14.12.2023
Kategorie: Ekonomika

Německo v hluboké krizi

Sdílejte článek:

MÁRIA FUCHS

Německý Spolkový ústavní soud rozhodl, že plán německé vlády převést finanční prostředky původně určené na boj proti „pandemii“ do fondu pro klima a zelenou transformaci ekonomiky je protiústavní. Jedná se o asi 60 miliard eur…

Německá spolková vláda se zmítá v jednom problému za druhým. Selhala v energetické krizi, když odstavila funkční německé jaderné elektrárny, čímž zvýšila energetickou závislost Německa na dodávkách energií ze zahraničí. V dubnu byly odstaveny poslední dvě německé jaderné elektrárny a provozovatel jedné z nich, Isar 2, v říjnu oznámil, že kvůli politickému odporu definitivně končí s provozem reaktoru, přestože mnozí představitelé hospodářství, opozice i veřejnosti očekávali, že spolková vláda situaci přehodnotí a výjimku přece jen udělí.

Nespokojení Němci

Dalším vládním projektem v duchu zelené ideologie byl nový zákon o vytápění. Ministerstvo hospodářství, vedené autorem dětských pohádkových knížek Robertem Habeckem ze Strany zelených, zákon prosadilo navzdory obrovské kritice veřejnosti. Ve jménu snížení emisí CO2 nutí nový zelený zákon Němce přejít od fosilních zdrojů tepla k ekologickým. Takže už žádné vytápění na plyn… Ačkoli se tento cíl může mnohým zdát ušlechtilý, nebude zadarmo a promítne se do nových nájmů a cen nemovitostí.

Od léta se do Německa valí další vlna uprchlíků, a i zde vláda zcela selhává. Úřad pro migraci a uprchlíky BAMF přiznává, že nestíhá ani registraci nových uprchlíků, a oficiální čísla tak neodrážejí realitu. Šéf úřadu Hans-Eckhard Sommer v dopise adresovaném ministryni vnitra Nancy Faeserové (SPD) varoval před „mimořádně kritickou situací“. „Zdroje a pracovní místa, které má úřad k dispozici, v žádném případě nestačí.“ Německá vláda tedy ani neví, kolik nových uprchlíků do Německa v posledních měsících přišlo.

Nespokojenost veřejnosti s prací spolkové vlády se odráží i v průzkumech veřejného mínění. Podle průzkumu veřejnoprávní televize ARD si 41 % Němců přeje za současné situace předčasné volby. Pouze 32 % dotázaných je pro setrvání SPD, Zelených a FDP v trojkoalici. 16 % by si přálo změnu na koalici SPD a CDU.

Neústavní rozpočet aneb 60 miliard do zásoby

Aby toho nebylo málo, dostala vláda pořádnou facku od Spolkového ústavního soudu. Ústavní soud smetl ze stolu klíčovou část rozpočtu na rok 2024 a prohlásil ji za protiústavní. V rozpočtu tak vznikla díra ve výši 60 miliard eur. Důvodem je skutečnost, že v Německu existuje tzv. dluhová brzda. V „koronavirových letech“ 2020 a 2021 se Bundestag rozhodl udělit výjimku z dluhové brzdy na boj s následky pandemie (s odůvodněním, že se jedná o „přírodní katastrofu“). Z takto získaných prostředků se nakonec podařilo získat 60 miliard eur. Německý ministr hospodářství proto přišel s geniálním nápadem využít tyto peníze na ekologickou transformaci německého hospodářství a nalít je do Fondu pro klima a transformaci (KTF). Proti tomu podala poslanecká skupina CDU stížnost k Ústavnímu soudu – podle opoziční strany byla výjimka z dluhové brzdy určena výhradně pro pandemii. K překvapení mnohých CDU se svou stížností uspěla.

Rozpočet pro CTF předpokládal do roku 2027 celkem 211,8 miliardy eur. Dotace měly jít do energeticky náročných odvětví, která měla přejít na vodík (výstavba vodíkové sítě v délce téměř 10 000 km za 19,8 mld. eur), do elektromobility nebo na podporu továren na výrobu čipů. Tyto velkolepé plány by nyní měly být smeteny ze stolu.

Nulová sebereflexe

Pozoruhodná byla reakce ministra Habecka na rozhodnutí ústavního soudu v rozhovoru pro veřejnoprávní Deutschlandfunk. Habeck vyslovil obavy o pracovní místa a prorokoval zvýšení cen energií a temnou budoucnost pro německý průmysl. Má ovšem jasno ve viníkovi – je ním CDU, která žalobu k ústavnímu soudu podala. Přitom mnoho expertů před jeho rozpočtovým „trikem“ varovalo. Podle Habecka se opozice může radovat z toho, že ji soud dal za pravdu, „ale jak je možné se radovat z obav, ba přímo z paniky, která teď nastala ve firmách, to je pro mě nepochopitelné.“ „To je přímo cynické.“…“CDU podala žalobu proto, aby lidé v Německu platili vyšší ceny. Díky moc, pane Merz.“

Autorka je politoložka, s rodinou žije v Berlíně.

Konzervativní noviny

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)