25.3.2021
Kategorie: Politika

Kdo zvedne ze dna českou pravici?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonBývalý prezident Václav Klaus vyzval k vytvoření nové strany před podzimními volbami do poslanecké sněmovny. Krátce nato oznámil jeho syn rezignaci na post předsedy Trikolóry.

Česká pravice tápe v bažinách nízkých volebních preferencí. Uvědomme si prosím, že dnešní koalice SPOLU z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dokázala vo volbách v roce 2010 získat přes čtyřicet procent hlasů!

Politická strana Volby 2010 % Preference KANTAR únor 2021
ODS 20,22 9,5
TOP 09 16,70 5,5
KDU-ČSL 4,39 4,5
Celkem 41,31 19,5

V roce 2010 vypadli lidovci z poslanecké sněmovny, letos to mají nahnuté taky, TOP 09 samotná je také nad propastí, a tak není divu, že obě malé strany rády vstoupily do koalice s ODS, což jim zaručuje politické přežití na další čtyři roky. Nicméně, fakta jsou neúprosná. Volební potenciál stran, které se hlásí k pravici je nízký a klesl za uplynulých víc než 10 let na polovinu.

Vznik Trikolóry byl vyústěním potlačování názorů Václava Klause juniora, který byl obviněn z „nespolupráce“ a označen černou ovcí ODS. To jiná, skutečná černá ovce ODS, přisprostlý starosta Prahy-Řeporyjí Pavel Novotný byl trpěn a teprve jeho eliminace z kandidátky pro podzimní volby vedla k tomu, že oznámil odchod z ODS.

Vzhledem k dominantnímu postavení hnutí ANO bylo zřejmé, že se opoziční politické strany pokusí o spolupráci včetně možnosti vytvořit volební koalici. Celosvětová pandemie a její průběh v Česku však dokázal výrazně otřást postavením ANO a pokud by toto oslabení pokračovalo i dále (což je vzhledem k trvající uzávěře Česka a pomalosti očkování v EU velmi pravděpodobné), volební koalice ztrácejí na významu. Samotná Česká pirátská strana už v preferencích dotáhla a přeskočila hnutí ANO. Nicméně, koalice pirátů a STAN by se mohla stát novým hegemonem české politiky. Koalice SPOLU zřejmě také vydrží přinejmenším do voleb, její volební vítězství je však zřejmě v říši snů.

Klaus junior ale s Trikolórou zatím příliš neuspěl. Trvale se pohybuje v pásmu kolem 3 % volebních preferencí a naděje Trikolóry na vstup do poslanecké sněmovny je mizivá. Nyní oznámil, že se cítí „bez energie“ a rezignoval na předsedu hnutí. Učinil tak krátce poté, co jeho otec vyzval k tomu, aby se i další politické strany před volbami spojily a jmenoval zejména SPD Tomio Okamury. Podle médií ale právě v otázce možné spolupráce Trikolóry a SPD se otec a syn Klausovi nepohodli a junior nechce o předvolebním spojení s SPD vůbec slyšet. Z pohledu příčiny a následku se zdá, že rezignace Klause juniora může být reakcí na jeho odpor ke spolupráci s Okamurou. Klaus starší ve své výzvě dokonce připustil, že by byl ochoten se do české politiky vrátit.

Česká pravice je tak v nelichotivém postavení volebního outsidera. ODS sázkou na koalici s TOP 09 a lidovci může dosáhnout na výsledek srovnatelný s výsledkem voleb 2017. Strany v koalici již oznámily, že vytvoří své vlastní poslanecké kluby a vypadá to tedy tak, že o účasti v možné budoucí vládě už budou vyjednávat samostatně. Koalice SPOLU tedy žádné vítězství pravice nezajistí, zajišťuje jenom přežití lidovců a topky ve sněmovně, odkud by zřejmě jako samostatně kandidující strany vypadly.

Česká pravice nemá lídra. Není jím Petr Fiala, není jím Klaus junior a Markéta Pekarová Adamová mi připadá jako agitátorka, ne předsedkyně pravicově liberální strany. Návrat exprezidenta Klause by mohl pomoci jeho straně či koalici proklouznout do sněmovny, ale výraznému volebnímu úspěchu by potřebovala jeho strana víc než figuru bývalého prezidenta. Část pravicových voličů starších ročníků, kteří byli v produktivním věku v letech 1990-2010 a pamatují slavnější éru ODS, by ale mohl oslovit.

Krize pravice pokračuje a zdá se, že ani v případné vládě bez hnutí ANO po volbách letošního podzimu nebude hrát ODS významnou roli. Jednoduše- k vítězství ve volbách potřebuje i pravice opravdového lídra a toho se jí zatím nedostává.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...