19.6.2020
Kategorie: Společnost

Když se dozvíte, že ČT je nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější …

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝ… spadne Vám asi brada. Veřejné výzkumy občas odhalují věci, které jsme netušili. Někdy jsou to preference politických stran, jindy se zkoumá něco jiného. Například obliba migrantů, Evropské unie, existují spotřebitelské průzkumy. Snad každému již zadrnčel telefon a na druhé straně pomyslného drátu zazněl dotaz. Měl byste chvilku času, chtěla bych Vám položit pár otázek? Ale místo dotazu na to, jak se máte, co Vám schází a kam Vám příslušný obnos mohou doručit, se příjemný hlas začne vyptávat na něco, k čemu buď nemáte vztah, nechce se Vám tím zabývat, případně byste radši odpovídali na úplně jiné otázky.

Často se k nám dostávají různé výsledky jednotlivých agentur. U politických stran je podstatná ta politika. Někdo si ten výzkum zadá, vyberou se respondenti a často podle toho vypadá i konečné resumé. Tu někdo zapadne, jindy jiný povyskočí. Samozřejmě to nesmí být úplně okaté, bylo by divné, kdyby se ANO z cca 30ti % dostalo za Top09 s jejími 3mi %. To je nereálné, protože to by se Babiš musel dostat do tepláků a v Top09 by bylo nutné, aby se kníže Schwarzenberg probudil, Kalousek prozřel a odešel do důchodu, Pekarová-Adamová se potkala s rozumem a Pospíšil by vrátil stranickou knížku. Ostatní členové, jako třeba Niedermayer, by poté mohli veřejně prohlásit, že se mýlili a svou nespornou inteligenci by přešaltovali na vlnu SPD. Tak přesně to se nestane, takže průzkum veřejného mínění zadaný Anem přisoudí 33% Babišovi a 3% Topce, v případně zadání Pekarovou to bude tak, že ANO bude mít 27% a Topka přeleze 5ti % hranici. Haleluja, pravda bude uprostřed. I to je smutné, ale těch respondentů není tolik, aby se ukázal jiný výsledek.

Něco jiného je, když si někdo zadá výzkum, který ho má obhájit. Červnový průzkum agentur Median a STEM/MARK na objednávku ČT oslovil na 2000 respondentů s dotazem, jak by měla být financována Česká televize a jakou má tato instituce důvěru. Zcela nečekaně dle výsledků určených odpověďmi dotazovaných věří společnosti sídlící na Kavčích horách ¾ občanů a tito zároveň touží po tom, aby mohli svou oblíbenou stanici nadále spolufinancovat odvodem koncesionářských poplatků. O něco málo hůře skončil ČRo, nicméně ne o tolik, kolik by člověk čekal.

Česká televize by údajně při jiném financování přišla o svou apolitičnost. Je tedy na místě otázka, kterou má na mysli. Firma se nachází na Kavčích horách. Už to je podezřelé, protože uvedená lokalita má k horám svou polohou skutečně daleko. Cca asi tak 800 metrů na výšku. K apolitičnosti má však ještě mnohem dále, to se počítá na světelné roky, a ne na metry. Zkreslená zpravodajství a diskusní pořady smrdí na dálku zadáním a manipulací. Vynechme samozřejmě zprávy o povodních či podobných událostech. Tvrdit, že voda teče do kopce by bylo příliš průhledné, takže tyto informace se většinou zakládají na pravdě. Podobné to je i u sportu, výsledek po skončení zápasu či mítinku prostě otočit nelze, jde pouze o něm nehovořit. Ovšem v politice to jde a speciálně Česká televize se v tom skutečně vyzná a má na to najaté vynikající profesionály.

Vzhledem k významu ČT a jej historii tušíme, že jí prošly stovky ideologicky zpracovaných redaktorů a moderátorů. Za komunistů to byli oni, kdo nás seznamovali se zdravicemi ze sjezdů KSČ a KSSS, přinášeli dílčí výsledky pětiletek plněných s ročním předstihem na 105%, poukazovali na zvěrstva odporných imperialistů a pronášeli poselství sovětského lidu a spřátelených národů. Proč bychom si měli myslet, že se po roku 1989 něco změní? Pouze se přejmenovali ikony a místo elitních komunistů se na obrazovkách objevili upracované tváře bývalých disidentů těžce pracujících na….rozkrádání toho, co po komunistech zbylo. Ovšem s oslavnými ódami. Do čela se postavila legenda v podobě ehm Václava Havla a jelo se dál ve starém módu, pouze s jiným směrem. Tedy to jsme si mysleli, protože se zdá, že se opět diktatuře podobné socialismu nevyhneme. Neúspěchy se zamlčovaly, intriky prováděly nadále, kdo měl vliv a platil, byl vynášen do nebes. Postupně se vytvářela moderátorská esa, z nichž některá časem zmizela, jiná mají svatozář. Moravec a Fridrichová jdou pouhou špičkou ledovce.

Českou televizi opět ovládnula ideologie. Rudou komunistickou vystřídala ještě agresivnější modrožlutá eurounijní. Naše národní stanice kolaboruje se zahraničními a mezinárodními institucemi, jde proto vlastním občanům, kteří navíc svými penězi udržují hladového molocha při životě. Manipuluje s vědomím národa a používají se ty nejstarší a nejosvědčenější praktiky, za které by se občas styděli i předchůdci dnešních tváří tohoto ústavu. Takový Miloš Frýba by se divil, co vše mohou moderátoři dnes vypustit z úst. Takže se vyzdvihují velmi pofidérní úspěchy, zamlčují se či se přeměňují fakta, vytváří chiméry a potlačují kritici. Diskusí se účastní pečlivě vybraní respondenti, nevhodní se na obrazovku nedostanou, a pokud ano, tak jen jednou a naposled. Nesprávný názor odporující ideám vedení a sponzorů je nepřípustný. A vlastně postaven do role, že neexistuje.

Tento přístup způsobil skutečnost, kterou je neochota mnohých vůbec televizi pustit. A z toho vyplývá, že lidé nejsou ochotni platit koncesionářské poplatky a činí tak většinou jen proto, že hrozí vysoké sankce. Lze jen těžko uvěřit výsledku průzkumu, který tvrdí, že občané této země touží po tom financovat Českou televizi touto formou, jsou ochotni nechat si odvod navýšit, a ještě u toho důvěřovat prolhanému vysílání. Pokud by šlo o dobrovolnou činnost, lze předpokládat, že by 95% Čechů a Moravanů okamžitě dotování České televize ukončilo. Vzhledem k tomu, že ČRo dopadnul jen o něco méně hůře, přičemž ho poslouchá snad ještě méně lidí, než se dívá na ČT, musíme pochybovat o správnosti výsledků tohoto průzkumu veřejného mínění, které Česká televize zveřejnila. Spíše to vnímáme jako další manipulativní zprávu, jejímž úkolem je připravit nás na zvyšování televizních a rozhlasových koncesionářských poplatků. S tím rozhodně nesouhlasíme. Klíště přilepené na státním rozpočtu a dokrmované občany je totiž infikované a smrtelně nebezpečné. Proti tomu, co za nemoci roznáší to skutečné, je Česká televize mnohonásobně nebezpečnější.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...