30.6.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Je to začátek průseru?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Většina komentátorů, či bývalých diplomatů, kteří komentují současnou vlnu protestů proti násilí, rasismu a já nevím proti čemu ještě, se shodují, že v historii USA bylo podobných protestů více, není to první ani poslední vzedmutí lidových vrstev a nakonec zase opadne a vše se vrátí k normálu.

Říkal to kupříkladu Hynek Kmoníček, toho času velvyslanec v USA. Slyšel jsem leckoho, který porovnával současné protesty s těmi proti válce ve Vietnamu, přičemž tenkrát prý byly mnohem masivnější. Stejně tak jsem zaslechl názory, že násilí v ulicích bývalo v sedmdesátých a osmdesátých letech také horší. Také hořely ulice, také se rabovalo a nic nemá na hurikán Katrina, kdy v New Orleans došlo na úplný kolaps všeho lidského.

Vy co mě čtete pravidelně víte, že při hodnocení konfliktů bývám spíše smířlivý. Ještě u Vlka jsem oproti jeho názoru tvrdil, že ze setřelu ruského Suchoje v Sýrii Tureckem žádná velká válka nebude. Stejně tak jsem nevěřil v zábor Ukrajiny Ruskem, dodnes nejsem přesvědčen o nějaké větší válce ve Středozemí mezi Řeckem, Tureckem a někým dalším. Dokonce stále ještě příliš nevěřím na izraelskou anexi Západního břehu, i když je to prý na spadnutí. Podle mě se to nějak okecá a nevěřím že Netanjahu “drze přizná” faktický stav věci tam v Palestině.

Sám sobě se divím, ale co se týče protestů v USA mám najednou úplně opačný vidlácký pocit. Až se bojím, jestli přání není otcem myšlenky, ale na druhou stranu nepovažuju běžného američana za něco speciálně horšího než je třeba průměrný čech či němec.

Zkusím vyjmenovat důvody, které mě k mému názoru vedou:

1. Při předchozích protestech v USA například proti válce ve Vietnamu, nebo při rabovačkách v osmdesátých letech nikdy nebyla média tak jednostranně za demonstranty jako dneska. Možná se mi to jen zdá, pohled na USA mám zprostředkovaný přes CNN a Fox a pak pár blogerů, kteří články z USA překládají. Ale když jsem viděl, jak blbnuli po volbách a jak blbnou kvůli každému Trumpovu slovu, skoro bych si myslel, že současná usácká elita i média i herci i další kecalové, i topmanažeři i další potentáti jedou všichni dohromady na jedné vlně a co demonstranti udělají je svaté, dokonalé a musí být podpořeno, zatímco cokoliv co udělá Trump a policie to je odsouzeníhodné, svatokrádežné a musí být zničeno a potlačeno.

Tohle podle mě za vietnamské války i války gangů v L.A. nebylo. Tehdejší média neměla tak jednoznačný názor a většina bílých hlavounů se nestavěla proti svému prezidentovi.

2. Při předchozích pouličních rabovačkách prostě “jako obvykle” naběhla národní garda, vyhlásilo se stanné právo a příslušné mrtvoly nikoho nezajímaly. Teď to nějak nejde. Spojený řev mediální, kulturní a facebookové fronty je schopen celkem kohokoliv ukřičet. Je to jako Hus na koncilu Kostnickém. Každý pokus o jiný názor a nějaké uměření je okamžitě rozebrán, vyválen v blátě a dehonestován.  Profesoři přicházejí o práci, reportéři přicházejí o práci, doktoři přicházejí o práci. Ne proto, že by šlápli na kuří oko nějakého miltimilionáře nebo politického hlavouna. Jednoduše proto, že měli nějaký názor.

3. Společenská poprava se děje už nejen za názorové nepřátelství.  Děje se i za chyby. Tohle nedělal ani komunistický režim. Ten si hlídal ideovou čistotu a sledoval, jestli někdo neprojevuje závadné myšlenky. Ale pokud se někdo jen tak užbletl, nebo použil nějakou nešťastnou formulaci, nic se mu nestalo. Režim chtěl lidi, kteří mu věří, ale netrestal ztrátou práce každou chybičku, obzv lášť když byl soudruh skutečně uvědomělý.

Kolik moderátorů sprotovního kanálu už bylo odejíto jen proto, že použili nějakou formulaci ve smyslu, že stadion zčernal, když přišel manšaft skládající se hlavně z černochů.  Nemysleli to zle, jen se tak jako ukecli, ale na profesní likvidaci to stačilo. Podívejte na kanadského premiéra. Ten byl uvědomělý do morku kostí, ale kdysi dávno jako adolescentní mladíček se převlékl za mouřenína. Stačilo to.

4. Nikde žádné zastání. Nebo znáte někoho, kdo může říct opak a není okamžitě vypranýřován, protože jeho minulost, osobnostní integrita či hrdinská minulost je dostatečným pilířem a autoritou? Znáte u republikánů někoho jiného než Trumpa? Je tam ještě někdo další? A Trump si také musí dávat sakra pozor, aby něco neřekl blbě, protože pokud se mu to povede, ani on si nemůže být jistý tím co nastane.

Abych to nějak shrnul… Narozdíl od předchozích úvah, tentorkát nám osobně pocit, že jsme na začátku něčeho většího. A bude to o to horší, pokud Trump volby vyhraje, ale bude to o dost horší  i pokud je nevyhraje. Jako by neexistovala žádná dobrá varianta, jen dvě zla, která jsou stejně velká jen každé jinak. Do toho stále pokračující Koroňák, který sice prý zabíjí míň, ale kdo ví, jestli to není jen tím, že ti nově nakažení ke smrti ještě nedošli, nebo se jen změnila pravidla sčítání.

Pojďme se teď na USA víc zaměřit. Svým způsobem o tamní situaci víme podobně málo jako o Číně. Tak ať se nám objeví nějaké americké odkazy, abychom si tamní situaci trochu ujasnili.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...