12.6.2019
Kategorie: Politika

Jiřina Šiklová? Aneb proč jsem se zásadním způsobem názorově rozešel s hnutím Milion chvilek

Sdílejte článek:

JAN BOROVIČKA

Zásadním způsobem jsem se názorově rozešel s hnutím Milion chvilek a vysvětlím proč.

Bylo to demonstraci na Václaváku, na kterou organizátoři pozvali socioložku Jiřinu Šiklovou. To jméno asi znáte, jen možná neznáte všechny souvislosti. Šiklová byla nadšená bolševička, která vstoupila do KSČ v roce 1956. Tedy v době potlačení Maďarského povstání, kdy už byly známy justiční vraždy Heliodora Píky a Milady Horákové, kdy na našem území fungovaly komunistické koncentrační tábory, atd., atd. Protože jsem nechápal, jak je to možné, na FCB jsem hnutí oslovil a proti vystoupení soudružky protestoval. Nesetkal jsem se ale s pochopením, anonymní správce ji hájil. Proto je třeba vysvětlit některé věci:

1. Ano, Šiklová byla členkou strany „už dávno“. Podobně jako Babiš byl „už dávno“ v STB – nyní je z něho úspěšný kapitalista a demokraticky zvolený premiér. Proč to tedy u něj neplatí, když u Šiklové ano?

2. Ano, Šiklová se propracovala k tzv. reformnímu křídlu KSČ a byla ze strany vyhozena po roce 1968, poté byla perzekuována. K tomu je třeba dodat, že komunismus je nereformovatelný a reformní komunista zůstane komunistou, i kdyby trakaře padaly. Žije tu mýtus, že komunisté perzekuovaní po roce 1968 jsou skvělí lidé. Podle téže logiky by byli skvělými lidmi i Rudolf Slánský nebo Bedřich Reicin, které jejich soudruzi dokonce popravili. Ale nebyli to skvělí lidé, ale vražedné bestie. Nikdo nečekal, že po roce 1968 přijde normalizace a režim bude trvat tak dlouho. Ze strany byli vyhozeni soudruzi, kterým ujel vlak, další pak kalkulovali se změnou poměrů, která však naneštěstí pro ně nepřišla včas. Nic z toho z nich nedělá skvělé lidi.

3. Základní rozdíl mezi Babišem a Šiklovou je v tom, že Babiš je prostě hajzl. Není to ideolog, je to člověk, co může fungovat za každého režimu, bude kolaborovat s kýmkoliv jen pro osobní prospěch. Šiklová se však nikdy nevzdala levicové ideologie, naopak ji stále hlásá, a kdyby se někdy dostala k moci (k tomu naštěstí nedojde), naivkové z Milionu chvilek by se začali parádně divit. Komunista zůstane komunistou, i kdyby trakaře padaly.

4. Nemohu se ubránit dojmu, že celé řadě lidí nedochází, že Babiš je důsledkem havlistické politiky vedené po převratu v roce 1989. Heslo „Nejsme jako oni“ ve skutečnosti znamenalo „Nikdy nepotrestáme komunistické zločince“. Právě Havel a s ním řada „bývalých“ komunistů vystupovali např. i proti lustračnímu zákonu. Nechci spekulovat, co k tomuto neuvěřitelně naivnímu polistopadovému řešení vedlo, výsledky ale sklízíme ještě dnes. A co je nejhorší, zanícení havlisté to dodnes nepochopili.

Autor: Jan Borovicka

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...