10.5.2021
Kategorie: Společnost

Kauza Vrbětice ukázala absolutně nedostatečné zabezpečení objektu

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

O Vrběticích toho již bylo napsáno mnoho a běžnému smrtelníkovi z toho musí jít hlava kolem. Informace padají zleva i zprava a kromě médií se do této ,,palby” zapojují i sociální sítě. Asi každý si již našel svou stranu, které věří.


Já jsem si názor udělal a podrobněji jsem popsal v předešlém komentáři. Věřím, že čin spáchali agenti GRU a jejich cílem byla likvidace uskladněné munice, která byla pravděpodobně určena pro Ukrajinu. Co mě na této kauze zaujalo víc je ten fakt, jak se jim podařilo do objektu dostat a umístit tam nástražný výbušný systém (NVS). Je to ta součást kauzy, o které se příliš nemluví. Buď z důvodu vyšetřování, nebo z nedostatku informací. Zajímá mě to hlavně z bezpečnostního hlediska, protože to ukazuje na zjevnou nedostatečnost zabezpečení tak důležitého objektu, kterým muniční sklad bezesporu je.

[ad#article_et21]

O tom, jak se agenti GRU dostali do prostoru muničních skladů, existují dvě neoficiální verze. Podle jedné prolezli dírou v plotě, podle druhé dokonce „na hulváta“ projeli hlavní branou, aniž by je kdokoliv kontroloval. Fajn, jste v prostoru, ale co dál? Musíte mít informace, o který konkrétní sklad se jedná. Vzhledem k tomu, že se jedná o bývalý vojenský muničák, tak podobných budov je tam víc, a podle oka na první dobrou nepoznáte, kam máte jít. A možnost, že budete chodit po muničáku a vyptávat se, které objekty patří firmě Imex Group, je nepravděpodobná, i když…… Jste u skladu a musíte se dostat dovnitř. Ty sklady byly elektronicky zabezpečeny, otázkou je ovšem jak.

Petr Novotný, ředitel Vojenského technického ústavu, který tehdy areál provozoval, tvrdil, že areál hlídaný byl. „Bylo tam oplocení, ostraha, všechny věci, které tehdejší zákony vyžadovaly.“ Sklad byl střežen elektronicky a byl pod kamerami, kam byly kamery svedeny nevím, ale předpokádám, že do „dispečinku“ – budky u vjezdu. Pokud chcete elektronické zabezpečení překonat, musíte mít informace, kde se jaký prvek zabezpečení nachází a musíte být velmi schopní, a i tak vám to zabere nějaký čas. Každopádně pro přípravu akce tohoto typu jsou důležité informace, které z veřejných zdrojů získáte těžko. A nebo zvolíte jinou cestu a získáte někohu zevnitř. Najdete někoho, kdo má informace a eventuálně je vám schopen i fyzicky pomoci. Vypne EZS, označí objekt atd.

Nechci spekulovat, která verze je více pravděpodobná. Možná to bylo úplně jinak. Faktem, ale je že kauza ve Vrběticích jasně ukázala na absolutně nedostačné zabezpečení takto významných objektů. Ať se jednalo o selhání fyzické a elektornické ostrahy, nebo o selhání kontrolních mechanismů, výsledek je ten, že došlo k výbuchu, ztrátám na životech a obrovským materiálním škodám. V ozbrojených sborech jsem odsloužil dost let a viděl jsem, jak jsou zabezpečeny muniční sklady, jaký mají režim, jak jsou nastaveny kontrolní mechanizmy. Je děsivé, že pro civilní sektor neplatí stejná pravidla, a to nerozebírám ten fakt, že na našem území jsou uskladněny zásoby munice zahraniční firmy a my ani nevíme pro koho jsou určeny, a kdo je cílový odběratel.

Pokud se takto nekontrolovaně a nezabezpečeně uskladňuje munice na našem území, reálně se vystavujeme mnohem většímu riziku. Není žádným tajemství, že na území Evropy operují různé extrémistické teroristické skupiny. V případě, že by tato skupina získala informace o podobné „samoobsluze s municí“ a podařilo se jí tyto zbraně odcizit, asi každý si dovede představit, co by mohlo následovat.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 2,78 out of 5)
Loading...