25.5.2020
Kategorie: Historie

Komunistická nostalgie

Sdílejte článek:

PETR ZÁVLADSKÝ

ZAVLADSKYTo zaostávání nebylo v hlavách lidí, ale spočívalo v idiotském systému řízení. Jenže po těch promarněných čtyřiceti letech musíme říct nikoliv to, že nám technologicky západ ujel a díváme se na jeho brzdová světla. Ta situace je daleko tragičtější. Ten režim nás postavil na úplně jinou kolej, nejspíše zcela slepou.

Komunismus, ale stejně tak všechny kolektivistické ideologie, se chovají stejně fundamentalisticky a militantně, jako např. islám. Dogmatická víra, která je nucena všechno a všechny ve svém dosahu porobit a podřídit, protože ti nepodřízení a nezlomení ji ohrožují v její podstatě.

Například: „Zrušili jste cukrovary, ukradli a rozbourali a teď žereme jejich cukr.“
Říkám: „Ale máme nejvyšší výrobu cukru v historii, stačí si to zadat do Google, máš počítač.“
A co myslíte? „Nic zadávat nebudu, všichni lžete, všechno jste rozkradli“ atd., atd. Jako by je to bolelo, jako by se báli pravdy.

Člověk se musí ptát, jak je možné, že ti soudruzi, kteří točili kormidly, tak strašně nenáviděli ten lid, do jehož čela se vnutili. Jakoby postiženi nějakou formou sadistické úchylky, která jim působila rozkoš z týrání. Stejná primitivní sadistická hovada, která se jako první etablovala v StB.

Ta jejich plačtivá touha si vyrábět všechno sami (blbě a draze) nakonec vedla k tomu, že ten koncentrák museli obehnat ostnatým drátem a samopalníky, aby jim z něj normální lidé neutekli. Stejně, jako dnes činí Severní Korea. Byli, jsou a budou stejní, protože je stále žene stejný čert.

Veškerá prosperita skončila okamžikem zavedení centrálního řízení, kdy už si nemohl každý vyrábět, co chtěl. Jinak řečeno, byla postavena byrokratická bariéra mezi zákazníka a výrobce. Výrobce ztratil možnost testovat novými výrobky zákaznické potřeby a pozbyl i zpětné vazby selekce a preferencí zákazníků. Zároveň s odstraněním konkurence a monopolizací tak byly odstraněny receptory tržního hospodářství.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...