23.8.2017
Kategorie: Společnost

Jste povinni obětovat své životy

Sdílejte článek:

BOHUMIL MATĚJOVSKÝ

Pokud si někdo myslel, že dnes už pověstný, zvací dekret Angely Merkelové pro všechny muslimy světa nelze překonat, pak současnému papeži Františkovi se to nejspíš povedlo. Jeho výrok, že:zájmy každého jednotlivého migranta jsou důležitější než bezpečnost států, by měla být pro všechny posledním varováním, že Evropa se opravdu řítí do nebezpečných vod a na palubě má šíleného kapitána. Na posádce mu nezáleží.

[ad#clanek-respo]
 .
Tento výrok papeže lze přeložit takto: všichni ti mrtví z Nice, Paříže, Berlína, Barcelony a dalších míst neznamenají vůbec nic v porovnání s bezpečím a blahobytem nově příchozích muslimských migrantů. Všechny další smrtící teroristické útoky – a že přijdou – jsou jen naší povinnou obětí. Národy Afriky a Asie hledají nový domov a my jim ho, i za cenu ztráty vlastní svobody a bezpečí, musíme poskytnout. To je tedy jeho poselství, jemuž nasadil korunu – a to vskutku papežskou.
 .
Nikdy by mne nenapadlo, že tak negativní tlaky na naši svobodu a bezpečnost přijdou nakonec ze západu. Vzpomeňme také na nedávné výhrůžky Martina Schultze, který by rád nahradil kancléřku Merkelovou. Jak hřímal na tribuně, že východní Evropa musí být za svou nevstřícnost vůči islámu tvrdě potrestána. Čím? Přestanou nám dovážet zkažená belgická vejce a maso druhé jakosti? Zakáží po střelných zbraních i kursy sebeobrany?
 .
O nebezpečí, jakému Evropa čelí, o strašlivých důsledcích, které jí v souvislosti s neutuchající migrací hrozí, už bylo napsáno dost. V sázce je mnoho. Komentáře, občasné protesty, průzkumy nespokojenosti – nic z toho tuto hrozbu nezastaví. Vrcholní představitelé, kteří mají rozhodovací politickou i vojenskou moc, si z ohrožení budoucnosti Evropy zjevně nic nedělají.  Hranice Schengenu jsou jako ementál a všichni odpůrci migrace naházeni do jednoho pytle xenofobie.
 .
Vidím tu jistou paralelu, i když z jiného úhlu pohledu – takhle nějak se Evropa dostala do apokalypsy, když se na politické scéně poprvé objevil Hitler. V tom roce se ještě nevědělo, že budou následovat koncentrační tábory, masové vyvražďování národů a potlačení veškerých svobod. V té době ještě v Evropě mnozí vnímali Hitlera jen jako rázného politika, který chce pro svou zemi jen to nejlepší. Vždyť budoval dálnice, dával lidem práci, vybízel k národní hrdosti – co na tom mohlo být tak špatného. Svět dokonce akceptoval, aby se v jeho zemi konaly v roce 1936 olympijské hry, symbol míru. Nemohu si pomoci – ale tahle paralela se mi prostě nabízí.
 .
Ty tři pilíře nesvobody a útlaku. Tři nenávistné ideologie. Fašismus, komunismus, islám. Fašismus naši dědové porazili, komunismus naši otcové překonali – a expanzivní islám? Tak to už je, bohužel, jen na nás. Do třetice všeho dobrého a zlého. Výsledek však nelze předjímat.
 .
[ad#pp-clanek-ctverec]
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (50 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...