách, ale velmi často samo sebe zničí. A i bez dodací i klientelismu, i když klientelismus to zhorší a v tom přirozeném prostředí se nutně sám vyvine. Dotace můžou za dost problémů, ale rozhodně nejsou v této věci problém jediným a ani ne hlavní. Pokud někteří mají hodně peněz, zajistí si pomocí úplatků dotace. I to ale ke kapitalismu patří. Váš ideální systém počítá s ideálními lidmi. Proto je to jen utopie, která nikdy nic nevyřeší.
To je právě ten nejzažitější omyl, že ekonomika je složitá věda. Jednak to není věda a pak se složitou jen dělá aby se v tom umělém bordelu uživilo co nejvíce lemplů, nebo zločinců.
Bankovní sektor je toho učebnicovým příkladem.
Zapomněl jsi na kolonyji ukrotschechia a na ojroovce, debile!!
Zapomněl jsi na kolonyji ukrotschechia a na ojroovce, debile!!
Vždy se nějaká sama ozve.
Jojo, debilové Mikelo, Balík, Vlastenec a další tady hýkají furt.
Mě pořád udivuje to přesvědčení lidí že kupující mohou něco ovlivnit tím že nebudou nakupovat.
A to jako mám žít na kořínkách ? Když není alternativa ?
Prý že si mohu koupit lokální potraviny, nebo mi správný kapitalista napíše ať vezmu kapitál (odkud ?) a založím vlastní obchody (v tlaku konkurence to zní stejně jako pohádka o beránkovi co mezi vlky přišel). Stejně jako když debil Prouza tvrdí že češi chtějí B potraviny z německa protože je kupují.
Svoboda možností neznamená svobodu realizace.
Dnešní oligarchie dovolí jenom to co je neohrožuje.
A když se bavíme o celých národech – němci přece nemuseli poslouchat Hitlera. Jeden už na tom musí být hodně špatně aby byl schopen obětovat sebe sama – to už raději obětuje jiné.
Ale co to vykládám – zdejší vševědi jsou jistě geniové v oblasti psychologie a vysoké školy života.
Imámové také káží že správný muslim nastoupí cestu džihádu a když se obětuje že ho v nebi čeká 72 panen. A přitom oni sami tuto cestu nenastoupí že ?
jsi imbecil , takže pro zdejší idioty filosof
Kovanda nikdy nebyl v obchodě, jinak musí vědět, že Penny je diskontní tak akorát na plakátě , jinak všude mají stejné ceny , a ty čechiše podnikavci prodávají chemická španělská rajčata úplně nejdráž ,
tady je to už jen samej AI píčus ze sekretariátu politických ziskovek