25.9.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Kauza dolu a elektrárny Turów

Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

Kauza dolu a elektrárny Turów, rozehraná na ze strany Babišistánu, neustále plní palcové titulky polských medií. Třeba podat informace, které v ČR mainstreamová media nepodají a která, pokud nějaké přece jen zveřejní, nejednou obsah faktů zkreslují, ačkoliv se jedná především o závažná rozhodnutí polské vlády. V překladu podávám ta dnešní, zvláštního komentáře k nim ani není třeba. Z dalších zpráv dodávám, že na 22. října odbory Solidarita organizují hromadný zájezd za účelem protestní demonstrace před Soudem EU do Lucemburku – a to i v případě, pokud budou pokračovat polsko-česká jednání. Rozehrání této kauzy z české strany nezůstává bez odezvy ani u polské veřejnosti, u níž těžce poškodilo vnímání Čechů. Slyšet je výkřiky „bojkotuje škodovky, nekupujte české pivo…atd.

Saryusz-Wolski poslal v kauze Turowa interpelaci Evropské Komisi: Je konání náměstkyně předsedy Evropského soudu v souladu principem zákonnosti?

Europoslanec strany Právo a spravedlnost (PiS) Jacek Sarysz-Wolski v pátek /24. září/ poslal Evropské Komisi interpelaci, v níž se táže, zda náměstkyně předsedy Evropského soudu, když učinil rozhodnutí v kauze dolu Turow konala souladu s principem zákonnosti.

Jednání náměstkyně předsedy Evropského soudu

Je v souladu s principem zákonnosti jednání náměstkyně předsedy Evropského soudu, která konala v obsazení jediné osoby a odložila odvolání proti svému vlastnímu rozhodnutí žádající postoupení kauzy tribunálu Soudního dvora, čímž se stala samosoudkyní vevvlastní věci? — táže se politik.

Evropské Komisi rovněž připomíná, že „důl Turow je neobyčejně důležitý z hlediska bezpečnosti země, jelikož tam těžená surovina zásobuje elektrárnu, které odpovídá 7 procentům elektrické v zemi produkované energie, což představuje zásobování okolo 3,2 milionů domácností“.

Hlavní otázky

V souvislosti s tím si Saryusz-Wolski přeje vědět, zda „podle Komise nařízení vypnout tak strategický energetický komplex (….) „má významný vliv na (….) celkovou strukturu zásobování (…) Polska energií (….) ve smyslu čl. 192 odst. 2 písm. c) Smlouvy o fungováni EU (ve spojitosti s čl. 194 odst. 2 této Smlouvy), a tím neporušuje výše uvedený článek, jenž stanoví, že takové rozhodnutí může učinit jedině Rada a to jedině cestou jednomyslnosti?“

Náměstkyně předsedy Soudu EU  Rosario Silva de Lapuerta vydala v pondělí (20. Září) ustanovení, nařizující Polsku platit denně 500 tisíc EUR pokuty za nezavedení dočasných prostředků a nezastavení těžby hnědého uhlí v dole Turów.

Prezident Duda: EU nemůže fungovat jak v tomto momentě. Je despotická, změnila se na ideologický klub.

„Nějaká neodpovědná paní si řekla, že třeba zastavit v dole v Turově těžbu uhlí, aniž by se pozastavila nad tím, že to je 7 procent polské energetiky.(…) to je velice vážný problém. Otevřeně říkám – myslím, že zastavit tuto těžbu nejsme schopni“ – řekl prezident Andrzej Duda v televizi TVP INFO, když se vyjadřoval ke kauze dolu Turów.

Nemůžeme si to dovolit. Bude třeba se velmi vážně zamyslet co dělat, neboť to vůbec podkopává smysl fungování tohoto Tribunálu. S placením tohoto trestu nesmíme souhlasit. – řekl prezident.

NAŠE NEWS. Je návrh na vyloučení soudkyně, která vydala ustanovení v kauze Turów. Podá jej vláda Soudu EU?

Portál wPolityce.pl zjistit, že Ministerstvo spravedlnosti doporučuje ministru pro věci EU postoupit návrh na změnu složení soudu vyloučením soudkyně Rosario Silva de Lapuerta. Nyní činnost přísluší vládě, konkrétně ministrovi Konradovi Szymańskému.

Soudkyně Rosario Silva de Lapuerta, která je náměstkyní předsedy Soudu EU vydala dvě šokující rozhodnutí, poškozující polský raison d´etat. V prvním ustanovení o zabezpečení z května t.r. nařídila uzavřít důl Turów. V druhém uložila Polsku drakonická trest 500 tisíc EUR denně za nevykonání ustanovení z května. Konání soudkyně byla evidentně v rozporu s její kompetencí. Vykonání jejího květnového ustanovení by poškodilo nejen region, v němž se důl i elektrárna nacházejí.

Polské ministerstvo spravedlnosti poukazuje na velmi důležitý předpoklad, vyloučení španělské soudkyně se týkající. Jedná se o otázku klíčovou pro každé soudní řízení, čili o nestrannost soudce. Z našich informací vyplývá, že rezort spravedlnosti zpochybňuje nestrannost Rosarii Silva de Lapuerta právem. Vytýká, že byla dárkyní strany Partido Popular, a to ukazuje její politické vazby a konexe, zvláště, že španělská strana, na jejíž konta platila peníze, patří do frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentě. Členové této strany útočí mj. na reformu justice v Polsku a proti jiným jednáním demokraticky zvolené vlády nad Vislou.

Rozsudky

Resort spravedlnosti ve svém návrhu ministrovi Szumowskému upozorňuje i na další protipolské rozsudky senátu Soudu EU, v němž španělská náměstkyně předsedy zasedala. Jedná se mj. o rozsudku týkajícího se Bělověžského pralesa z r.2017 a také o rozhodnutí Soudu EU z července 2020, týkající se disciplinnární komory polského Nejvyššího soudu. Toto ustanovení o „zmrazení“ Disciplinární komory bylo obzvlášť kritizováno, neboť se vměšovalo do zřízení členského státu. Soud UE značně přestoupil své kompetence. Soudkyně Rosario Silva de Lapuerta v obsazení jediné osoby vydala rovněž ustanovené ze 14. Července t. r. týkající se Disciplinární komory.

Ministerstvo spravedlnosti ve svém návrhu zdůrazňuje, že ustanovení tribunálu Soudu EU, týkající se dolu Turów obchází čl. 260 odst. 2 fungování Soudu EU. To je důležitá otázka. Z tohoto článku jasně vyplývá, že finanční trest lze členskému státu vyměřit jedině na základě konečného rozsudku, a nikoliv na základě ustanovené. V dopise ministrovi Szymańskému náměstek ministra Sebastian Kaleta upozorňuje, že 6. října t.r. funkční období Rosarie Silva de Lapuerty končí.

Návrh Polska na vyloučení španělské soudkyně se musí co nejrychleji doručit Tribunálu soudu EU v Lucemburku. Zájem Polska to vyžaduje. Ten musí být zabezpečen neodkladně. Doufejme, že ministerstvo věcí EU se této věci ujme a navrhne vyloučení soudkyně, která se co nejvýrazněji řídí politickým zájmem a nikoliv výkonem spravedlnosti.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...