22.5.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Kdo to vlastně kandiduje do Evropského parlamentu?

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRVzali jsme kandidátku šesti favorizovaných stran a hnutí a zajímalo nás, čím se vlastně kandidující živí. Tedy kde pracují či zda podnikají. Z uvedených mnohdy až podivných informací lze nezřídka jen usuzovat, co vlastně kandidáti dělají, ale přeci jenom jsme se dílem dopátrali.

Ze 157 kandidující z námi zkoumaných kandidátek a kandidátů se jeví, že nějakým způsobem je na státu závislých téměř 58 procent kandidátů. To je číslo hodně odstrašující. Zbytek jsou buď zaměstnanci soukromého sektoru, nebo snad (?) soukromí podnikatelé. Profesi „podnikatel“ uvedli pouze 3 kandidáti ze 157, u jiných nalezneme odkaz na soukromé firmy a u právníků už můžeme jen hádat, zda jsou advokáti či zaměstnanci v soukromých firmách nebo ve službách státu.

Co ale můžeme dovodit je to, že podnikatelé se do politiky už nehrnou. Ostatně při pohledu na složení některých politický formací je jejich šance být zvolen na přední místo kandidátky téměř mizivá. Tažení proti podnikatelům, jako zlu české společnosti zahájil už premiér Špidla, a dodnes se nám to vrací.

Nikdo nechce tímto shazovat žádného kandidáta, ale když říkal prezident Reagan: „Nikdy nevěřte úředníkovi, že Vám přišel pomáhat s podnikáním“, nic nebylo tak zřejmou pravdou a platí to dodnes. Přesto podnikatelé se téměř nenominují a voliči je nevolí? Tahle „špidlovština“ se nakonec obrátí proti nám všem. Jenomže kdo naslouchá varovnému hlasu, když si hoduje u plného stolu, že? Nikdo.

Připomínáme, že přes šedesát procent českých zákonů je tvořeno a diktováno úředníky z EU a podnikatelé se s tím musejí smířit. Dopad na jejich zaměstnance je z toho zřejmý. Pokud zaměstnanci firem volí do Evropského parlamentu státem placené úředník a politiky, pak je to jejich zaměstnavatel, který na to, pokud nebude přisát na dotace a státní zakázky, doplatí. A nakonec to ti zaměstnanci také pocítí. Jistěže už slyšíme ten argument, že kdo by dnes volil Bakaly, Dalíky a jiné, ale ani deset takových neznamená, že podnikatelé a živnostníci jsou špatní lidé, co nepatří do politiky. To o nich šířil Gottwaldův socialismus a už tenkrát to byla naprostá lež.

A ještě jedna poznámka na okraj, nikoliv bezvýznamná: Termíny českých voleb i způsob jejich provádění je tak zastaralý, že nad ním už kde kdo kroutí hlavou. Je jasné, že takový model vyhovuje jen jedné skupině lidí a podnikatelé a jejich zaměstnanci to obvykle nejsou. A jsme zase u toho…


 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...